Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Červenec – měsíc povědomí o pupečníkové krvi

Měsíc povědomí o pupečníkové krvi každý červenec vyzývá ke vzdělávání lidí a zvyšování povědomí o významu a léčivém potenciálu pupečníkové krve a krvetvorných kmenových buňkách, které obsahuje. V současnosti se pupečníková krev používá po celém světě k léčení mnoha nemocí – což z ní činí přirozený zázrak, který lze získat pouze zázrakem zrození. I navzdory své potenciální hodnotě je většina pupečníkové krve i nadále eliminována jako zdravotnický odpad. Cílem osvěty je proto zvýšit povědomí o možnostech, které pupečníková krev přináší. Zahrnuje informování těhotných žen o procesu odběru a uchovávání pupečníkové krve, stejně jako o potenciálních výhodách, které přináší jak dárcům, tak příjemcům.

Co je pupečníková krev?
Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstává po narození dítěte a po přestřižení pupečníku v placentě a pupeční šňůře. Výjimečná je tím, že obsahuje vzácné krvetvorné (hematopoetické) kmenové buňky, které jsou mladé a nezatížené získanými onemocněními, léčbou či procesem stárnutí. Dnešní moderní technologie ji umožňují uchovávat na desítky let, čímž se zachová její potenciál do budoucna, kdy může hrát důležitou roli při ochraně zdraví vaší rodiny.

Jak se pupečníkové krev odebírá?
Jediná a unikátní možnost odběru vzniká při porodu. Odběr pupečníkové krve či tkáně pupečníku je zcela bezbolestný a bezpečný, provádí se tehdy, když je už o dítě i maminku postaráno. V době odběru pupečníkové krve je již pupeční šňůra přestřižená a sesvorkovaná a dítě je v péči pediatra. Odběr není nepříjemný či bolestivý ani pro matku, ani pro dítě. Odběr v žádném případě nezasahuje do standardního průběhu porodu. Při porodu je však vždy prvořadou povinností lékaře postarat se o zdraví a bezpečí matky a dítěte.

Proč se rozhodnout pro odběr pupečníkové krve?
Pupečníková krev je prostředkem léčby při desítkách závažných onemocnění. Má potenciál při léčbě několika onemocnění mimo standardní léčbu, jako např. dětská mozková obrna, poškození mozku při narození, ztráta sluchu, při poruchách imunity. Kombinace odběru pupečníkové krve z pupeční šňůry a odběru pupečníkové krve z povrchových žil placenty může poskytnout dostatečné množství buněk na vícenásobnou aplikaci při léčbě. Použitelná je jak v dětském věku, tak i v dospělosti. Může se použít také při léčbě sourozence dítěte. Buňky, které obsahuje, jsou výjimečné – jsou mladé a nezatížené získanými onemocněními, léčbou či procesem stárnutí. Její jedinečné vlastnosti jsou zachovány i při dlouhodobém uskladnění. Odběr je proveditelný pouze jednou za život, a to právě po porodu miminka.

Pupečníková krev pomáhá, když jiné zdroje nemohou
Pupečníková krev má dlouhodobý pozitivní dopad na životy lidí. Zvlášť slibný je potenciál pro pacienty, kteří bojují s vážnými nemocemi, mají potíže s nalezením vhodného dárce kostní dřeně, ohrožující genetickou poruchu, různé hematologické a onkologické ochoření, život ohrožující genetické poruchy nebo potřebují okamžitou potřebu transplantace. Existuje celá řada probíhajících klinických studií, které studují účinnost pupečníkové krve při léčbě v regenerativní medicíně, a neustále se identifikují nové stavy, které lze léčit pupečníkovou krví.

Odběr pupečníkové krve jako zdroje kmenových buněk má relativně krátkou historii. Zde je krátký přehled historického vývoje odběru pupečníkové krve:

 • 1988 – První transplantace v Paříži

První úspěšná transplantace pupečníkové krve se provádí v Paříži. Úspěšný přenos kmenových buněk z pupečníkové krve mezi sourozenci trpícími dědičnou nemocí Fanconiho anémie. Tato transplantace byla průlomovým okamžikem a ukázala potenciál pupečníkové krve jako zdroje léčby.

 • 1992 – První banka

Dr. Pablo Rubinstein zakládá první veřejní banku pupečníkové krve, kde mohou rodiče darovat pupečníkovou krev pro veřejný užitek. Tím se zahájil proces shromažďování a uchovávání pupečníkové krve pro budoucí léčebné účely.

 • 1993 – První úspěšná nepříbuzenská transplantace pupečníkové krve

První transplantace pupečníkové krve mezi dárcem a příjemcem, kteří nejsou navzájem příbuzní, USA.

 • 1997 – Na Slovensku založený veřejný registr pupečníkové krve Slovenský registr placentárních krvotvorných buněk (součást skupiny Cord Blood Center Group), v poradí 5. na světě.
 • 1999 – První sourozenecká transplantace pupečníkové krvi na Slovensku
 • 2000 – První autologní transplantace pupečníkové krve

První autologní transplantace pupečníkové krve, kdy byla pupečníková krev dítěte odebírána a následně použita pro jeho vlastní léčbu.

 • 2003 – založena rodinná banka CORD BLOOD CENTER CZ
 •  2004 – Prvé dítě v Evropě, které léčili vlastní pupečníkovou krví, uskladněnou v rodinné bance Cord Blood Center. Léčba se uskutečnila na Slovensku.
 • 2009 – založení laboratoria v ČR. Laboratorium Cord Blood Center CZ pracuje na základě zákona o lidských tkáních a buňkách, jehož dodržování kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv a řídí se Transplantačním zákonem
 • 2010 – Slovenský registr vydal do ČR darovanou pupečníkovou krev na léčbu miminka s těžkou poruchou imunity
 • 2017 – Provedeno víc než 40 000 transplantací pupečníkové krve na světě
 • 2020 – Léčba pupečníkovou krví v Čechách při poškození mozku malého Honzíka
 • 2022 – Česká laboratoř získala povolení na odběr zpracování placenty
 • 2023Společnost Cord Blood Center Group, druhá největší síť rodinných bank s pupečníkovou krví v Evropě, skladuje pupečníkovou krev více než 85 000 dětí a provozuje 4 laboratoře z toho jednu v ČR
 • 2023 – K léčbě rakoviny byl v USA schválen expandovaný přípravek z pupečníkové krve. Pomáhá k rychlejšímu zotavení se po transplantaci krvetvorných kmenových buněk rychleji než při transplantaci kostní dřeně.
 • 2023 – již 53 českých nemocníc poskytuje službu banky Cord Blood Center – odběr pupečníkové krve

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *