Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiSport

Cvičením proti letním dětským úrazům

O prázdninách bohužel dětských úrazů přibývá. Dá se jim vůbec předejít? Samozřejmě základ je vždy vědět, kde se děti nacházejí a co dělají. K prevenci úrazů pak přispívá, pokud jsou děti zvyklé sportovat. Bývají totiž šikovnější a umí i „lépe“ padat.

„Děti, které jsou zvyklé sportovat, jsou obratnější, proto u nich nedochází tak často k pádům. A pokud přece, padají šikovně. Velkou výhodu mají podle mého názoru třeba účastníci kurzů in-line i zimního bruslení, kde je nácvik pádů jednou ze základních technik,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym. „Pohybově aktivní děti mívají i výkonnější, silnější, a tedy méně zranitelný svalově-kosterní systém, proto u nich nedochází tak často k úrazům. A pokud už nastanou, mívají většinou mírnější průběh. Jedná se především o typy úrazů, jako jsou pády či skoky z výšky, různá podvrknutí nebo zlomeniny končetin. Důležitou roli samozřejmě hraje i stravování v rodině. Jestliže je dítě zvyklé jíst v duchu zdravé výživy, má to bezpochyby pozitivní vliv na pevnost kostí.“

Dvě hodiny odborné výuky týdně
Máte strach pustit dítě na hřiště? Bojíte se, že odněkud spadne, nebo se zraní při hrách s kamarády? Nebo si dokonce myslíte, že nemá „pohybové nadání“, a proto je zranitelnější? Pak je ten nejvyšší čas přihlásit ho do sportovního kroužku.

„Dítě předškolního a raného školního věku by mělo mít 3 hodiny denně přirozeného pohybu, ať už ve školce, škole, kroužcích, v přírodě, nebo doma s rodiči. Ideální je u dětí tohoto věku zařadit týdně 1-2 hodiny všeobecné pohybové průpravy pod vedením vzdělaných a zkušených lektorů. Důvodem je nejen podpora správných pohybových vzorů, ale i zbavení se fixace na již vytvořené špatné pohybové návyky,“ upozorňuje Kristýna Přibylová s tím, že při těchto lekcích se u předškoláků procvičují všechny potřebné dovednosti – hrubá i jemná motorika, svalová souhra, koordinace ruka-oko, cvičení pohybů paží, nohou, posilování zádových a šíjových svalů i celého trupu, hody, skoky. Komplexnost takového cvičení napomáhá rozvoji pohybového aparátu a dává těmto dětem ve sportovní přípravě velký náskok.

Jak správně padat?
„Konkrétně nácvik dopadu je nutné zařadit hned od chvíle, kdy s dětmi trénujeme skoky z výšky,“ upozorňuje Kristýna Přibylová. „Musíme jednak dbát na správnou dopomoc a také na správně provedený doskok. V našich lekcích se těmto aktivitám věnujeme již u dětí od 1,5 roku – společně s rodiči se učí doskakovat na nohy do dřepu, a nikoli na natažené nohy nebo na zadeček.“

U starších dětí je pak vhodné trénovat správné padání u aktivit, kde lze časté pády očekávat. Typické je bruslení – in-line i lední. U těchto kurzů by měla lekce začátečníků vždy zahrnovat i nácvik mechanismu pádu tak, aby děti věděly, jak reagovat, když ztratí rovnováhu.

„Lekce by vždy měla mít úvod a rozcvičku pro zahřátí těla, hlavní část, při níž si děti postupně osvojují dovednosti dle svého věku, a na závěr krátké protažení nebo nějakou oddechovou aktivitu. Nácvik bezpečného pohybu nikdy neprobíhá samostatně, je součástí dalších aktivit a rodiče často ani nemusí poznat, které jsou cílené právě na prevenci úrazu či pádu,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Jak poznat profesionálně vedený kurz?
+ vždy respektuje vývojové fáze dítěte
+ probíhá tempem, které je dítěti příjemné
+ zahrnuje různorodé aktivity a je zábavný
+ má vždy předem stanovenou metodiku lekcí, která se v určitých bodech opakuje. Pro děti je to jistota, protože vědí, co bude následovat.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let, kde je vše vytvořené dětem na míru. Velkou výhodou jsou zde zkušební hodiny zdarma, kde si děti i rodiče mohou cvičení před závaznou registrací do kurzu vyzkoušet. K dispozici je gymnastické nářadí (kladiny, žebřiny, bradla, trampolína) vyrobené speciálně pro děti, příjemný povrch pro měkké dopady i dostatečně velký cvičební prostor. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři s dětmi pracují podle moderního konceptu pohybové všestrannosti pro nejmenší a kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka, v centru Juklík ve Stodůlkách a od dubna nově i v NC Westfield Chodov.

Zdroj a foto: www.monkeysgym.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *