Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Fyzioterapeut radí: Dopřejte chodidlům potřebnou pozornost a péči

V dnešní době bereme chodidlo spíše jako prostředek k přesunu. Péče o něj bývá často opomíjena. Jde přitom o důležitou část nohy, skrze kterou ovlivňujeme držení celého těla, vědomí, rovnováhu a reflexně také všechny další orgány – proto vyžaduje naši vědomou pozornost. Značka VIVOBAREFOOT proto ve spolupráci s fyzioterapeutem a odborníkem na čínskou medicínu a akupunkturu Ing. Bc. Pavlem Víchem přináší návod, jak chodidlům pomoci.

Chodidlo jako prostředník bolestí
Od země jsme ho oddělili botou, ztratili schopnost vnímat povrch a pozornost přenesli především k hlavě a intelektu. Denně chodidla uzavíráme do bot, jež je utlačují, deformují a znemožňují normální prokrvení. Utlačujeme prsty na nohách, které představují v reflexologii zóny pro celou hlavu, smyslové orgány a krční páteř. „Kompresí těchto zón reflexně zhoršujeme prokrvení lokalizované od krku směrem nahoru. Výsledkem jsou například oslabené oči, uši, mozek, štítná žláza, nebo si můžeme zapříčinit častější či větší bolesti hlavy a nespavost. Jednou z možností, jak chodidlům pomoci, jsou barefootové boty,“ uvádí odborník na akupunkturu a fyzioterapeut Pavel Vích.

Vysvoboďte nohy
Barefoot obuv velmi efektivně poskytuje podmínky pro oživení našeho chodidla, které se stalo pasivnějším. „Částečně za to může například dnešní oblíbená sportovní obuv nabízející nejrůznější formy odpružení a tlumení nárazů. Díky tomu, že tyto aktivní funkce chodidla poměrně dokonale přebírá obuv, chodidlo se stává pasivnější. Zvykne si spoléhat na externí tlumení a na časem až nekoordinovaný dopad paty na zem,“ vysvětluje fyzioterapeut Pavel Vích. Chodidlo se ovšem neoživí samo pouhou chůzí v bosých botách. Je třeba také aktivního přístupu k oživení a znovunalezení zapomenuté funkce chodidel vědomým cvičením.

„Při první zkušenosti s barefootem, se nesmíte nechat odradit. Než si totiž člověk na barefoot boty zvykne a dokáže se adaptovat na nový typ aktivní chůze, může být po určitou dobu překvapený, jak tvrdě dopadá na paty. Důležité je vybrat správnou velikost bot. U dospělých by se ve špičce boty měl ponechat nadměrek 6-10 mm,“ říká Kamil Vedral, výhradní distributor VIVOBAREFOOT v České republice a na Slovensku. Existují také výjimečné případy, u kterých je vhodnější chodidlo ortopedicky korigovat nebo odborně podpořit klenbu (např. deformity nohy, konstituční či těhotenská hypermobilita, větší nadváha, záněty tkání chodidla) a případně se poradit na vhodném kompromisu s fyzioterapeutem. Většina lidí se ale narodí se zdravými chodidly a má předpoklady pro to chůzi naboso zvládnout a z jejích zdravotních benefitů profitovat.

Značka VIVOBAREFOOT nabízí barefoot obuv, která se snaží co nejvíce přiblížit chůzi naboso. Jejími atributy jsou široká špička, anatomický tvar a tenká flexibilní podrážka pro maximální svobodu pohybu a pocit bosé chůze. Cílem VIVOBAREFOOT je vytvořit alternativní obuv pro ty, kteří chtějí vnímat podněty, získávat prožitky, cítit.

„Při správném aktivním používání vytváří barefoot obuv podmínky pro vědomou aktivitu umožňující změnu stylu chůze, napřímení postury a pozvednutí naší psychiky,“ shrnuje Pavel Vích, fyzioterapeut a odborník na čínskou medicínu a akupunkturu. Odborníci i zástupci VIVOBAREFOOT se shodují, že stejně jako bosou chůzi, tak i pohyb v barefoot obuvi si nejlépe vychutnáte na rozličných površích v přírodě, kde budete vnímat a reagovat na terén i jeho nerovnosti. Prostřednictvím tohoto vědomého procvičování chodidel získáte i možnost aktivně se podílet na svém zdraví a vnímání těla.

Začněte pohybem ve VIVOBAREFOOT
Do města a na procházky: Addis
Model VIVOBAREFOOT Addis je vyrobený z udržitelných a recyklovaných materiálů v rámci projektu Soul of Africa, jehož účelem je podpoření etiopské místní komunity, vytvoření nových pracovních míst a zvýšení odborných dovedností místních řemeslníků. Použitá kůže Pittards Wild Hide pochází z volného chovu skotu v Etiopii od místních farmářů. Při pochůzkách městem vašemu chodidlu poskytne veškeré benefity bosé chůze díky široké špičce, anatomickému tvar a tenké flexibilní podrážce pro maximální svobodu pohybu. Cena: 2 890 Kč

Na běh a trénink: Primus Lite III All Weather
VIVOBAREFOOT Primus Lite III All Weather představuje model pro aktivní pohyb za jakéhokoli počasí. Lem z TPU, kterým byla opatřena podrážka, zajistí lepší odolnost bot vůči bahnu. Nejlehčí boty z nabídky VIVOBAREFOOT díky charakteristické, 3 mm tenké, odolné podrážce zprostředkují chodidlům maximální zpětnou senzorickou vazbu a vy budete tréninky milovat víc než kdykoli předtím. V novém modelu, který byl navržen s maximálním důrazem na udržitelnost, byl využit recyklovaný spotřebitelský odpad. Cena: 3 590 Kč

Do hor: Tracker II
Celokožené boty z kůže zvířat z volného chovu VIVOBAREFOOT Tracker II jsou navrženy tak, aby zvládly i ta nejdivočejší místa na zemi s maximálním pocitem chůze naboso. Díky multiterénní podešvi obstojí na všech přírodních površích. Jedná se o nejlehčí a nejflexibilnější kožené trekové boty, které na trhu najdete. I tento model je vyroben s maximálním dopadem na životní prostředí, který zohledňuje redukci zbytkového koženého odpadu a využití 100 % recyklovaných či udržitelných materiálů. Cena: 5 830 Kč

Nové udržitelné modely budou k dispozici na přelomu března a dubna v kamenných prodejnách VIVOBAREFOOT concept store v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a Hradci Králové či na e-shopu.

Zdroj a foto:  VIVOBAREFOOT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *