Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Na co si dát pozor při výběru a splácení půjčky  

V dnešní době je běžné nakupovat téměř cokoliv na splátky. Od investice do vlastní nemovitosti, vybavení domácnosti, nákupu elektroniky a automobilů až po zkrášlující operace nebo dovolené. Vždy je potřeba myslet na to, že podobné nákupy jsou půjčkou, kterou je potřeba splácet i několik let. To není zásadní problém, nicméně podobný krok je potřeba vždy dobře promyslet. Je potřeba znát všechny své výdaje i možnosti. Společnost Home Credit proto přináší nejen rady, které byste měli zvážit před uzavřením smlouvy o každém úvěru, ale také tipy, jak se vyhnout problémům se splácením.

  1. Dobře si spočítejte možnosti rodinného rozpočtu – promyslete, jaké očekáváte dlouhodobé příjmy, a také zvažte, na čem byste mohli v domácnosti ušetřit. Pokud pravidelně utratíte celou měsíční výplatu, prakticky nemáte prostor splácet úvěr a raději si nepůjčujte. „Vždy si spočítejte všechny náklady s tím, že velikost možné měsíční splátky půjčky je rozdílem vašich příjmů a výdajů. Buďte na sebe přísní a zvolte raději vyšší splátku s kratší dobou splácení. Nenechte se zlákat nižšími měsíčními platbami za podmínek, že budete platit dvakrát delší dobu, protože s úroky v konečném důsledku zaplatíte více,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů společnosti Home Credit.
  2. Zvažujte pro a proti, myslete na budoucnost – vždy je dobré držet se osvědčeného pravidla, že doba užívání předmětu, na který si berete úvěr, by měla být delší než splatnost půjčky. „To platí hlavně aktuálně, kdy se blíží letní dovolené a mnohé může zlákat vidina exotiky na splátky. I dovolenou je potřeba finančně naplánovat s větším předstihem. Určitě není žádoucí si bezhlavě půjčit vyšší desítky tisíc korun na luxusní pobyt. Někdy se vyplatí se uskromnit a myslet na budoucnost. Půjčit se vyplatí především vybavení domácnosti, které vám bude sloužit dlouhé roky,“ vysvětluje Zborovský.
  3. Pokud si berete půjčku, obraťte se pouze na prověřené společnosti –obraťte se na společnost s licencí od České národní banky. Nelicencované společnosti mohou na první pohled poskytovat výhodné podmínky, ale nakonec se téměř vždy objeví různé skryté položky, poplatky, sankce a velmi vysoké úrokové sazby. Důležité je vybrat si férového poskytovatele úvěrů. Ověřte si, jestli je vybraný poskytovatel na seznamu České národní banky a jestli má oprávnění poskytovat spotřebitelské úvěry. Při rozhodování může výrazně pomoci také Index odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. Index dvakrát ročně vyhodnocuje podmínky od jednotlivých licencovaných poskytovatelů úvěrů na základě 14 různých parametrů a poté zveřejní žebříček nejlepších poskytovatelů na trhu, což může rozhodování při výběru poskytovatele výrazně ulehčit.
  4. Nesplacený úvěr neřešte dalším úvěrem – důležitým pravidlem je si nikdy nepůjčovat na splátky jiných půjček. Pokud nezvládáte splácet, dalším úvěrem se můžete dostat ještě do větších problémů. V takovém případě se raději obraťte na odborníky, kteří vám mohou pomoci například s konsolidací půjček. Nebo vám poradí, jak najít konkrétní řešení vaší situace.
  5. Orientujte se podle údajů RPSN – pečlivě si vybírejte finanční produkt, který vám a vaší rodině vyhovuje. Jediným kritériem by ale neměl být jen úrok půjčky. Velmi důležité je sledovat roční procentní sazbu nákladů, která v sobě zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou. Poplatek za sjednání úvěru a vedení úvěrového účtu může i při nízkém úroku s celkovou RPSN pořádně zahýbat.
  6. Vybírejte si z více nabídek a porovnávejte – před finálním výběrem poskytovatele úvěru si jako první krok zkuste vyplnit úvěrovou kalkulačku, kterou běžně nabízí banky a úvěrové společnosti. Nabídky berte jen orientačně. „Požádejte o konkrétní nabídky zhruba u dvou až tří společností. Nezkoušejte jich zbytečně více, protože všechny nabídky se posílají do úvěrového registru a nadměrné množství by vás mohlo poškodit,“ uvádí Miroslav Zborovský. Je dobré, když od vás společnost žádá co nejvíce informací. Znamená to, že si vás skutečně prověřuje, jestli jste schopni splácet. Je lepší se vyhnout společnostem, které se nezajímají o vaše příjmy.
  7. Podrobně si přečtěte smlouvu a zeptejte se, pokud něčemu nerozumíte – je opravdu nesmírně důležité nepodepsat smlouvu, kterou si předtím pozorně nepřečtete. Seriózní poskytovatel úvěrů vám dá dostatek času na prostudování smlouvy a odpoví vám na všechny otázky. Pokud vám půjčku zamítne, vždy se ptejte na důvody. Někdy dokážete problémy vyřešit, jindy musíte počkat několik měsíců, až se situace zlepší, nebo se můžete obrátit na jinou společnost. Dávejte ale pozor na lichváře, protože pokud vám licencovaná společnost z objektivních důvodů nepůjčila, raději si nepůjčujte jinde a za každou cenu. Může vás to vyjít pěkně draho.
  8. Překontrolujte si dokumenty a dávejte si pozor na termíny – po uzavření smlouvy si vždy pořádně prověřte, jestli vám přišla celá suma uvedená ve smlouvě. Také si dávejte pozor na datum vaši první splátky, je dobré si nastavit trvalý příkaz na úhradu. Po ukončení smlouvy poskytovatel posílá zprávu, že půjčka byla splacená. Pokud vám nepřijde, vyžádejte si ji a nezapomeňte zrušit trvalý příkaz. Informace o vašem bezproblémovém splácení zůstává v úvěrovém registru a v budoucnu může pomoci při žádosti o další půjčku.
  9. Co mám dělat, když se dostanu do problémů? Každému z nás se může změnit ze dne na den životní situace. Můžete přijít o práci, sníží se vám příjem nebo jste dlouhodobě na nemocenské, takže se můžete dostat do problémů se splácením dříve uzavřené půjčky. Jedním z řešení může být dopředu dohodnutá flexibilní půjčka, u které si podle potřeby měníte výši splátek s tím, že se pohybujete ve stanoveném minimu a maximu splátek. Další možností je pojistit si splácení. „V případě, že například jednou zapomenete zaplatit splátku, by vám to seriózní poskytovatel měl připomenout. A to bez dalších sankcí. Pokud se objeví jakýkoliv problém se splácením, bezodkladně o tom společnost informujte a požádejte o pomoc. Ověření poskytovatelé půjček mají systematické řešení a dokáží vám v těžké životní situaci pomoci,“ dodává Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

 Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *