Martin Chodúr vzdal písní Pinokio hold životu a dílu Karla Svobody, který by oslavil 80.!

Den, před koncertem s Janáčkovou filharmonií v ostravském Gongu, se kterou nahrál album Hallelujah (Vánoční písně a koledy), vzdává Martin Chodúr (29) 20. prosince v Hudebním divadle Karlín na koncertě Karel Svoboda 80 písní Pinokio hold životu a dílu fenomenálního hudebního skladatele.

„Nikdy mne nepřestane mrzet, že jsem se nemohl setkat tváří v tvář s největším tuzemským hitmakerem Karlem Svobodou. Byl jedním z mála skladatelů, který opravdu uměl napsat velkou klenutou melodii pro velké hlasy. Napsal neskutečné hity i písně, které v sobě skrývají něco víc, než je obyčejná pop music“, říká majitel nádherně zbarveného barytonu.

Karel Svoboda

„U příležitosti skladatelových letošních nedožitých narozenin jsem spojil dvě melodie, které napsal v roce 1976 do německého animovaného seriálu Pinokio, v jednu a vznikla tak se souhlasem autorových dědiců a hudebního nakladatelství ProVox Music Publishing zcela nová píseň Pinokio. Při práci na této písni, ke které jsem napsal i text, jsem si uvědomil, že jak Pinokio, tak Karel Svoboda, jsou vlastně tragičtí hrdinové. Zatímco Pinokia se snažili sprovodit z tohoto světa jeho nepřátelé kocour a liška, Karla Svobodu udolali démoni, které nosil v sobě. On ale nezemřel, protože jeho hudba žije dál a objevují ji pro sebe další a další generace“, dodává Chodúr. Ten ve svém textu připomíná Svobodovu první kapelu Mefisto i jeho poslední muzikál Golem a zmiňuje v něm i deset velkých hitů velkého slovanského melodika.

Ve světové televizní premiéře zazní píseň Pinokio v Chodúrově interpretaci 30. prosince 2018 ve 20,15 hod. na obrazovkách TV Prima, která bude z karlínského Hudebního divadla vysílat záznam koncertu Karel Svoboda 80.

Foto: archiv M. Chodúra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *