Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Festival Maker Faire Prague letos ohromí malé i velké vynálezce a inovátory obrovskými instalacemi

Festival kreativity Maker Faire chystá v Praze program pro fanoušky vynálezů a novodobého kutilství. Hlavním cílem je ukázat všem, že můžou tvořit a být makeři. Na celou rodinu tak čeká bombastický program zahrnující 140 projektů včetně obrovských mýtických instalací, tvořivých workshopů i kopce zábavy a poznání. Víkendový Maker Faire Prague se uskuteční od 11. do 12. května v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha.

Co mají společného Jules Verne, klasické tiskařství a špagety?
To vše je součástí 140 různých projektů a aktivit, připravených pro návštěvníky festivalu Maker Faire. Fanoušky kol a tryskových pohonů, které dokážou překonat čas, uchvátí obrovské Timecruisery. Přiveze je nizozemský projekt Abacus Theater. Tyto dvou a půl metrové stroje, připomínající fantastické světy Julese Verna, ovládají je cestovatelé v čase. Spojují v sobě minulost, současnost i představy o budoucnosti, a navíc zahrnují prvky recyklace, daly totiž život starému šrotu. Bude těžké nenechat se ohromit i přítomností další zahraniční instalace Garuda, mýtického objektu s rozpětím křídel více než 12 m a výškou 5 m. Příchozí tak rozhodně tyto programové highlity neminou.

Návštěvníci se budou moct seznámit s technologií klasického tiskařství. Netradičním způsobem využijí kostičky LEGO® a natisknou si vlastní záložky. Nejen tato aktivita se tak ponese přesně v duchu hesla “učení hrou”. Učení formou hry představí také Domškoláci z Volavce díky Spaghetti Bridge Challenge – stavěním funkčních konstrukcí mostů z těstovin tolik oblíbených dětmi. Zájemci si můžou tuto aktivitu vyzkoušet přímo na Maker Faire. Kromě těch špagetových se budou stavět také modely mostů, které známe z celého světa, i domečky ze slámek. U podpory technického vzdělávání zůstaneme – i letos můžou všichni zjistit, jak to vypadá v jedné z největších automobilek ve střední Evropě díky mobilní laboratoři Škoda EDULab.

„Letošní program je opět víc než pestrý a vybral jsem si hned několik věcí, na které se chci zajít s dětmi do Křižíkových pavilonů podívat. Určitě třeba nevynecháme vesmírný projekt a možnost vidět vývoj autonomního Mars Roveru,” těší se Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s., které akci spoluorganizuje.

Jak se žije na vesmírné stanici a co musí mít taková raketa, aby úspěšně odstartovala?
Tajemství vesmíru a technologie, které umožňují jeho poznávání, jsou jedním z největších pokroků lidstva. Proto také nesmějí chybět na Maker Faire. Návštěvníky čeká únikovka od HW Labu a studentů ČVUT, při níž si vyzkoušejí život na vesmírné stanici, studentský tým CTU Robotics je nechá nahlédnout do vývoje autonomního Mars Roveru, jehož miniverzi si mohou zkusit dokonce řídit. Tým se podělí o technické detaily roveru, informace o využití umělé inteligence, počítačového vidění a další zkušenosti. Nebude chybět ani spolek Czech Rockets Society, zabývající se stavbou raket či vývojem raketových motorů. Malí i velcí návštěvníci si zkusí postavit motor na tuhé palivo a detailně se seznámí s prvky a systémy raket.

Soutěžení všeho druhu a světelné instalace
Během festivalu se odehraje i finále Robosoutěže se stavebnicí LEGO® MINDSTORMS®. Kutilové a závodníci budou mít radost z Bosch Derby, u kterého si za dohledu profíků ze společnosti Bosch sami ze dřeva vytvoří a ozdobí závodní autíčko, se kterým mohou soutěžit na dlouhé závodní dráze. Světelné instalace nabídnou interaktivitu skrze senzory ovládané hlasem, budou k vidění kinetické světelné prototypy experimentující s analogovým přístupem, projekce i laserová spektakulární struna – unikátní aparát na pomezí hudebního nástroje a uměleckého objektu.

Zajímavé workshopy
Nedílnou součástí festivalu Maker Faire Prague je workshopová zóna, kde si návštěvníci vybírají z široké nabídky tvůrčích dílen a všechno si mohou zkusit sami vytvořit. Letos organizátoři připravili například workshop v animační dílně Aeroškoly, kde se představí základní metody tvorby iluze pohybu a účastníci si vytvoří krátký animovaný film. Pro nejmenší je tu prekinematografická dílna, v níž čekají například optické hračky. Nebudou chybět workshopy rukodělné tvorby, jako jsou keramika, háčkování a tvorba mechárií i tolik oblíbeného pájení a 3D tisku na tiskárnách Original Prusa od společnosti Prusa Research, která je generálním partnerem festivalu.

Tvoření ovšem nebude k dispozici v rámci workshopů jen na místě. U stánku Maker Market si budou nadšenci kreativity moct pořídit na doma například sady na pájení, stavebnice, kuličkové dráhy a mnoho dalšího. Pokročilejší sady na pájení i arduino pak nakoupí u LaskaKit.

Festival pořádá organizace Make More, spolupořadatelem je Výstaviště Praha a generálním partnerem PRUSA Research. Partnery letošního Maker Faire Prague jsou Maker Market, STMicroelectronics, Škoda Auto, Laska Kit, Bosch Česká republika, Xiaomi, Espressif, ČVUT, Hennlich, město Praha, Praha 7, Sdružení pro výstavbu silnic, NCS 4.0., Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Visegrad Fund a Technologie hlavního města Prahy.

O Maker Faire
Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Tento festival je součástí celosvětové sítě Maker Faires původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v dalších menších městech po celé republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery), firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale díky své pestrosti zaujme také odborníky a profesionály. 

Zdroj a foto: makerfaire.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *