Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Hypertenze může ohrozit i ledviny

Hypertenze, která je jedním z nejčastějších dlouhodobých onemocnění, může způsobit poškození různých orgánů, včetně ledvin, což není výjimkou. Právě 14. března si připomínáme Světový den ledvin. Jak tedy rozpoznat příznaky problémů s ledvinami a co bychom měli mít na paměti ohledně možných hrozeb?

Ledviny jsou dvojitými orgány, jejichž vrcholový výkon nastává již v mladém věku dvaceti let. Plní řadu klíčových funkcí, jako je vylučování vody, škodlivin a léků z organismu, regulace minerálních látek, udržování rovnováhy vnitřního prostředí těla a produkce hormonu erytropoetinu, který řídí tvorbu krve. Ledviny také hrají významnou roli při dlouhodobé regulaci krevního tlaku. U lidí s vážnější poruchou jejich funkce je vysoký krevní tlak téměř vždy přítomen. Tlak může negativně ovlivnit nemocné ledviny a naopak. U lidí trpících hypertenzí, která není léčena, mohou nastat problémy s ledvinami různého charakteru, od zrychleného zhoršení funkce ledvin po jejich trvalé poškození.

Když máte nemocné ledviny, dejte si pozor na tlak!
Pro většinu onemocnění ledvin je hlavní příčinou tzv. sekundární hypertenze, která vzniká jako důsledek jiného zdravotního problému. V případě akutních i chronických onemocnění ledvin je vysoký krevní tlak častou komplikací. Při zahájení léčby je prioritou snížit krevní tlak a zpomalit progrese onemocnění ledvin, protože vysoký tlak může dále poškozovat ledviny. Nejvíce ohrožení jsou pacienti, jejichž onemocnění ledvin způsobuje ztrátu bílkoviny do moči. Aby se zastavilo negativní vzájemné ovlivňování, je nezbytné normalizovat vysoký krevní tlak. Lékaři uvádějí, že optimální hodnota krevního tlaku je v rozmezí 120-130/70-85 mm Hg, avšak jednorázové mírné odchylky obvykle nejsou zásadní. Mohou být způsobeny například přechodným stresem. Proto je důležité pravidelně monitorovat krevní tlak. Pokud je hypertenze odhalena včas a zahájena vhodná léčba, může se oddálit potřeba dialyzační léčby o několik let.

Když máte vysoký krevní tlak, dejte si pozor na ledviny!
Následky postižení ledvin v důsledku hypertenze jsou označovány jako nefroangioskleróza. V Evropě hypertenze přispívá k 7 – 8 % případům selhání ledvin, zatímco v USA tato čísla dosahují až 25 – 30 %. Častěji než k samotnému selhání však hypertenze vede k ledvinné nedostatečnosti, kdy ledviny ztrácejí schopnost efektivně vylučovat odpadní látky a vodu, což má za následek hromadění těchto látek v těle. Pokles funkce ledvin obvykle nastává postupně a nenápadně, s typickými příznaky jako jsou otoky, únava, nechutenství, svalové křeče, celková slabost a další. Chronická ledvinná nedostatečnost se léčí různými metodami, často v závislosti na základní chorobě. Důležité je včasné diagnostikování hypertenze a zahájení vhodné léčby.

Jak chránit své ledviny?
Často si existenci našich ledvin ani neuvědomujeme, dokud nenastane nějaký problém. Je proto důležité věnovat pozornost prevenci. Jak se můžeme o své ledviny starat? Je důležité udržovat ledviny teplé a chránit je dostatečným oblečením, protože jsou ohroženy skrze záda. Důležitá je také zdravá životní styl, který zahrnuje nekouření, omezení konzumace alkoholu, minimalizaci stresu, zdravou stravu, dostatečný přísun tekutin a zařazení fazolí adzuki do jídelníčku, které podporují funkci ledvin. Pravidelná kontrola krevního tlaku je také klíčová, a pokud je to možné, měřte si ho v domácím prostředí, abyste předešli tzv. efektu bílého pláště. „Důležitým předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů ideálně vybavených Intelli manžetou. Získané hodnoty tlaku jsou tím pro konzultaci s lékařem věrohodné,“ uvádí Peter Šimon, zástupce společnosti Celimed. Důležité je začít co nejdříve. Ačkoliv nemusíte cítit žádné příznaky, neznamená to nutně, že hypertenzí trpět nemůžete. A to stejné platí i u onemocnění ledvin. Nečekejte, až vás ledviny začnou bolet. Jedná se totiž o velmi často rozšířený mýtus, který ale není pravdivý. Pravidelné kontroly a zdravý životní styl jsou klíčové.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *