Srdce a mozek v ohrožení: Jak snížit rizika komplikací diabetu 2. typu?
Cukrovka 2. typu, která postihuje stále více lidí, je nejen závažným onemocněním ovlivňujícím každodenní život, ale také významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Pacienti s diabetem jsou totiž mnohem náchylnější ke zdravotním komplikacím, jako je srdeční infarkt a mozkové mrtvice. Dobrou zprávou však je, že díky včasné prevenci, dobré spolupráci pacienta a s využitím moderních léčiv lze tato rizika výrazně snížit.
Pacienti s diabetem 2. typu mají mnohem vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění než lidé bez diabetu – až 80 % z nich trpí některým z těchto onemocnění.[1] Riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice je u nich až dvojnásobně vyšší[2] než u zdravé populace a tyto komplikace jsou příčinou přibližně 65 % úmrtí těchto pacientů.[3]
Důvodem těchto komplikací je zejména vyšší hladina cukru v krvi, která poškozuje cévy a podporuje rozvoj aterosklerózy, což vede k jejich zúžení a ztvrdnutí. Až 9 z 10 lidí s diabetem 2. typu a kardiovaskulárním onemocněním má aterosklerotické postižení. „Čím déle má člověk diabetes 2. typu, tím vyšší je pravděpodobnost, že se u něj objeví nějaký problém se srdcem nebo cévami. Přestože v České republice klesá počet infarktů myokardu, srdeční onemocnění zůstávají nejčastější příčinou úmrtí. Moderní léčba ale přináší nové možnosti. Proto by součástí kardiovaskulární prevence u pacientů s diabetem 2. typu měla být léčba, která chrání jejich srdce a cévy,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., z VFN a III. interní kliniky 1. LF UK.
Nebezpečí nejen pro srdce, ale také mozek a cévy
Diabetes však neohrožuje jen srdce, ale i mozek. Riziko ischemické mrtvice, tedy mrtvice způsobené ucpáním cévy v mozku, je u nich až 2,5krát vyšší než u zdravé populace[4], a to zejména kvůli poškozeným cévám, které nefungují tak, jak by měly. „Cévní mozková příhoda je jednou z nejzávažnějších komplikací diabetu. Až 33 % lidí, kteří ji prodělali, má diabetes. Poškození cév se přitom může objevit ještě před samotným vznikem diabetu – už lidé s takzvaným prediabetem jsou v rizikové skupině.[5] Proto je prevence naprosto zásadní,“ upozorňuje doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., primář Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Pokroky v medicíně přináší nové možnosti
V posledních letech se v léčbě diabetu 2. typu a souvisejících komplikací používají nové léky, které významně pomáhají při zvládání diabetu a prevenci jeho komplikací. „Moderní léky, využívající princip GLP-1 RA, účinně snižují hladinu cukru v krvi, a navíc chrání také cévy, srdce, mozek i ledviny. Kromě cukru snižují krevní tlak, tělesnou hmotnost a zlepšují hodnoty tuků, tím vylepšují rizikový profil pacienta,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra VFN v Praze a předseda České diabetologické společnosti, a dodává: „Díky těmto moderním lékům by bylo možné u vysoce rizikových pacientů s diabetem 2. typu zabránit až 8,5 tisícům komplikací ročně. To by zdravotnickému systému mohlo přinést roční úsporu přibližně 412 milionů Kč, zároveň se zlepšením kvality života pacientů. Optimální léčba se ale zatím dostane jen k 15 % pacientů, kteří ji potřebují.“[6]
Moderní léky můžou významně snížit výskyt cévní mozkové příhody a jejich využití by tedy mělo být součástí prevence mrtvice u pacientů s diabetem 2. typu. Pouze každý desátý pacient s diabetem 2. typu je však léčen léky, které riziko mozkové mrtvice snižují,“ říká doc. Tomek.
Aktivní přístup k prevenci přidružených komplikací
„Spodná časť formuláraPro efektivní péči o pacienty je klíčovým faktorem spolupráce napříč lékařskými specializacemi a uplatňování holistického přístupu k léčbě. Jen společným působením diabetologů, kardiologů a dalších odborníků je možné pacientům s diabetem 2. typu poskytovat komplexní péči a výrazně tak snížit riziko komplikací spojených s kardiovaskulárním systémem,“ dodává prof. Vrablík. Tato spolupráce by měla zahrnovat pravidelné sledování zdravotního stavu pacienta i společné rozhodování o léčbě, stejně jako edukaci pacienta. Klíčovým prvkem je přitom aktivní zapojení samotného pacienta do preventivních opatření.
Odborníci je proto vyzývají, aby se nebáli klást otázky svým lékařům, aktivně se zajímali o své zdraví a snažili se dodržovat doporučení týkající se prevence. Užitečné rady a tipy k péči o zdraví a prevenci komplikací spojených s diabetem lze najít na stránkách www.cukrovkacodal.cz.
Foto: archiv
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6260731/
[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0531513107002725
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6260731/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11044807/
[5] https://www.bmj.com/content/370/bmj.m2297
[6] Value Outcomes a COGVIO – analýza Potenciál inovativní léčby diabetu 2. typu, 2024