Velká vlasová studie: Jak životní styl ovlivňuje vlasy a jak vzhled vlasů ovlivňuje přístup k životu?

Ovlivňuje váš přístup k životu i stav vašich vlasů? Pantene provedlo studii mezi 3 000 žen!

DUŠEVNÍ SPOKOJENOST, DOKONALÉ VLASY
Vzpomínáte si na den, kdy jste naposledy měla dokonalé vlasy? Ten pocit, který jste měla, přecházel v silný pocit pohody, krásy a síly. Již dlouho jsou krásné vlasy spojovány s vyšší sebedůvěrou, avšak nedávná zjištění naznačují, že emoční a psychologické přínosy mohou být mnohem větší.

Pokud mají ženy krásné vlasy, bývá to zpravidla spojeno s pocitem fyzické síly a duševní odolnosti. Tyto i další překvapivé závěry zjistila profesorka Marianne LaFrance, Ph.D. z katedry psychologie univerzity Yale, která v rámci partnerství se společností P&G několik let studovala psychologický dopad „good hair day“ a provedla pro značku Pantene průzkum u 3 000 žen ve věku 18 až 35 let, a to v 10 zemích na 3 různých kontinentech.

Klíčové body studie Pantene
1. V rámci všech zemí „good hair day“ odpovídá pocitům vyšší produktivity, nižší úrovně stresu, většího klidu, fyzické síly a celkové kontroly. „Good hair day“ byl zejména spojen s pocitem zdraví.2. Globálně platí, že „good hair day“ navozuje u žen v rámci daného dne pocit vlastní síly minimálně dvakrát pravděpodobněji než meditace, terapie či jóga.3. Vlasy mají větší dopad na pocit vlastní síly než pěkné oblečení, čistá pleť nebo dobré líčení.4. Ženy, které jsou častěji spokojené se svými vlasy, dodržují tyto zásady:
• Konzumace vitamínů
• Dostatečný spánek
• Cvičení třikrát týdně
• Sexuální aktivita
• Snižování stresu
• Řádná strava (3 až 5 porcí ovoce a zeleniny denně)5. Obecně platí, že 44 % žen by vyměnilo 1 měsíc večeří v restauracích za to, aby měly vlasy svých snů.
• 40 % žen by vyměnilo 1 měsíc dezertů za vlasy svých snů
• Více než 1/3 žen by vyměnila své oblíbené jídlo či svůj oblíbený nápoj za vlasy svých snů
• 1/3 žen by vyměnila 1 měsíc sexu za vlasy svých snů
• Pravděpodobnost, že by ženy za vlasy svých snů vyměnily spánek nebo čistou pleť, je nejnižší

6. Vlasy snů znamenají lepší období:
• 51 % žen souhlasí, že pokud mají vlasy svých snů, mají lepší období
• U 53 % žen existuje vyšší pravděpodobnost, že budou šťastné, pokud budou mít vlasy svých snů
• 46 % žen se více směje, pokud mají vlasy svých snů

Věda, která se skrývá za produkty Pantene
Je pravda, že zdravý životní styl a zdravé stravování ovlivňují naši pohodu i celkový vzhled, stav naší pleti, fyzickou kondici a samozřejmě i vlasy. Studie Pantene nyní rovněž odhalila, že to funguje i opačně: pokud naše vlasy vypadají dobře, cítíme se lépe, více si věříme a cítíme se zdravější a silnější. Důležité je tedy rovněž to, jak se staráme o své vlasy.

Pantene již více než 70 let přináší zdravé a vědecky pokročilé produkty pro péči o vlasy. Ve 40. letech minulého století přišli švýcarští lékaři na jednotce intenzivní péče s objevem, který znamenal revoluci v péči o vlasy. Během léčby kožních poranění si všimli, že vlasy v rámci léčených oblastí sílily a houstly. Švýcarští vědci tuto léčbu zkoumali a zjistili, že onou zázračnou ingrediencí, která stojí za zlepšením zdraví vlasů, je provitamín B5. Provitamín B5, neboli Panthenol, je derivátem vitamínu B5. V těle je vitamín B5 zásadní pro uvolňování energie v rámci našich tělesných buněk. U pokožky se pak vitamín B5 podílí na tvorbě tkáně a hojení ran. Od roku 1945 všechny produkty Pantene obsahují PRO-V B5.

Co dává vlasům jejich sílu?
85 % vlasového vlákna tvoří PROTEINY. Pokud bychom srovnali vlasy a ocel o stejné hmotnosti, dospěli bychom k závěru, že jsou vlasy silnější, a to díky své složité struktuře proteinů. Právě proteinům vlasové kůry vděčí vlasy za svou pevnost v tahu. Proteiny pak mají rovněž vliv na mimořádně odolnou povahu struktury vnější kutikuly.

10 % vlasového vlákna tvoří LIPIDY – přírodní vlasové oleje. Lipidy změkčují proteinovou strukturu vlasového vlákna, a to uvnitř i na povrchu. Dále zajišťují pružnost vlasů a umožňují, aby se vlasy ohýbaly bez toho, že by se zlomily.

Produkty Pantene Superfood výrazně pokročily, když byla jejich výrobní receptura rozšířena o dvě další vzácné ingredience – konkrétně aktivní antioxidanty, které bojují proti oxidačnímu stresu, podporují obranyschopnost vlasů, když se snaží redukovat volné radikály, posilují vlasové proteiny a lipidy vůči oxidačnímu stresu; a aktivní lipidy, které jsou dodávány prostřednictvím patentované technologie „gel network technology“ a rozpouštějí se přímo do vlasového vlákna, aby ve vlasech tyto zásadní živiny doplňovaly. Nyní si mohou své vysněné vlasy dopřát všechny ženy.

Jak nejlépe používat šampon a kondicionér?
1. Šampon si dejte na dlaň, přičemž před samotnou aplikací na hlavu jej v dlaních rozetřete. Šampon aplikujte k vlasovým kořínkům a jemně jej vmasírujte po celé ploše pokožky hlavy pomocí konečků prstů – nikoliv však pomocí nehtů. V případě potřeby přidejte trochu šamponu a jemně jej naneste po celé délce svých vlasů. Pokud všechna pěna zmizí, než šampon zcela aplikujete na všechny vlasy, víte, že potřebujete vlasy umýt ještě jednou.
2. Vlasy důkladně opláchněte a jemně je od sebe oddělujte, aby se voda dostala hluboko mezi vlasová vlákna.
3. Před aplikací kondicionéru zbavte vlasy přebytečné vody tak, že své vlasy promnete v dlaních. Vlasy neždímejte kroucením – mohlo by dojít k poškození vlasové kutikuly.
4. Kondicionér si dejte na dlaň a rozetřete jej v dlaních. Potřebné množství kondicionéru závisí na délce vašich vlasů. Začněte s menším množstvím a v případě potřeby trochu přidejte.
5. Začněte od konečků a snažte se kondicionér zapravit do vlasů směrem dolů, přičemž zajistěte, aby byl aplikován všude – po celé délce, směrem ke kořínkům.
6. Kondicionér ve vlasech ponechejte po stanovenou dobu a následně opět důkladně opláchněte TEPLOU vodou. Během oplachu od sebe vlasy jemně oddělujte.
7. Na vlasy jemně tiskněte ručník, abyste je zbavili přebytečné vody – avšak ručníkem vlasy NETŘETE, protože vlasy jsou nejslabší, pokud jsou mokré.

Jak nejlépe mohu zajistit, aby mé přírodní či rovnané vlasy dostávaly péči, kterou potřebují?
Upravené vlasy, ať již přirozené či rovnané, vyžadují vlhkost a péči, a to již od vlasové pokožky. Každý záhyb a ohyb představuje místo, kde může dojít ke zlomení vlasového vlákna. Proto je důležité vlasy upravovat a používat produkty, které pomáhají s lepší poddajností vlasů.

