Jakou vychytávku školáci nejvíce ocení?

Věděli jste, že skolióza páteře se čím dál častěji vyskytuje i u dětí? Od svých sedmi let si malí školáci přes ramena přehazují tašky, ve kterých každý den nosí těžké učebnice a sešity. Správný fyzický vývoj je přitom důležitý především u školáků na prvním stupni, kteří svá záda nevhodnými batohy vystavují velké zátěži. Mezi nejdůležitější parametry, které má pořádný batoh splňovat, patří propracovaný zádový systém, reflexní prvky a vyplatí se i důmyslné detaily, jako třeba plastové nožičky, díky kterým taška nenavlhne od země.

Respektujte tvar tašky
Také kolem sebe potkáváte malé školáky, kteří na svých zádech nosí gigantické tašky, které jsou téměř větší než oni? Při výběru batohu je nutné respektovat tvar zad dítěte, např. šířka batohu rozhodně nesmí být širší než záda, to samé platí i o jeho délce. Vhodný batoh zohledňuje i ergonomické prvky, které dítěti se zátěží pomáhají. Správně tvarovaný batoh se vyznačuje kvalitním polstrováním zad a nastavitelnými ramenními popruhy, které by měly být široké minimálně 4 centimetry. Důležité je myslet na to, že ta největší zátěž má být v batohu umístěna co nejblíže k páteři.

TIP:
Kontrolujete, zda dítě do školy odchází se stejně dlouhými popruhy? Pokud jste se na ně úplně nezaměřovali, začněte. Odlišně nastavená délka popruhů může přispívat k vadnému držení těla.

Důležitá je vyváženost
Zná to snad každý z nás. Někam se chystáte, popadnete ležící batoh či tašku, přehodíte přes rameno a jdete. Věděli jste však, že nosit těžké věci na jednom rameni není pro držení těla vůbec dobré? Nerovnoměrně rozložená zátěž způsobuje, že je jedno rameno výš než to druhé. Takové převažování lze vidět obzvlášť u dětí, které na svém jednom rameni nosí batoh neadekvátní hmotnosti. Zabraňte skoliotickému držení těla a přesvědčte děti, aby si na ramena nasadily oba popruhy.

Kvalita a design s funkčními prvky
Nekvalitní materiály velkou zátěž dlouho nevydrží a vy jste tak výběru batohu vystaveni co půl roku znova a znova. Vsaďte na celosvětově prověřenou kvalitu a pořiďte svému školákovi jeden z batohů Explore. Ty od nežádoucího vlhka chrání pevné dno. K tomu jsou ušity z voděodolného materiálu s vysokým vodním sloupcem. Proti nečistotám a oděrům ze spodní strany, je pak batoh vyzbrojen důmyslnými plastovými nožičkami, které zároveň všechny sešity, učebnice a domácí úkoly ochrání před navlhnutím.

Být vidět za každého počasí
Propracovaný zádový systém i odolnost proti vodě jsou sice důležité parametry, zapomínat však nesmíme ani na samotný design. Při výběru vždy zvažujte životnost batohu a také to, aby byl jeho design pro školáka nadčasový. Víte, že velkou část školního roku se děti pohybují s batohem za snížené viditelnosti? Nepostradatelnou součástí výbavy jsou proto bezpečnostní reflexní prvky, díky nimž bude dítě dobře vidět i ve zhoršených světelných podmínkách.

Důmyslná organizace
V neposlední řadě se při koupi batohu podívejte i na systém kapes. Vnitřní systém batohu by měl být rozumně zorganizován. Největší kapsy na učebnice musí být nejblíže zad, svačinu a drobné věci můžete školákovi připravovat do pomocných menších kapsiček. Potěší i důmyslné detaily jako třeba vnitřní klopa k rovnoměrnému rozložení váhy. Dobrodruhové pak ocení především variantu batohu Explore 2 v 1, tedy jeden batoh, z něhož se dá odepnout menší batůžek ideální na prázdniny nebo výlety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *