Podzim je tady! Užijte si ho ve fantaskním světě knih

Pokud na vás sychravější počasí působí uklidňujícím dojmem a máte chuť se jen schoulit do klubíčka, zakrýt se dekou a odpočívat s čajem a oblíbenou knížkou v ruce, pusťte se s klidem do toho. Čtení a celkové zklidnění organismu je pro toto ospalé období ideální. Odložte podzimní chmury stranou a užijte si podzim naplno.

Blahodárná četba pro mozek
Ve všech možných ohledech má na nás čtení blahodárný vliv. Aktivuje se při něm totiž centrální mozková brázda, která rozvíjí motoriku, podporuje fantazii a prožitky. Určitě máte někdy při čtení pocit, že jste součástí příběhu. Je to příjemné? Jestliže ano, poděkujte své mozkové brázdě.

Díky čtení aktivujete svou představivost, intelekt, empatické schopnosti, navíc vám nabyde nejenom slovní zásoba a s tím spojené sebevědomí, ale také vaše IQ. Četba zásadně ovlivňuje i emoce, prožíváte totiž celý příběh, jako byste byli jeho součástí. Říká se, že díky tomu prožije čtenář tisíce životů. Probouzí se v něm emoce, může plakat, může se smát, dokonce může cítit i pocit zamilovanosti.

Věděli jste, že
…existuje stav, kterému se říká „knižní kocovina“? To znamená, že po dočtení skvělé knížky se nechcete vrátit do reálného světa a vašeho vlastního života. Odmítáte číst novou knížku a pořád přemýšlíte nad tou. Konec příběhu ve vás může vyvolat smutek nad ztrátou buď oblíbených hrdinů nebo celého světa, ve kterém vám bylo dobře.

Zamávejte stresu a bolesti
Trpíte-li stresem nebo bolestmi, je pro vás čtení jako dělané. Pomocí vědeckých studií se zjistilo, že dokáže zpomalit Alzheimerovu chorobu a pomáhá od depresivních stavů. Čtení před spaním také dokáže krásně vyplavit za celý den nahromaděný stres z těla a navodí pocit uvolnění a klidu, který je ideální na spaní. Jestliže se začtete do zajímavého příběhu, který vás úplně pohltí, je také možné, že přestanete cítit chronickou bolest, která vás trápí. Mozek zkrátka odvede svoji pozornost od bolavých nervových receptorů k příběhu z knihy.

Dokonalý koutek náruživého čtenáře
Abyste si čtení náležitě užili, je třeba vytvořit bezpečné a příjemné místo, které zaplníte svými oblíbenými věcmi. Klasikou využívanou ve čtenářských zákoutích je ušák. Křesla s měkkými područkami a vysokou opěrkou skvěle doplní oblouková stojací lampa, dekorační polštáře, vonné svíčky a stoleček, na který si budete moci odložit nápoj a mističky s dobrotami k zobání. Abyste ulevili nohám, zakupte stylový taburet. Nákupní rádce Heureka vám pomůže s každým vaším nápadem. Kromě osvědčených ušáků si zde můžete vybrat i jiné typy, jako jsou polohovací křesla nebo rozkládací křeslo-lehátka. Svoji zónu klidu můžete ještě ohraničit knihovnou, která vaši místnost zútulní.

Tip pro vás
Jestli byste chtěli podzim prožívat v kombinaci všech tří výše uvedených tipů, není problém. Oddejte se knize s názvem Znamenitá mrtvola od Augustina Bazterrica, která vás dovede do smyšleného světa plného smrti, ve kterém je kvůli smrtícímu viru povolen kanibalismus. Na nákupním rádci Heureka.cz patří tato kniha aktuálně mezi nejžádanější.

Foto: archiv iStock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.