Jak mohu celoročně chránit své vlasy před poškozením?
Všichni víme, že opalovací krémy jsou pro pokožku v létě zcela zásadní. Ale jak postupovat při ochraně vlasů? UV paprsky vedou k oxidačnímu stresu, jenž poškozuje proteinovou strukturu vlasů, která je zdrojem jejich síly. V zimě nemusí mít vlasy dostatečnou vlhkost v důsledku suchého tepla z ústředního vytápění a studeného vnějšího vzduchu, což má za následek jejich mdlost a tendenci elektrizovat. Pokud budeme na ochranu před negativními účinky slunce nosit pokrývku hlavy, jde o chytré řešení, které však nemusí být vždy praktické. Skutečně důležité je zajišťovat sílu vlasů z hlediska UV záření i jejich řádnou výživu, a to ve všech ročních obdobích. Antioxidanty Pantene v šamponech a kondicionérech vlasy posilují před UV paprsky, zatímco aktivní lipidy doplňují ztracené lipidy, aby byly vlasy silné a pružné. Nejlepší volbou je kondicionér 3-Minute Miracle, který disponuje silnou aktivní výživou podobající se vlasové kúře, ale zároveň nabízí lehkost každodenního kondicionéru.

Co bych měla jíst, abych měla zdravé vlasy?
Aby bylo možné na tuto otázku odpovědět, je nejprve nutné chápat výživové požadavky vlasů. Vlasový stvol se z 65 až 98 % skládá z proteinů (v závislosti na vnitřní vlhkosti) a běžné vlasy tak vyžadují stabilní přísun proteinů ve stravě. Snížený příjem proteinů může poškodit růst vlasů, a to ještě před poklesem hladiny sérového albuminu. Další velmi důležitou živinou, která je nezbytná pro zdravé vlasy, je železo. Nad rámec těchto živin pak vlasy potřebují stabilní přísun vitamínů B12, B3, C, A, D, biotinu, základních mastných kyselin a stopových prvků zinku, mědi a selenu.

Neexistují žádné studie, které by identifikovaly konkrétní potraviny nezbytné pro zlepšení vlasů, avšak z obecných poznatků plyne, že vyvážená strava, která je dobrá pro tělo jako celek, má rovněž pozitivní vliv na vlasy. Zcela zásadní je tedy zdravá a vyvážená strava, která zahrnuje dostatečné množství proteinů, železa a správnou směs vitamínů a stopových prvků:

  • VYSOCE KVALITNÍ PROTEINY S NÍZKÝM OBSAHEM TUKŮ představují jedny z nejlepších živin pro nádherné vlasy (kuřecí a krůtí maso, ryby nebo vejce – to všechno jsou vynikající zdroje proteinu). Konkrétně jsou dobré potraviny bohaté na cystein. Cystein je hlavní aminokyselinou, která tvoří keratin, přičemž jej najdeme ve vepřovém masu, drůbeži, vejcích, červených paprikách, česneku, cibuli, růžičkové kapustě, mléčných výrobcích, ovsu a brokolici.
  • ŽELEZO – švestky, datle a fazole, např. bílé fazole, měsíční fazole či fazole pinto.
  • VITAMÍNY – světlá listová zelenina, která je vynikajícím zdrojem vitamínů A a C, přičemž je zároveň plná vápníků a železa; tmavá listová zelina – např. špenát, brokolice, kapusta a salátová zelenina) – hrášek (multivitaminy + železo) a mrkev (vitamín A).
  • VEJCE – vysoký obsah základních živin, jako jsou proteiny vitamín B12, vitamín B7 (biotin), železo, zinek a omega 6 mastné kyseliny.
  • KREVETY – vysoká koncentrace vitamínu B12, železa a zinku.
  • STOPOVÉ PRVKY A MINERÁLY – ořechy (přírodní zdroj zinku). Oves (bohatý na vlákninu, zinek, železo a omega 6 mastné kyseliny – polynenasycené mastné kyseliny [PUFA]). Vlašské ořechy rovněž obsahují selen, který je pro vlasy důležitý.
  • OMEGA 6 MASTNÉ KYSELINY – jejich zdrojem jsou například ryby, lněné semínko, řepkový olej, dýňová semínka a vlašské ořechy.
  • Skutečnost, že výživa ovlivňuje naše zdraví a pohodu, je tak stará jako dějiny lidstva. Pokud nebudeme tělu dodávat kalorie, případně nám budou chybět proteiny, minerály a vitamíny, může to vést ke strukturálním změnám vlasového stvolu, ztrátě pigmentace či dokonce vypadávání vlasů. To však neznamená, že konzumace těchto živin nad rámec vyvážené stravy dále zlepší kvalitu či množství vlasů, jejichž celkový potenciál je zapsán v našich genech.

Tip redakce:
Pantene Pro-V Superfood pěnový balzám
Lehoučký pěnový balzám na vlasy Pantene Pro-V Superfood poskytuje jemným vlasům a vlasům se sklonem k maštění veškerou potřebnou péči, aniž by je zatěžoval. Vaše vlasy se budou snadno rozčesávat, budou viditelně zdravé, hedvábně hebké a neslepené. Díky své pěnové konzistenci se rovnoměrně nanáší, vyživuje vlasy po celé jejich délce a lze ho okamžitě opláchnout, aniž by zanechával nežádoucí zbytky, které by mohly vlasy zatěžovat. Doporučená cena: 109,90 Kč. Objem: 180 ml.

Pantene Pro-V 3 Minute Miracle Superfood balzám
Objevte účinky pečujícího složení balzámu Pantene Pro-V Superfood 3 Minute Miracle. Okamžitě se do vlasů vstřebává a zpevňuje je od kořínků, a to díky zpevňujícímu složení Pro‑V, antioxidantům, které vlasy chrání, a lipidům, které vlasům doplňuje. Používejte při každém mytí a pomůžete svým oslabeným a poškozeným vlasům, aby se z nich staly vlasy Pantene: viditelně zdravější, zářivější a pevnější. Doporučená cena: 109,90 Kč. Objem: 200 ml.

Pantene Pro-V Superfood balzám
Balzám Pantene Pro-V Superfood obohatí vaše vlasy o vyživující látky složení Pro-V, které z oslabených a jemných vlasů udělá vlasy od kořínků pevnější a vzhledově objemnější. Složení Pro-V pomáhá obnovovat pevnost vlasů a okamžitě odstraňuje známky poškození. Antioxidanty chrání vlasy před volnými radikály a pomáhají je tak chránit před lámavostí. Doplňuje přirozeně se vyskytující lipidy a pomáhá tak udržovat strukturální celistvost vlasů. Doporučená cena: 109,90 Kč. Objem: 300 ml.

Pantene Pro-V Superfood šampon
Šampon Pantene Pro-V Superfood vlasy šetrně myje, a přitom jim dodává aktivní vyživující látky Pro-V. Kombinace složení Pro-V, antioxidantů a lipidů udělá z oslabených a jemných vlasů vlasy od kořínků pevnější a vzhledově objemnější. Složení Pro-V pomáhá obnovovat pevnost vlasů a okamžitě odstraňuje známky poškození. Antioxidanty chrání vlasy před volnými radikály a pomáhají je tak chránit před lámavostí. Doplňuje přirozeně se vyskytující lipidy a pomáhá tak udržovat strukturální celistvost vlasů. Doporučená cena: 109,90 Kč. Objem: 400 ml.

Pantene Pro-V Superfood 3v1
Šampon, balzám a maska Pantene Pro-V Superfood 3v1 vlasy v 1 kroku myje, usnadňuje jejich rozčesávání i vyživuje. Mytí vlasů v aktivních vyživujících složkách složení Pro-V udělá z oslabených a jemných vlasů vlasy od kořínků pevnější a vzhledově objemnější. Složení Pro-V pomáhá obnovovat pevnost vlasů a okamžitě odstraňuje známky poškození. Antioxidanty chrání vlasy před volnými radikály a pomáhají je tak chránit před lámavostí. Doplňuje přirozeně se vyskytující lipidy a pomáhá tak udržovat strukturální celistvost vlasů. Doporučená cena: 109,90 Kč. Objem: 360 ml.

Pantene Pro-V Superfood sérum
Díky multivyživujícímu složení masky Pantene Pro-V Superfood, která se neoplachuje, získejte pevné a vyživené vlasy, ochráněné před lámavostí. Doporučená cena: 89,90 Kč. Objem: 150 ml.

Zdroj: Pantene

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *