Pavel Šporcl s novým videoklipem cílí na mladé publikum! Povede se mu je přitáhnout ke klasice?

Náš nejznámější houslista, pověstný svým překračováním hranic klasické hudby, ve čtvrtek 28. května v premiéře v pořadu Limuzína TV Óčko Star představil nový videoklip své autorské skladby Magical 24. Datum vybral jako připomínku 180. výročí úmrtí houslového génia Niccoly Paganiniho. Ve svižné a moderní aranži a v technicky opět velmi náročné skladbě totiž používá motiv z jeho 24. Capricca.

Paganiniho umění velmi obdivuji, sám mám v repertoáru řadu jeho skladeb, vydal jsem stejnojmenné album a hraji program Pocta Paganinimu věnovaný tomuto houslovému mágovi. Jeho poslední z capriccií, ze kterého jsem upravil známé téma a napsal tuto skladbu, mi připadá opravdu magické, odtud tedy název Magical 24“, řekl Šporcl. „Chtěl jsem také opět ukázat, že jsem moderní člověk, který se nebojí vystoupit ze zajetých kolejí, a ukázat mladé generaci, že housle jsou mimořádný nástroj i v moderní hudbě“, dodal houslista.

V produkci ŠPORCL ARTS Agency na videoklipu spolupracovali tanečníci z Fragments Production v čele s choreografem Jakubem Dvořákem, bubeníci Tokhi a Groove Army. Režie se ujal renomovaný Rudolf Havlík, střihu pak Boris Machytka. „Mám z tohoto klipu neuvěřitelnou radost. Myslím, že je skvělý, energický, a věřím, že se bude líbit. Taneční klip jsem předtím netočil, a tak jsem se musel hýbat více než obvykle, což na pár dní odnesla má záda o)“ směje se Šporcl. „Děkuji celému týmu za skvělé nápady a absolutně profesionální přístup“.

Po premiéře na stanici Óčko Star je klip od čtvrtka 28. května od 18 hodin přístupný na kanálu YouTube a na www.facebook.com/pavelsporcl.

Šporcl v době krizového stavu nezahálel a připravil řadu projektů, mimo jiné dva cykly Koncertů v obýváku, z nichž druhý měl podtitul Bacha na Šporcla a umělec se v něm vyznal z lásky k dalšímu hudebnímu velikánovi J. S. Bachovi. Oba cykly měly na sociálních sítích vysokou sledovanost a stovky pozitivních reakcí od fanoušků. Také jako první umělec na světě odehrál „drive-in koncert“ klasické hudby pro diváky v zaparkovaných autech v holešovické tržnici.

Nebylo to první neobvyklé místo, kde jsem hrál. Už jsem koncertoval v jeskyni, v letištní hale, na nádraží, proč tedy ne v tržnici?“, řekl Šporcl. „A je o mě známo, že rád přijímám nové výzvy a nebojím se netradičních věcí“, dodal umělec. Koncert před zaparkovanými auty měl obrovský úspěch, krátké video můžete zhlédnout na www.facebook.com/pavelsporcl.

Byl to pro mě v této době neuvěřitelný zážitek, takové emoce jsem nečekal“, svěřil se s pocity Šporcl.

Zahraniční média, mapující klasickou hudbu a současné umělce, věnovaly českému houslistovi v poslední době velkou pozornost, O jeho projektu Bacha na Šporcla a drive-in koncertu informoval server Gramophone. Světovou premiéru Koncertů D dur P. I. Čajkovského a F. Mendelssohna-Bartholdyho s nahraným hudebním základem živě přenášel i celosvětový leader v hudebních novinkách The Violin Channel. Jeden z koncertů přebíral i prestižní hudební časopis The Strad.

Na druhý červnový víkend (12.-14. 6.) chystá Šporcl první veřejné pokaranténní koncerty. Při dodržení veškerých bezpečnostních i hygienických opatřeních se jedná o sérii koncertů na netradičním místě, tentokrát na hladině jezera Jureček u Říčan. Program nazvaný Na vlnách hudby a naděje bude složen z toho nejlepšího, co houslista v repertoáru má a bude koncipován tak, aby zaujal co nejširší publikum.

Zdroj a foto: www.facebook.com/pavelsporcl a https://www.kclabut.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *