Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Co se děje se ženským tělem během těhotenství

Těhotenství je fascinující období, během kterého dochází k mnoha změnám v těle ženy. Od rozšíření dělohy, hormonálních výkyvů, až po změny v kardiovaskulárním a trávicím systému, těhotenství ovlivňuje celé tělo od hlavy k patě. Zatímco některé změny, jako rostoucí bříško a prsa, jsou viditelné, mnoho dalších probíhá uvnitř a často zůstává nepovšimnuto. Tyto úžasné procesy připravují tělo na příchod nového života a každá žena je prožívá individuálně. Přestože se na povrchu mohou jevit podobně, každý zážitek těhotenství je jedinečný a vyžaduje, aby se žena připravila fyzicky i psychicky na všechny změny, které ji čekají.

Během těhotenství se vyvíjí nový život, který roste a vyvíjí se v těle matky. Trvá obvykle kolem devíti měsíců, a to od okamžiku oplodnění až po porod. Během tohoto období prochází tělo matky řadou změn, aby mohlo podporovat růst a vývoj plodu. Těhotenství je často spojeno s řadou fyzických i emocionálních změn u ženy.

První měsíce těhotenství jsou zásadní pro prenatální vývoj dítěte, a proto je důležité, aby se žena v tomto období pečlivě starala o své zdraví. Těhotenství není nemoc a ženy by měly žít aktivně, pokud nemají žádné zdravotní komplikace. Je však nezbytné mít na paměti, že dítě se vyvíjí, a proto by měly být všechny aktivity prováděny s mírou.

Vytvoří se zcela nový orgán
V těle ženy se vytvoří zcela nový orgán – placenta. Vyvíjí se v děloze z buněk embrya. Slouží jako spojení mezi matkou a plodem, kdy je dítě s placentou spojeno pupeční šňůrou (pupečníkem). Jejím úkolem je zásobovat dítě kyslíkem a živinami a odvádět zplodiny metabolismu. Placenta dosáhne plné zralosti zhruba ve 34. týdnu. Po porodu placenta ztrácí svou funkci a je vypuzena ven ve třetí fázi porodu. V tomto okamžiku se placenta může stát buď biologickým odpadem, nebo její potenciál může být uchován do budoucna pro případnou léčbu. Placenta totiž obsahuje největší a nejširší spektrum buněk, které je možné při porodu získat a uchovat. Tyto buňky mohou být velmi cenné pro léčebné účely. Uchováním placenty, tkání pupečníku a pupečníkové krvi – umožňuje využít jejich unikátní buněčné vlastnosti pro regenerativní medicínu, léčbu různých onemocnění nebo dokonce pro výzkum. Tímto způsobem se zajišťuje, že cenné biologické materiály nejsou eliminovány jako biologický odpad nýbrž může být využit celý jejich potenciál.

Stěhování kmenových buněk
Z krvetvorných kmenových buněk se dozráváním a přeměnou tvoří u zdravých lidí červené a bílé krvinky a krevní destičky. Po narození se to děje v kostní dřeni, jinak je to však u dítěte během nitroděložního vývoje, kdy se krvinky tvoří i v játrech a slezině. V posledních fázích vývoje dítěte před narozením se krvetvorné kmenové buňky „stěhují“ z jater a sleziny do kostí cestou krevního oběhu. Proto je právě pupečníková krev novorozence bohatým zdrojem krvetvorných kmenových buněk. Avšak hned po porodu přítomnost kmenových buněk v krvi prudce klesne a některé typy kmenových buněk z krve úplně vymizí.

Zvýší se objem krve
Během těhotenství dochází k zásadním změnám v krevním oběhu ženy. Objem krve se zvyšuje až o 50 %, aby zajistil potřebnou výživu dělohy a správný vývoj dítěte. Současně se zvyšuje kapacita srdce, což vede k růstu objemu srdce o přibližně 12 % ke konci těhotenství. Tyto adaptace jsou fascinujícím důkazem schopnosti těla přizpůsobit se rostoucímu plodu.

V děloze se dějí také úžasné věci
Jednou z prvních fyzických změn, kterou žena zažije, je rychlé rozšíření dělohy a příprava děložního čípku na porod. V průběhu těhotenství se mění poloha a velikost orgánů reprodukčního systému, což může ovlivnit pohodlí a pohyblivost ženy. Nejenže se v děloze vyvíjí samotné dítě, ale děloha se této situaci musí dokonale přizpůsobit. Na začátku těhotenství je děloha přibližně velikosti pomeranče, ale postupně roste až do velikosti melounu. Hmotnost dělohy se zvětší z přibližně 50-60 gramů na 900-1000 gramů! Děloha se tedy několikanásobně zvětší, aby se přizpůsobila rostoucímu plodu. Po porodu pak dochází k zavinování dělohy, kdy se tento orgán vrací do svého původního stavu.

Těhotné ženy mohou mít dočasné problémy s kontrolou močového měchýře, únikem moči při kýchání, kašli nebo smíchu a častým močením. I to je způsobeno zvětšováním dělohy, která tlačí na močový měchýř a močovou trubku.

