7 tipů: Jak na efektivní home office?

Dříve home office představoval zajímavý benefit, na který zaměstnavatelé lákali uchazeče o práci. Nyní se spíše jedná o rutinní záležitost a nutno podotknout, že i koronavirová krize tomu dost napomohla. Home office však není pro každého úplně skvělým řešením. Jak zvládat home office snadno a efektivně?

Co je to chytrý home office?
Některé pracovní pozice se běžně vykonávají z domu a zaměstnanci jsou na tento standard vlastně zvyklí. Jiná zaměstnání však k využití home officu donutila až současná krize. Do první kategorie určitě patří povolání jako online marketér, některé administrativní práce, IT specialista a alespoň na část pracovní doby využívají home office již i účetní.

Zařídit si chytrý home office dnes již není tak těžké, jako tomu bývalo dříve, a mnoho lidí tento benefit vyloženě vyžaduje. Proč zmiňujeme slovo chytrý ve spojení s prací z domu? Některé funkce, nástroje a vychytávky totiž mohou z našeho pracovního úsilí udělat opravdu příjemný proces vydělávání peněz. Stačí si umět přizpůsobit prostředí a vyzkoušet naše tipy na efektivní home office.

Tipy pro efektivitu práce z domu:
Práce z domu není pro každého úplně nejvhodnější volbou z prostého důvodu: svádí k prokrastinaci. Proto je potřeba silná vůle a disciplína pro efektivní práci na home office. Možná patříte k těm, kteří by raději pracovali z kanceláře nebo klasického pracoviště, ale nařízení vlády a krizová situace je nutí do online práce.

Vyzkoušejte naše tipy a budete tuto situaci snášet mnohem lépe. A kdo ví? Třeba si práci z domu zamilujete natolik, že už se do té klasické nebudete chtít vrátit.

1. Režim = základ úspěchu
Není žádným překvapením, že stanovit si pravidelný a pevný režim je opravdu důležité. Snažte se co nejvíce přiblížit svému klasickému dennímu rozvrhu, pokud to jen trochu jde. Vstávejte ve stejnou hodinu jako dříve a nesklouzněte k dospávání. Home office není dovolená, práce na vás pořád čeká i za této situace.

Také si ponechte své běžné návyky nebo rituály, na které jste zvyklí během klasických pracovních dní. Stanovte si rozvrh, který vám bude vyhovovat a klidně si jej i napište na papír a vyvěste na nějaké viditelné místo pro připomínku.

2. Plánujte dopředu
Plánování je činnost, kterou byste si měli mistrně a velmi rychle osvojit. Závisí na něm totiž úspěch vašich pracovních povinností. Vytvořte si plán, který bude zahrnovat jak pracovní záležitosti, tak volný čas. Ano i cvičení, rodinné povinnosti nebo jiný relax si přesně naplánujte, pomůže vám to s bodem číslo 6.

A především: svůj plán pak nezapomeňte dodržovat. Využít můžete také to-do list nebo aplikace na telefon, které s plánováním pomáhají.

3. Na práci se upravte a převlékněte
Možná vás home office svádí k tomu, abyste celý den zůstali v pyžamu a pracovali z postele. Věřte, že tento způsob není úplně šťastnou volbou a raději se na práci převlékněte a upravte jako byste se právě měli vydat do práce.

Samozřejmě můžete upustit od klasického líčení, formálních šatů a páni zase od saka a kravaty. Přesto se však z psychologického hlediska vyplatí vsadit na jinou než domácí variantu oblečení. Zachovat si stejná pravidla jako v kanceláři pomáhá s efektivitou u práce a i takové detaily jako oblečení vás dokážou naladit na pracovní výkon.

4. Nezapomínejte na pauzy a pracovní dobu
Stanovte si pracovní dobu, kterou budete dodržovat. Nemusí být nutně totožná s vaší klasickou pracovní náplní, zvlášť pokud máte doma děti apod. Zkuste však svůj časový harmonogram stanovit již na začátku a dále se jej striktně držet.

Za normální situace byste také například od 8:00 do 16:00 nebyli doma. Zkuste si nasimulovat tuto situaci i při home office a zavřete se například na stejnou dobu do pracovny nebo obýváku.

Nezapomínejte na pauzy a občas vstaňte od počítače a protáhněte se. Otevřete okno a nadýchejte se čerstvého vzduchu, najezte se a dodržujte pitný režim. Všechny tyto aspekty se pak pozitivně projeví ve vaší efektivitě. Po pauze budete mít novou chuť a energii do práce.

5. Paretovo pravidlo 80/20
Dobrým pracovním nástrojem se může také stát využití Paretova pravidla 80/20. Toto pravidlo říká, že bychom měli svoji pozornost zaměřit na 20 % činností, zakázek a problémů, které nám přináší 80 % zisku nebo výhod.

Podstata tedy spočívá v dosažení maximálního efektu s minimálními náklady a to například těmi časovými. Není tedy nutné pracovat více nebo déle, ale zaměřit pozornost správným směrem.

6. Oddělte povinnosti a zábavu
Pro efektivitu práce je nesmírně důležité umět oddělit práci a povinnosti od zábavy a relaxu. Určete si časové úseky dne, kdy pouze pracujete a nezapomeňte ani na vymezení času na zábavu, čas s rodinou nebo vaše koníčky a odpočinek.

Ideálním řešením je vyhradit si jednu místnost, kde se pouze pracuje. Pokud nemáte dostatečně prostorné bydlení, můžete si vyhradit alespoň místo v bytě nebo domě, například stůl nebo alespoň křeslo, kde se budete soustředit pouze na práci.

7. Přizpůsobte si prostředí a uvědomte svoji rodinu o tom, že pracujete
Nejrušivějším aspektem na home office bývá prostředí. Zvlášť pokud se doma nachází celá rodina a pořád zde někdo telefonuje, děti chtějí sledovat oblíbený pořad v televizi, manželka potřebuje míchat s omáčkou k obědu a do toho ještě slyšíte zvuky z ulice. V takovém prostředí se moc pracovat nedá, že? Jenže ono je tak jednoduché vyrušit vás na chvíli od práce, když jste vlastně doma.

Přizpůsobte svoje pracovní prostředí a seznamte celou svoji rodinu s určitými pravidly. Oznamte jim odkdy a do jaké doby pracujete a že v tento čas nemohou vyrušovat stejně tak, jako byste byli v práci. Jen při striktním dodržováním těchto pravidel se budete moct soustředit a nepropadat prokrastinaci.

Rada na závěr:
A máme pro vás ještě jednu bonusovou radu na závěr. Velmi pravděpodobně budete muset svůj režim nejprve vyzkoušet a možná se stane, že vám nebude hned na první dobrou vyhovovat. Nevzdávejte se a zkuste svůj systém obměnit nebo poupravit tak, aby vyhovoval vám i vaší rodině. Při práci na home office máte možnost uzpůsobit si celý den svým potřebám a požadavkům Využijte tuto možnost na maximum.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.