Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jak zvládnout letní vedro při hypertenzi

Letošní urychlené jaro bylo pro mnohé z nás náročné. Neustálé kolísání počasí způsobovalo pocity únavy, zatímco teplejší dny působily jako náhlá zátěž pro kardiovaskulární systém, především u osob se zvýšeným krevním tlakem. Extrémní teploty ale teprve začínají, horké letní dny klepou na dveře a je třeba se na ně dobře připravit.

Pitný režim je základ
Tuto větu zřejmě slyšíte ze všech stran, ale pitný režim je opravdu základ. Jedním z nejdůležitějších pravidel v létě je skutečně dostatečný příjem tekutin, ideálně čisté vody. Není v tom žádná věda, pokud si dáte každou půlhodinku sklenici vody, budete mít svůj pitný režim dokonale pod kontrolou. V případě vysokých teplot nebo fyzické aktivity je třeba příjem tekutin ještě zvýšit, a to klidně na dvojnásobek. Přílišné pití však může zatížit ledviny a srdce, proto všeho s mírou. Internista prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. radí: „V horku platí obecná pravidla a zdravý rozum. Pacienti s vysokým krevním tlakem by se měli vyhnout fyzické i psychické námaze a dodržovat pitný režim jako ostatní.

Rozumná konzumace tekutin samozřejmě platí i pro alkohol. Čechy oblíbené vychlazené pivo si můžete dopřát, ale pamatujte, že alkohol může dehydratovat, nelze jej tedy brát jako doplnění pitného režimu.

Chraňte se před sluncem a horkem
V létě je sluneční záření velmi intenzivní, ať už jste kdekoli, a pokud cestujete k moři nebo do hor, je to ještě intenzivnější. Nejen lidé s nemocným srdcem, ale v každý by se měl vyhnout přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je jeho záření nejsilnější. Dlouhodobé vystavení slunci v těchto hodinách může vést k úžehu nebo úpalu, ale také zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Proto je důležité nosit ochranné oblečení, klobouk a kvalitní opalovací krém s vysokým UV faktorem.

Pokud jste příznivci klimatizace, pamatujte na to, že je důležité ji správně nastavit. Klimatizace nabízí příjemné osvěžení, ale v horkých dnech ji nenastavujte na příliš nízkou teplotu. Ideální je teplota kolem 24 ᵒC. Rychlé změny teplot při přechodu z horka do chladu a naopak mohou totiž způsobit řadu zdravotních komplikací, včetně angíny, rýmy nebo zánětu průdušek. Tento problém je relativně častý i při jízdě autem, kdy lidé přecházejí z rozpáleného venkovního prostředí do ledového interiéru vozu, což se může zdát jako ideální únik před horkem, ale věřte, že se vám to nevyplatí.

Nepodceňujte měření tlaku
Pravidelné měření krevního tlaku je důležité nejen pro lidi s hypertenzí, ale pro všechny, kteří chtějí mít své zdraví během extrémních letních teplot pod kontrolou. Extrémní teploty mohou zatížit kardiovaskulární systém, teplo způsobuje rozšíření cév a zvýšení srdeční frekvence, což může vést ke zvýšení krevního tlaku. V lékárnách jsou dnes naštěstí běžně k dostání domácí tlakoměry, které vám umožní sledovat tlak a zaznamenávat si naměřené hodnoty. Tento přístroj může využívat jako prevenci celá rodina. Jedná se o investici, která se rozhodně vyplatí, a to nejen v létě. „Domácí měření musí být prováděno správně a s kvalitními tlakoměry, např. OMRON s Intelli manžetou“ dodává kardiolog prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. Domácí měření může být velmi užitečné, zvláště pokud si zapisujete naměřené hodnoty a konzultujete je se svým lékařem. To vám umožní včas zachytit jakékoli změny a předejít možným komplikacím.

Zdroj a foto: www.krevnitlak.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *