Nejrozsáhlejší sbírka dřevitých pivoněk v České republice je právě v plném květu

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout. Milovníci bohatých vonných květů by rozhodně neměli svou návštěvu trojské botanické zahrady odkládat, díky nezvykle teplému počasí jsou dřevité pivoňky už v těchto dnech v plném květu. Komentované provázení jejich sbírkou v doprovodu kurátorky Ivety Bulánkové se koná v sobotu 12. května ve 14.00 a 16.00 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Venkovní expozice jsou otevřené denně od 9.00 do 20.00 hodin.

Paeonia lactiflora Fu Gui Hong
Paeonia lactiflora Mistral
Paeonia lactiflora Montezuma
Paeonia mairei
Paeonia suffruticosa Da Zong Zi
Otevírací doba v květnu:
Skleník Fata Morgana:  od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:  od 9.00 do 20.00
Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 21.00 (po–pá) a od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)
Paeonia suffruticosa Mrs. Shirley-Fry
Paeonia suffruticosa Yao-Huang
Paeonia suffruticosa Jing Rihong
Paeonia Lemon Dream

Pivoňky jsou symbolem bohatství a hojnosti a hrají významnou roli v asijském umění. I u nás patří k ozdobám zahrad a jejich obliba rok od roku roste. „Sbírka pivoněk patří k našim prioritním sbírkám a zároveň se řadí mezi deset nejlepších v Evropě. Zhruba 500 druhů a kultivarů si návštěvníci mohou prohlédnout na Pivoňkové,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Paeonia Yellow Haeven
Paeonia suffruticosa Yachiotsubaki
Paeonia suffruticosa Mizukage
Paeonia suffruticosa Hongbaoshi
Paeonia suffruticosa Hongbaoshi
Paeonia lemoinei Helene Martin
Paeonia lactiflora IlliniWarrior
Paeonia lactiflora
Paeonia Early Scout
Paeonia Callies Memory

Díky teplému počasí kvete sbírka v letošním roce dříve

Víte, že…
pivoňky jsou také tradiční léčivé rostliny? Používaly se už ve staré Číně ve 2. století př. n. l., ale také ve starověkém Řecku a Římě.
Paeonia suffruticosa Monsieur Antoine Riviere
Paeonia suffruticosa Mizukage
Paeonia suffruticosa Chun Jing
Paeonia suffruticosa Cang Jiao
Paeonia russoi
Paeonia peregrina Sunshine
Paeonia officinalis Alba-Plena
Paeonia obovata
Paeonia mlokosewitschii
Paeonia lithophila
Paeonia lactiflora Neon

Pivoňky jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých. Dosud bylo popsáno přibližně 60 druhů pivoněk, které se v zahradnické praxi dělí na bylinné a dřevité. „Plané dřevité pivoňky a bylinné pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. „Sbírka pivoněk obvykle vykvétá až okolo poloviny měsíce května. Letos ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí během dubna jsou keře už nyní v plném květu,“ dodává kurátorka expozice.

Paeonia lactiflora Bright Knight
Paeonia lactiflora Thoma
Paeonia lactiflora Jan van Leeuwen
Paeonia lactiflora Green Lotus
Paeonia lactiflora Gleam of Light
Paeonia lactiflora Coral Charm
Paeonia lactiflora Carrara

Chcete nahlédnout do tajů pěstování těchto rostlin?
Pro zájemce, kteří by se rádi o pivoňkách dozvěděli více, připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy komentované provázení s odborníkem. To se koná v sobotu 12. května ve 14.00 a 16.00 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Během provázení představí kurátorka Iveta Bulánková celý sortiment zde pěstovaných rostlin, odhalí něco z jejich historie a vývoje šlechtění. Dále poví mnoho zajímavého o pěstitelských nárocích, chorobách či škůdcích a zájemce seznámí s potřebnými postupy k úspěšnému pěstování těchto atraktivních dřevin.

Paeonia intersectional FirstArrival
Paeonia cambessedesii
Paeonia broteri
Paeonia Garden Treasure
Paeonia Bartzella
Paeonia Archangel
Paeonia lemoinei High Noon

I v květnu do skleníku za motýly
Oblíbená výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana pokračuje. K vidění je na ní necelá šedesátka druhů denních i nočních motýlů. Mezi zajímavé druhy patří i Caligo memnon, který žije od Mexika po Amazonii a je známý též jako „soví motýl“. Za své jméno vděčí nápadným skvrnám na spodní části zadních křídel. Skvrny slouží k zastrašování nepřátel, jejich náhlé odhalení, když motýl křídla zavře, odradí predátora, který by si jinak na chutném soustu rád smlsl. Jsou to milovníci lehce fermentovaného ovoce a lidem se nedoporučuje pohyb se sklenkou alkoholu v jejich blízkosti. Ihned se na nápoj vrhnou.

Před skleníkem Fata Morgana si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu fotografií Ondřeje Prosického. O víkendu zde jsou také stánky společností Duha, Gatebo a Bona. Nechybí ani vzdělávací stánek botanické zahrady s aktivitami pro malé i velké.

Zdroj: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *