Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

10 rad, jak vybrat rodinný stan

Dovolená pod stanem je mezi Čechy stále populárnější a do kempů i do přírody za dobrodružstvím míří také čím dál více rodin. Aby vás ale dovolená pod stanem skutečně bavila, je nezbytné vybrat si vhodný příbytek!

Pestrost nabídky stanů je v posledních letech obrovská. A i když omezíme výběr pouze na rodinné stany, pořád nám zbývá několik stovek modelů od desítek výrobců. Liší se velikostí, tvarem, barvou, hmotností, materiály, určením a samozřejmě i cenou. „Zásadní ale je, že se u všech rodinných stanů počítá s tím, že v něm bude přespávat větší počet osob a že budou kromě sebe ukládat do stanu i množství vybavení, počínaje batohy a oblečením u rodinných turistických stanů a konče třeba lednicí, kuchyní a sedací soupravou u rodinných kempinkových stanů,“ říká Vít Hruška, outdoorový specialista z Výstavy stanů a vybavení do přírody, která probíhá od 1. 6. do 19. 8. 2018 v pražských Letňanech.

Před koupí stanu proto vždy doporučuje položit si následující otázky: Kolik lidí bude stan obývat? Budete spát v jedné nebo ve více ložnicích? Na jaké aktivity budete stan používat? Jak ho budete přepravovat? Kolik chcete do koupě investovat?

Desatero Víta Hrušky pro výběr stanu:
1. Hmotnost a sbalené rozměry: Hrají při výběru stanu zásadní roli, pokud řešíte způsob dopravy jiný než autem.
2. Prostor: Nevybírejte stan podle reklamního letáčku a rozhodně si ho vyzkoušejte – ideálně v celé rodinné sestavě, abyste se do něj pak pohodlně vešli. Tuto možnost máte například na Výstavě stanů a vybavení do přírody, kde si můžete vyzkoušet více než 320 postavených stanů.
3. Tropiko: Doporučujeme vybírat světlé barvy tropika, aby bylo možné ve stanu číst za dne bez nutnosti svítit si čelovkou. V tmavém stanu je brzy šero a při čtení a hraní karet je třeba používat baterku. Ložnice naopak mají být spíše tmavé, aby vás ráno nebudilo světlo.
4. Konstrukce: Je dobré vědět, že se na stan můžete spolehnout i za nepříznivého počasí. Ocelové tyče jsou těžká a odolná jistota. Duralová konstrukce je lehká, pružná, vhodná do extrémních podmínek. Laminátové i ocelové pruty se hodí pro stany do méně náročných podmínek, kde budou stát delší čas na jednom místě. V případě často přepravovaného stanu doporučujeme spíše volbu duralu. Durawrap je laminát doplněný o ochrannou fólii, bránící rozštěpení prutu při lomu. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan stabilnější a odolnější, ale zase těžší a hůře se staví. Moderní jsou dnes stany s nafukovací konstrukcí, které poskytují velký prostor, snadno se staví, ale zabírají více místa v kufru a také něco váží.
5. Větrání: Na tropiku každého stanu se kondenzuje voda, dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co největší výšce stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, je to v případě nepřízně počasí příjemný bonus.
6. Kotvicí šňůry: Dnes už se vyrábějí v reflexních barvách a s povrchem odrážejícím světlo baterky. Budete sice méně nenápadní, ale nikdo o vás v noci nezakopne a nevyleká vás.
7. Vstupní předsíň: Oceníte ji zejména v dešti, kdy potřebujete udělat něco venku (např. vařit), a při každém otevření tropika by vám napršelo do vnitřního stanu nebo dokonce do spacáku. Vždy si ale prověřte dostatečné přetažení předsíňky nad samotný vnitřní stan.
8. Podlážka: Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu a zároveň i pronikání vlhkosti padající z nebe. Šikmo cákající voda může proniknout pod tropiko, a pokud není dostatečně zvednutá podlážka, dochází k navlhnutí vnitřního stanu.
9. Organizér vnitřního prostoru: Před koupí stanu promyslete, co kam budete chtít dát a vyzkoušejte si organizér, aby odpovídal vašim požadavkům a vše bylo dostatečně bytelné.
10. Bavlněný stan? V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči.

Odborník doporučuje:
Pro menší rodiny: Stan Outwell Vacationer 400 zvládne postavit díky nafukovací konstrukci během chvilky každý. Velká zatažitelná slídová okna dodají prostorné předsíni potřebnou světlost a unikátní zatemněné ložnice vám zase dopřeji nerušený spánek i za jasných letních dní. Koupíte ho za doporučenou cenu 11 990 Kč.

Na rodinné expedici v pohodlí: Stan Robens Midnight Dreamer je rodinný stan vhodný i do extrémních podmínek. Super odolný materiál a nízká váha v kombinaci s velice stabilní konstrukcí odolávající i větru o rychlosti 160 km/h a navrch vysoká voděodolnost dělají z Midnight stan do nepohody. Koupíte ho za doporučenou cenu 12 959 Kč.

Levný a přitom funkční: Velký kempinkový stan Coleman Ridgeline 4 Plus pro rodinu nebo skupinu přátel se dvěma ložnicemi oddělenými halou. Nabízí perfektní poměr cena/výkon. Má nízkou váhu, předsíň s luxusní výškou 205 cm, podlážku ze 100 % nepropustného PE. Koupíte ho za doporučenou cenu 4 999 Kč.

Kde se vybavit pod stan:
Na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná letos od 1. června do 19. srpna 2018 v areálu PVA EXPO Praha Letňany, najdete největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu, nejen stanů, spacáků, karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a také outdoorové vychytávky. Bude tady stát na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moct vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Za neuvěřitelné téměř tři měsíce se tu na ploše 10 000 m² (!) představí více než 220 outdoorových značek. Vše si můžete zkusit, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na promítání cestovatelských filmů, sérii cestovatelských přednášek, vyzkoušet si své dovednosti na lezecké stěně, zúčastnit se soutěže zručnosti a mnoho dalšího. Díky dětskému koutku máte jistotu, že se děti během vašeho nakupování nebudou nudit, a vy si vše v klidu vyberete. Vstup a parkování jsou zdarma! Tip pro mimopražské: Totožnou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz

Zdroj: www.4camping.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *