Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Necelé dva týdny zbývají do okamžiku, kdy Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásí po sedmadvacáté nositele výročních cen Český lev. Filmovým tvůrcům, hostům i televizním divákům jistě zážitek umocní i hudba, která bude galavečer v sobotu 7. března v pražském Rudolfinu provázet. Českého lva letos podpoří legendární kapela Tata Bojs.

Nabídka doprovodit hudebně celý slavnostní večer udílení cen Český lev nás moc potěšila, ale trochu máme podezření, že to je hlavně díky naší písničce Filmařská.” usmívá se Milan Cais a dodává: „Hudba a film jsou spojené nádoby, které si můžou pomáhat a vzájemně se podpořit. Tak se o to 7. března v Rudolfinu pokusíme, i když večer asi nebude tak úplně v ‘naší režii’.” Uveďme na pravou míru, že vydařený song Filmařská zcela jistě není hlavním důvodem proč se kapela, která patří k průkopníkům spojení hudby a obrazu v jeden působivý umělecký celek, objeví po boku letošního Českého lva. Třicet let patří mezi absolutní špičku a jejich hudba dokáže vyjádřit v jeden moment všednost i fantazii, krásu i patos, vedle úsměvu vyvolat i mrazení v zádech. „Tata Bojs umí tedy všechno to, co přináší divákovi i dobrý film,“ dodává Tereza Malá Rychnovská, výkonná ředitelka pořádající České filmové a televizní akademie.

Slavnostní předávání 27. výročních cen České filmové a televizní akademie bude v pražském Rudolfinu moderovat již podruhé herec Václav Kopta. Kreativní supervize večera se ujal renomovaný režisér Marek Najbrt, zatímco z režisérské židle bude průběh slavnostního večera řídit jeho neméně zkušený kolega Michael Čech. Scéna bude dílem Martina Chocholouška. Galavečer budou moci zhlédnout i televizní diváci v přímém přenosu České televize od 20 hodin na ČT1.

Ve spolupráci s DaFilms.cz připravuje ČFTA tradiční přehlídku nominovaných filmů aktuálního ročníku Českých lvů. Vybrané filmy bude možné zhlédnout on-line na www.ceskylev.cz od 25. února do 15. března. Přehlídka vybraných snímků nominovaných na Českého lva proběhne i v multikinech sítě CineStar v týdnu od 5. do 11. března. Pražské kino Edison pak nabídne od 24. února do 7. března všechny nominované filmy.

PŘEHLED NOMINACÍ:
NEJLEPŠÍ FILM
Na střeše – producentka Monika Kristlová
Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul
Staříci – producent Jiří Konečný
Tiché doteky – producenti Petr Oukropec, Pavel Strnad
Vlastníci – producent Marek Jeníček

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Dálava – režie Martin Mareček – producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová
Forman vs. Forman – režie Helena Třeštíková, Jakub Hejna – producentky Alena Müllerová, Kateřina Černá
Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…” – režie Roman Vávra – producenti Robert Hanč,
Vítězslav Sýkora
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – režie Olga Sommerová – producent Viktor Schwarcz
Jiří Trnka: Nalezený přítel – režie Joël Farges – producent Vladimír Lhoták

NEJLEPŠÍ REŽIE
Na střeše – Jiří Mádl
Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Tiché doteky – Michal Hogenauer
Vlastníci – Jiří Havelka

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Karel, já a ty – Jenovéfa Boková
Teroristka – Iva Janžurová
Tiché doteky – Eliška Křenková
Vlastníci – Dagmar Havlová
Vlastníci – Tereza Ramba

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Na střeše – Alois Švehlík
Nabarvené ptáče – Petr Kotlár
Národní třída – Hynek Čermák
Staříci – Jiří Schmitzer
Vlastníci – Jiří Lábus

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Amnestie – Anna Geislerová
Nabarvené ptáče – Jitka Čvančarová
Národní třída – Kateřina Janečková
Vlastníci – Klára Melíšková
Vlastníci – Pavla Tomicová

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Na střeše – Duy Anh Tran
Národní třída – Jan Cina
Staříci – Ladislav Mrkvička
Vlastníci – Vojtěch Kotek
Vlastníci – David Novotný

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Karel, já a ty – Bohdan Karásek
Na střeše – Jiří Mádl
Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Vlastníci – Jiří Havelka

NEJLEPŠÍ KAMERA
Amnestie – Tomáš Juríček
Na střeše – Martin Žiaran
Nabarvené ptáče – Vladimír Smutný
Skleněný pokoj – Martin Štrba
Staříci – Lukáš Milota

NEJLEPŠÍ STŘIH
Amnestie – Matej Beneš
Dálava – Josef Krajbich
Nabarvené ptáče – Luděk Hudec
Staříci – Jana Vlčková
Vlastníci – Otakar Šenovský

NEJLEPŠÍ ZVUK
Amnestie – Viktor Krivosudský
Nabarvené ptáče – Pavel Rejholec
Skleněný pokoj – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt
Staříci – Václav Flegl, Petr Stuchlík
Tiché doteky – Richard Müller

NEJLEPŠÍ HUDBA
Amnestie – Matúš Široký, Jozef Lupták
Hodinářův učeň – Ivan Acher, Michal Novinski
Na střeše – René Rypar
Skleněný pokoj – Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann
Staříci – Matouš Hejl, Miroslav Srnka

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE
Amnestie – Tomáš Berka, Václav Vohlídal, Karol Filo
Hodinářův učeň – Martin Kurel
Nabarvené ptáče – Jan Vlasák
Poslední aristokratka – Martin Kurel
Skleněný pokoj – Milan Býček

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Hodinářův učeň – Marek Cpin
Nabarvené ptáče – Helena Rovná
Poslední aristokratka – Katarína Hollá
Skleněný pokoj – Katarína Štrbová Bieliková
Vlastníci – Andrea Králová

NEJLEPŠÍ MASKY
Amnestie – Andrea Štrbová
Hodinářův učeň – Helena Steidlová
Nabarvené ptáče – Ivo Strangmüller
Skleněný pokoj – Pavla Frýdová, Tereza Prachařová, Leendert van Nimmwegen
Staříci – Eva Schwarzová

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Anežka – Adam Šoltés
Dcera – Daria Kashcheeva
Dezertér – Sasha Stelchenko
Hra – Lun Sevnik
SH_T HAPPENS – Dávid Štumpf, Michaela Mihályi

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Nabarvené ptáče – Roman Mrázek – oceněný plakát
Central Bus Station – Přemysl Zajíček
Punk je hned! – Andrej Kolenčík
Tiché doteky – Lukáš Franz
Vlastníci – David Zezula

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Ženy v běhu – režie Martin Horský

PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ
Vlastníci – 12 nominací
Nabarvené ptáče – 11 nominací
Staříci – 10 nominací
Amnestie – 7 nominací
Na střeše – 7 nominací
Skleněný pokoj – 6 nominací
Hodinářův učeň – 4 nominace
Tiché doteky – 4 nominace
Národní třída – 3 nominace
Dálava – 2 nominace
Karel, já a ty – 2 nominace
Poslední aristokratka – 2 nominace
Forman vs. Forman – 1 nominace
Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…” – 1 nominace
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – 1 nominace
Jiří Trnka: Nalezený přítel – 1 nominace
Teroristka – 1 nominace
V prvním kole hlasovalo 155 akademiků.

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE
Klec – televizní film, režie Jiří Strach, scénář Marek Epstein, producent Jaroslav Sedláček
Nonstop lahůdky – televizní film, režie Jan Hřebejk, scénář Tomáš Pavlíček, producent Michal Reitler
Vodník – minisérie, režie Viktor Tauš, scénář Petr Jarchovský, producenti Jan Štern a Jan Lekeš

NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL
Bez vědomí – režie Ivan Zachariáš, scénář Ondřej Gabriel, producenti Tereza Polachová, Steve Matthews a Jan Bílek
Most! – režie Jan Prušinovský, scénář Petr Kolečko, producent Michal Reitler
Zkáza Dejvického divadla – režie Miroslav Krobot, scénář Miroslav Krobot a Ondřej Hübl, producenti Kateřina Ondřejková, Ondřej Zima a Silvie Michajlova

Zdroj: Český lev

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.