Panenka Barbie slaví 60., čím nás překvapí?

V letošním roce oslaví kulaté narozeniny dívka, která jako by s přibývajícími roky nestárla. Ale že by zůstávala v průběhu dekád zcela bez změny, to se rozhodně říct nedá. Vystřídala účesy, odstíny vlasů, barvu pleti i nespočet kostýmů a outfitů. Také v profesním životě se nedržela vůbec při zemi, její kariéra nabrala co chvíli jiný směr. Během svého pestrého života vystřídala více jak 200 povolání. Řeč je pochopitelně o panence Barbie, která 9. března oslaví 60 let své existence. V tento den bude probíhat oslava i na televizní stanici Minimax, která odstartuje celý měsíc s těmi nejlepšími filmy a seriály pro všechny fanynky kultovní panenky Barbie. #barbieday

Úspěšná hned od začátku
Barbie nebyla nikdy hračkou, která by jako odhozený kus plastu po chvíli skončila v koutě. Naopak, stala se velmi žádanou. Už v roce 1959, ve kterém se Barbie představila světu, bylo v Americe prodáno neuvěřitelných 350 000 panenek. Jedním z důvodů úspěšného startu bylo poselství, které je od prvního roku s panenkou spojováno. Vybízí k nezávislosti a plnění vlastních snů. Myšlenku, že dívky mohou samostatně myslet i jednat, nadělila oblíbené panence do vínku její tvůrkyně Ruth Handler. Z dnešního pohledu se to tak nemusí jevit, ale v padesátých letech to byl značně provokativní přístup.

Větší ochota naslouchat
V průběhu let se Barbie vyvíjela tak, aby lépe reflektovala svět, ve kterém dívky opravdu žijí. Důležitý zlom nastal v roce 2016. Společnost Mattel zareagovala na výhrady kritiků, které se týkaly nereálných proporcí panenky. Na svou výšku až příliš hubená Barbie vysílala zprávu, která v 21. století neladila se zdravějším přístupem k vlastnímu tělu. Proto přišly na svět panenky různých postav, mezi nimi i jedna alespoň trochu plnějších tvarů. Změnu vyvolala větší ochota naslouchat rodičům, kteří stále více přemýšlí nad výchovou svých ratolestí. Důkazem pokračování v moderním přístupu je v sezóně 2019 Barbie na vozíku nebo panenka s odnímatelnou protézou.

Nové tváře
Panenka Barbie chce inspirovat malé holčičky k velkým věcem. Proto si na pomoc v průběhu let přizvala silné osobnosti. Vznikaly tak panenky Marilyn Monroe, Heidi Klum nebo Elizabeth Taylor. Krom slavných osobností ze světa filmu či módy, se světu představily i panenky, které reprezentují úspěšné ženy i v jiných odvětvích. Svoji podobu proto získala malířka Frida Kahlo, matematička Katherine Johnson nebo boxerka Nicola Adams. Nové panenky vznikají s tou největší pečlivostí, proto počty jejích příznivců po celém světě neustále rostou a přibývá také oddaných sběratelů.

Příběhy panenky Barbie
S kultovní panenkou se už dávno nesetkávají její příznivci pouze na pultech obchodů, po roce 2000 vznikl nespočet filmů a televizních seriálů. Čeští diváci mohou s oblíbenou hrdinkou prožívat její dobrodružství na televizní stanici Minimax. Hlavní poselství, které moderní Barbie z televizních obrazovek předává, je důležitost vnitřní krásy a možnost splnění vlastních snů. Do roku 2020 by se navíc měla Barbie dočkat i hraného filmu a zazářit tak na stříbrném plátně. Uchazeček o roli kultovní blondýny se vystřídalo víc, volba nakonec padla na herečku Margot Robbie.

Příběh panenky Barbie tak po šedesátce rozhodně nekončí.
Příležitost seznámit se s dobrodružstvím panenky Barbie budete mít 9. března odpoledne v animovaném seriálu, který vás provede jejím novým domem snů, představí vám i její početnou rodinu a kamarády. Barbie DreamHouse Adventures 9. 3. na Minimaxu.

Panenka Barbie v číslech
– Sběratelka Bettiny Dorfmann je majitelkou Největší sbírky čítající více jak 15 000 panenek.
– Nejrychlejší styling předvedla Catherine Lomas, která stihla panenku obléct za 28.87 sekund.
– V aukci byla v roce 2010 vydražena Nejdražší panenka Barbie za 5, 5 mil. Kč.
– Totally Hair Barbie z roku 1992 je s více než 10 miliony prodanými kusy Nejúspěšnější edicí.
– Vytvoření nového designu panenky zabere neskutečných 12–18 měsíců.

 Zdroj: AMC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.