Uvolní se vaziva
Působením hormonu relaxinu se během těhotenství uvolňují vaziva, což způsobuje mimo jiné i posun pánevních kostí. Tímto způsobem se tělo připravuje na porod a umožňuje miminku projít porodními cestami. Tento proces může vést k nepříjemným pocitům až bolestem v oblasti pánve a zad. Ke konci těhotenství, kdy jsou pánevní kosti již značně „připravené“, se tyto nepříjemné pocity a bolesti mohou zesílit.

Důležitá plodová voda
Miminko je v děloze obklopeno speciální tekutinou zvanou plodová voda, která ho chrání před otřesy a nárazy a pomáhá udržovat správnou tělesnou teplotu. Díky plodové vodě se miminko může v děloze pohybovat, což podporuje rozvoj jeho svalstva. Plodová voda také chrání dítě před infekcí. Porod někdy začíná odtečením plodové vody, která však nikdy neodteče úplně najednou a může odtékat i během samotného porodu.

Ze vzorku plodové vody lze pomocí testů odhalit některé vážné deformity a poškození plodu. Tento odběr, nazývaný amniocentéza, se doporučuje zejména ženám nad 35 let nebo při podezření na nějaké postižení dítěte, ačkoliv tento zákrok nese určitá rizika.

Stavba ženského těla
Miminko samozřejmě ovlivňuje i stavbu ženského těla, což je jedinečný přírodní proces. Tělo se na těhotenství dokonale připravuje – během devíti měsíců se pánev mírně posune, stejně tak páteř a předklon hlavy se stávají výraznějšími. Tíha rostoucího bříška a zvětšujících se prsou způsobuje, že se tělo mírně prohne, a na konci těhotenství připomíná tvar písmene „S“. I to je jeden z důvodů proč chůze těhotné ženy připomíná chůzi „kachny“.

Ach ty hormony
Těhotenství je provázeno zvýšenou produkcí hormonů, jako je progesteron a estrogenní hormony, které podporují udržení těhotenství a správný vývoj plodu. Tyto změny mohou ovlivnit nejen fyzický, ale i emocionální stav ženy.

Pokožka v těhotenství vlivem hormonů mění své zbarvení na některých místech. Typické jsou zejména hnědavé pigmentové skvrny, ztmavnuté bradavky či tmavá čára na těhotenském bříšku tzv. linea nigra. Objevit se mohou i nežádoucí hyperpigmentace jako je těhotenská maska.

Mnoho těhotných má například pocit, že jejich vlasy jsou najednou hustší. Toto má na svědomí zvýšená hladina hormonu estrogenu, který způsobuje, že vlasy jsou delší v růstové fázi a tudíž nevypadávají. Po porodu však naopak dochází k nadměrné ztrátě vlasů (v podstatě ztrácíte vlasy, které byly v prodloužené růstové fázi).

Hmotnost ženy se mění
Za průměrný přírůstek na hmotnosti během těhotenství se považuje váha od 9 do 15 kg. V případě dvojčat 15–20 kg. V prvních patnácti týdnech většina žen přibere do 1,5 kg. Od 16. do 27. Týdne je to obvykle již téměř 7,5 kg a od 25. do 40. týdne těhotenství 12 až 15 kg. Část nabyté hmotnosti pochází z rostoucího plodu, dělohy, placenty, plodové vody – tři až čtyři kilogramy.
Každý ten kilogram má svůj důvod.

Prožívání emocí a příprava na mateřství
Ženské tělo je opravdu zázrak a v období těhotenství to platí dvojnásob. Vždyť všechny ty procesy a změny, které nastávají, aby se tělo přizpůsobilo rostoucímu miminku a zajistilo mu ty nejlepší podmínky, jsou fascinující.Začátek formuláře Během těhotenství ženy často prožívají mnoho emocí a pocity spojené s nenarozeným dítětem. Může to být období radosti a naplnění, kdy si uvědomují, že v sobě nesou nový život a budou moci vytvořit silné pouto s miminkem. Těhotenství však může být také obdobím obav a nervozity, protože s sebou nese změny a nové výzvy, jako je příprava na mateřství a rodičovství. Pro mnoho žen je těhotenství časem přemýšlení o jejich nové roli a odpovědnostech jako matky. Zvažují, jaké hodnoty a dovednosti chtějí předat svému dítěti a jak se připravit na nový životní úkol. Toto období může být plné očekávání, ale také může vyvolávat obavy a nejistoty ohledně schopnosti zvládnout mateřství a vychovat dítě.

Komplexní podpora je klíčová
Těhotenství je komplexní a multidimenzionální proces, který ovlivňuje každou část života ženy. Je důležité, aby byla žena během tohoto období podporována a respektována ve svých potřebách a emocích. Poskytnutí dostatečné péče a podpory během těhotenství může pozitivně ovlivnit nejen zdraví a pohodu matky, ale také vývoj a zdraví dítěte.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *