Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SoutěžZábava

Národní finále vědecké popularizační soutěže FameLab se blíží

Vědecká soutěžní show FameLab odstartuje 17. září 2024 v Míčovně Pražského hradu. České finále mezinárodní vědecké popularizační soutěže, která formou stand-up výstupů přibližuje vědu veřejnosti, má kořeny v Anglii a v ČR se realizuje od roku 2011. Akce proběhne pod záštitou britské ambasády za osobní přítomnosti Jeho excelence velvyslance Matta Fielda, rektorky UK Mileny Králíčkové a ministra pro vědu a výzkum Marka Ženíška.

Od roku 2022 je nositelem licence pro pořádání soutěže v České republice Univerzita Karlova, nicméně soutěž je otevřena všem studujícím nebo pracujícím ve vědeckých oborech v ČR. Finálové klání letos poskytne zajímavý „souboj“ klasických exaktních vědních témat jako jsou biologie a genetika, neuroplasticita, fyzika a astronomie, chemie nebo třeba medicína. Do národního finále postoupili mladí vědci a vědkyně z Univerzity Karlovy, Akademie věd, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci a Vysoké školy chemicko-technologické.

Soutěž je určena všem studentkám a studentům nebo vědecky pracujícím, kteří dovršili 21 let. Výstup nesmí přesáhnout 3 minuty a soutěžící smí pracovat pouze s pomůckami, které sami přinesou na jeviště. Audiovizuální technika není povolena. O vítězi rozhoduje porota a také přítomní diváci a divačky v sále. Národní finále má tak podobu interaktivní a zábavné show, letos doplněné o interaktivní warm-up show (houslové kvarteto a rhyme stand-up show bývalých vítězů). Národní finále zároveň proběhne za účasti studentů a studentek středních škol, kteří se přihlásili do programu Juniorská univerzita Karlova.

Porotu budou tvořit známí odborníci a popularizátoři vědních disciplín: Jiří Martínek alias Dr. Vševěd, historik a geograf, „lovec“ z pořadu „Na lovu“ TV NOVA, Barbora East, lékařka – chirurgyně, Michael Londesborough, chemik, moderátor a popularizátor vědy.

„Výzkum si představujeme jako čas strávený při práci v laboratořích, terénu nebo nad knihami. Jeho nedílnou součástí je však i složka komunikace. Je důležité umět popsat, v čem spočívají naše objevy a co konkrétně naše práce přinese společnosti. Komunikace vědy neznamená jen odbornou debatu, do popředí se stále více dostává složka vědecké popularizace. Právě proto na Univerzitě Karlově podporujeme příležitosti jako je soutěž FameLab, která je pro finalisty a finalistky skvělou šancí naučit se předat srozumitelně své znalosti a vědecké nadšení. Pro laické publikum je soutěž zase možností se něco nového dozvědět a zároveň se pobavit, protože nedílnou součástí soutěže je laskavý a inteligentní humor,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

FameLab se koná v českém a anglickém jazyce. Moderují ji Tereza Štěpánek Chytilová (Čj) a Jat Dhillon (Aj).

Ceny pro vítěze věnovala Česká centra, Nadace Tomáše Bati, Nakladatelství Karolinum, hotel Opitzův dům a Univerzita Karlova.

Vítěz, kterého určí porota, bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodním on-line finále soutěže v listopadu 2024.

Foto: archiv soutěže, Univerzita Karlova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *