Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Otestujte se na „Alzheimera“ i ve vybraných lékárnách

Přibližně 40 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou chorobou (ACH), jenž poškozuje část mozku řídící paměť, myšlení a jazykové schopnosti. V současné době je tato choroba nejčastější příčinou demence. Postihuje téměř třetinu lidí starších 80ti let. S tím jak populace stárne, stoupá i počet takto nemocných. Včasná diagnóza může pacientovi i rodině dosti ulehčit. Otestovat se přitom můžete např. i v odborně vyškolených lékárnách, jak potvrzuje PharmDr. Petra Kolářová z chrudimské BENU lékárny.

Dříve byla demence považována za průvodní jev stárnutí – odsud název stařecká či senilní. Demence však není normální součástí stárnutí. Je vždy důsledkem poškození mozku chorobou, poraněním, otravou apod.

Každý z nás občas něco zapomene – jméno kolegy, telefonní číslo, kam položil klíče – a vzpomene si později. To je normální. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později. Právě poruchy paměti jsou prvními příznaky, které může okolí člověka s „Alzheimerem“ pozorovat. Nemocný má potíže se zapamatováním nedávných událostí, zatímco staré věci si obvykle pamatuje velmi dobře.

Nemoc začíná nenápadně a pomalu se zhoršuje. Postihuje každého člověka jinak. Projevy nemoci jsou ovlivněny osobností nemocného, jeho kondicí a životním stylem, které měl před vypuknutím nemoci. V počátečním stadiu je nemocný do značné míry soběstačný. Zhoršuje se mu paměť, hlavně krátkodobá, ztrácí zájem o koníčky a jiné oblíbené činnosti, objevují se potíže s rozhodováním, obtížně se orientuje v nových situacích. Pacient se hůře vyjadřuje a hledá slova, používá opisy – to, jak s tím odemykám dveře… Postupně má problémy s orientací v čase i prostoru. Tyto první příznaky jsou často podceňovány a jsou považovány za součást stárnutí.

PharmDr. Petra Kolářová

Jak nemoc postupuje, dochází k výraznému zhoršení paměti a nemocný není schopen žít bez pomoci. Potřebuje prakticky trvalý dohled. Přestává být soběstačný nejprve při složitějších činnostech vaření, řízení automobilu, nákup, úklid…) a později i při jednodušších úkonech sebeobsluhy – jídlo, osobní hygiena atd. Často se objevuje inkontinence. Mohou se vyskytnout poruchy chování, bludy či halucinace. V pozdním stadiu lidé s demencí již nepoznávají své příbuzné a přátele, nejsou schopni se vyjádřit, neudrží moč ani stolici. Omezuje se jejich pohyblivost, často končí upoutáni na lůžko. Mohou se objevit potíže s polykáním.

Péče o pacienty s Alzheimerem je velmi náročná. Pokud je to možné, je vhodné ji rozdělit mezi více pečujících osob, případně využít pečovatelskou službu či denní stacionář.  U Alzheimerovy choroby je velmi důležitá včasná diagnóza. Umožní nemocnému i jeho okolí pochopit nejen změněné chování pacienta, ale i naplánovat budoucnost a zařídit vše potřebné pro dobu, kdy se nemocný nebude umět samostatně rozhodovat. Pomocí testů se dá odlišit tzv. mírná kognitivní porucha, která může mít léčitelné příčiny (deprese, přepracování aj.) Pokud nemocný nechce navštívit lékaře, může se o radu či přímo k otestování obrátit na kontaktní místa České alzheimerovské společnosti, případně na některou z lékáren zapojených do projektu Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou.

V současné době nedokážeme ACH vyléčit nebo zastavit. Máme však k dispozici doporučení a léky, které zmírňují některé příznaky a mohou oddálit zhoršení demence. Tyto léky je zapotřebí nasadit včas, proto je vhodné při výskytu neobvyklých příznaků neodkládat vyšetření u lékaře.

Zeptali jste se nás:
Otázka č. 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poněkud ožehavé téma. Můj 75 letý tatínek má stále větší problémy s pamětí a já se obávám, aby to nebyl Alzhaimer. Odmítá jít k doktorovi a já nevím, co s ním mám dělat. Přečetla jsem si něco na internetu, ale nejsem si jistá. Jde to nějak poznat a zjistit? PharmDr. Petra Kolářová: Dobrý den, vzhledem k věku vašeho tatínka a ke zhoršování potíží doporučuji vyhledat odbornou pomoc. A to co nejdříve. O Alzheimerovu chorobu se jednat může, ale nemusí. Pomocí testů je možno odhalit případné jiné příčiny. Pokud tatínek odmítá navštívit lékaře, můžete kontaktovat pracoviště České alzheimerovské společnosti, případně některou z lékáren zapojených do projektu péče o tyto pacienty.

Otázka č. 2.  Dobrý den, začínám mít problémy s krátkodobou pamětí. Je mi 69 let,  celý život jsem měla paměť jako slon, ale teď si nepamatuji, kde jsem co nechala, bojím se, že zapomenu zaplatit třeba složenky a podobně.  Jsem z toho stále více nervózní, někdy se i v noci budím v obavě, že jsem něco zapomněla. Existují na to nějaké léky, nebo co bych měla dělat? PharmD. Petra Kolářová: Dobrý den, je pochopitelné, že vás zhoršování paměti znepokojuje. Tyto potíže mohou mít různé příčiny. Navštivte proto v nejbližší době svého praktického lékaře, který vám po provedení základních vyšetření doporučí další postup. Orientační test paměti je možné provést i ve speciálně vyškolených lékárnách.

Na otázky nám odpovídala PharmDr. Petra Kolářová BENU Lékárna Chrudim

Použitá literatura:
Česká Alzheimerovská společnost, o.p.s., Na pomoc pečujícím rodinám, Dopisy, Péče o pacienty s kognitivní poruchou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *