Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Několik tipů na prázdninové radosti s láskou k planetě

Léto se rychle blíží a s ním přichází čas na venkovní dobrodružství, festivaly, výlety a dlouhé dny plné slunce. Všichni si chceme užít tuto sezónu naplno, ale je důležité myslet i na naši planetu.

Mnoho běžných letních aktivit může mít nechtěný dopad na životní prostředí. Přinášíme proto několik praktických tipů, jak si užít léto ekologicky a s čistějším svědomím, že nezapomínáme na přírodu.

Letní čtení bez plýtvání zdroji
Letní dovolené jsou skvělou příležitostí k odpočinku s dobrou knihou. Nejudržitelnější čtení je to elektronické, protože tím ušetříte nejen papír a barvy potřebné k tisku, ale také váhu navíc (a tím i palivo) ve všech dopravních prostředcích, kterými cestujeme s knihou v ruce. Ale i telefony mají na naši planetu dopad. Proto zvažte letos telefon upgradovat udržitelně – pořízením repasovaného modelu. Swappie nabízí vysoce kvalitní repasované iPhony, které jsou skvělou ekologickou volbou. Získáte špičkové zařízení, aniž byste přispívali k elektronickému odpadu. Tento postup výrazně snižuje poptávku po nových materiálech, šetří zdroje a minimalizuje ekologickou škodu způsobenou těžbou surovin a výrobními procesy. Každý repasovaný telefon také ušetří téměř 62 kg CO2, které by se jinak dostaly do atmosféry.

Před-milované knihy voní ještě lépe
Pokud hledáte způsob, jak číst udržitelněji, ale nechcete se vzdát vůně papíru a pocitu fyzické knihy v ruce, zkuste si pořídit letní čtení z druhé ruky. Knihobot vám umožní najít široký výběr pre-loved knih, které jsou nejen levnější, ale také šetrnější k životnímu prostředí. Nákupem použitých knih pomáháte snižovat množství odpadu a podporujete opětovné využití zdrojů. Vyberte si svůj další prázdninový román, životopis nebo naučnou literaturu z druhé ruky a užijte si čtení s vědomím, že přispíváte k ochraně naší planety. A pokud máte doma starší iPhone, můžete ho rovnou vzít s sebou na pobočku Knihobotu v Holešovicích, prodat ho Swappie a získat tak peníze na další letní radovánky.

Lesk a třpyt, který přírodě nevadí
Nejen letní oslavy mohou být plné lesku, aniž by tím trpělo životní prostředí. Tradiční třpytky bývají vyrobeny z malých částeček plastů (a rozkládají se na mikro- a nano- plasty), které škodí nejen přírodě, ale i lidem. I proto EU vydala na konci loňského roku nařízení, které bude postupně nerozložitelné třpytky a další mikroplasty zakazovat. Místo nich vyzkoušejte biologicky odbouratelné třpytky z rostlinných materiálů. Tato ekologická alternativa snižuje plastové znečištění a je bezpečná pro vaši pokožku. Je to změna, která nebude vidět, ale planeta ji pocítí.

Na svých oslavách se můžete vyhnout konfetám z umělých materiálů a mít radost z toho, že chráníte planetu. Tradiční konfety, často vyrobené z PVC nebo z fólií potažených kovem, se rozkládají stovky let a při odhození kontaminují půdu i vodní plochy. Kromě toho mohou být nebezpečné pro divokou zvěř, která je může omylem spolknout, což vede k vážným zraněním nebo dokonce smrti. Papírové konfety se sice snadno rozloží, ale barvy, které jsou v nich použité, mohou být toxické, a při procesu rozkladu se vsakují do půdy. Mnohem lepší alternativou jsou nebarvené konfety z přírodních materiálů, jako je rýžový papír nebo sušené listy. Dají se snadno vyrobit i doma pomocí speciálních děrovaček v různých tvarech.

Radost z přírodní péče o pleť
Ochrana pokožky před škodlivým UV zářením je v létě nezbytná, ale je důležité volit produkty, které jsou šetrné k nám i k přírodě. Nedávné studie upozornily na chemikálie jako oxybenzon a oktinoxát, které mohou být potenciálními endokrinními disruptory a jsou škodlivé pro mořský život, přispívají k bělení korálů. Pro ochranu svého zdraví i životního prostředí zvažte používání minerálních opalovacích krémů s oxidem zinečnatým nebo oxidem titaničitým, které jsou bezpečné a účinné.

Pokud jde o peelingy, zkuste si vyrobit vlastní. Cukrový nebo kávový peeling je snadno vyrobitelný doma – stačí smíchat obrušovací ingredienci s olejem a mýdlem a máte zero-waste kosmetiku, která na rozdíl od peelingů s mikroplastovými kuličkami neškodí přírodě. Naštěstí EU postupně zakazuje produkty obsahující mikroplasty, které nejvíce znečišťují životní prostředí. Přesto můžete již nyní při nákupu kosmetiky ušetřit plasty nejen ve výrobcích, ale i v jejich obalech.

Summer look s dobrým pocitem navrch
Slow fashion je skvělá volba pro ty, kdo chtějí mít styl a zároveň myslet na naši planetu, ale ne každý si může dovolit utratit za šatník vysoké částky. Levnou a ekologickou alternativou jsou secondhandy, swapy a on-line platformy pro prodej a nákup oblečení. Jak tuto udržitelnou aktivitu ještě vylepšit? Nakupujte oblečení z přírodních materiálů namísto polyesteru, i recyklovaného. Oblečení z polyesteru totiž při praní vypouští škodlivé mikroplasty, které se dostávají do vodního koloběhu.

Pro ještě větší přínos pro přírodu sušte oblečení přes léto venku místo v sušičce. Tím nejenže ušetříte elektřinu, ale také se vyhnete teplu, které sušička (stejně jako další aktivní spotřebiče) během provozu vypouští. Navíc vzduch s nižší vlhkostí působí chladněji, což se v parných dnech obzvlášť hodí.

Ochladit se můžete i bez klimatizace
Letní horko může být vyčerpávající, ale existuje několik způsobů, jak se efektivně ochladit i během nejteplejších měsíců. Využití žaluzií a závěsů může výrazně snížit teplo vstupující do vašeho domova, neboť až 30 % tepla přichází přes okna. Důležité je také správně větrat – přes den zavírat okna a dveře a na noc je otevřít, aby dovnitř proudil chladnější vzduch. Ventilátory jsou skvělým pomocníkem, a jejich efekt můžete zvýšit tím, že před ně umístíte misku s ledem. A nezapomeňte na hydrataci – pijte dostatek vody a v nejhorších chvílích se osvěžte rozprašovačem. Pro ty, kteří mají problém se spaním v horku, může pomoci přesun do chladnější místnosti nebo použití chladivých obkladů na krk a zápěstí. Existují i podložky, které chladí při zatížení, a přesto, že se používají hlavně pro domácí mazlíčky, někteří nedají dopustit na umístění této chladivé pomůcky pod prostěradlo. S těmito jednoduchými triky můžete i ty nejteplejší letní dny prožít v příjemných teplotách a užívat si léto naplno.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *