Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiSport

Děti potřebují pro zdraví aspoň hodinu aktivního pohybu denně!  

Přirozené sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech, prakticky vymizelo. Jak je vrátit zpátky do hry, aby pro ně kotoul, hod míčem nebo skákání přes švihadlo nebyly nepřekonatelnou překážkou? Odpověď dává projekt Děti na startu.

Přirozené zdravé sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech a bylo pro ně zábavou, v dnešní době prakticky vymizelo. S nedostatkem aktivit, jako je chůze, běhání nebo lezení, souvisí i zhoršující se schopnost dětí zvládnout základní pohyby, například hod míčem, kotoul nebo různé druhy skoků včetně skákání přes švihadlo. Situace je mnohdy taková, že děti buď nesportují vůbec, nebo se od velmi útlého věku na přání rodičů věnují úzce pouze jednomu konkrétnímu druhu sportu: tenisu, fotbalu, atletice a dalším. „Jenže náročný trénink a tlak na výkon ubírá dětem na radosti z pohybu. Ostatně není výjimkou, že u dítěte dojde k vyhoření, kdy se sportem poměrně brzy úplně skončí. Navíc jednostranný pohyb bez dalších kompenzačních aktivit může vést i k poškození pohybového aparátu,“ upozorňuje Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a koordinátorka projektu Děti na startu, který má za cíl navrátit původní myšlenku přirozeného zdravého sportování a zábavy a naučit děti brát pohyb jako přirozenou součást života.

A skutečně – podle údajů Světové zdravotnické organizace má více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí je obézních. Dětská obezita je i u nás velký problém, který si překvapivě často neuvědomují ani sami rodiče.

Stop dětské nadváze, obezitě a lenosti
„Projekt Děti na startu vznikl před deseti lety, kdy jsme si začali všímat narůstajícího počtu dětí s obezitou, dětí, které nesportují, a třeba se i zbytečně omlouvají z tělesné výchovy. Také jsme zjistili, že děti si často myslí, že sport je jen pro vyvolené, ale to samozřejmě vůbec není pravda,“ popisuje začátky vzniku celorepublikového projektu Děti na startu jeho autorka Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která je nejen cvičitelkou a trenérkou, ale také mistryní světa a Evropy ve fitness stepu.

Pilotní projekt Děti na startu byl zahájen ve školním roce 2012/2013 v Železném Brodě a následně v Semilech. V současné době je už do projektu DNS zapojeno téměř 30 000 dětí a 273 středisek, která jsou zastoupena ve všech krajích České republiky. Pohybová průprava probíhá jednou týdně během školního roku, a to ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školách, sportovních klubech i fitness centrech, vždy pod vedením odborně vyškolených pedagogů, trenérů a instruktorů. Ti všichni se snaží rozvíjet u dětí základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Ale pouze zábavnou formou, bez soutěžení a porovnávání výkonů.

„Projekt Děti na startu je určen všem dětem od 4 do 9 let bez rozdílu, proto si sportování můžou vyzkoušet opravdu všechny děti – tedy ty více i méně pohybově nadané, štíhlé, s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev. V projektu cílíme na základy míčových her, atletiky, motoriky a gymnastiky. Jsou to skutečně základy, rozhodně žádná specializace, jde nám o to, aby cvičení děti bavilo, aby se na něj těšily. Děti a jejich výkony nijak neporovnáváme, nesoutěžíme,“ připomíná základní pravidla projektu Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Nepropásněme ten správný okamžik!
Podle Jany Havrdové, prezidentky Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, je nejdůležitější nepropásnout období pro vybudování pozitivního vztahu ke sportu, a tím je předškolní a mladší školní věk. „Je důležité dětem umožnit sportovat a hýbat se, mít pohyb jako nedílnou součást dne. Co například vystoupit ráno o zastávku dřív a dojít s ním do školy pěšky, vytáhnout ho odpoledne na procházku třeba nakrmit kachny, vyzvat ho na souboj v badmintonu či ping-pongu, doprovodit ho na hřiště, kde může prolézat, zavěšovat se a učit se všestrannému pohybu.“

Šedesát minut pohybu, které jsou považovány pro děti tohoto věku za ideální, se tak nemusí napasovat do jedné konkrétní hodiny, počítá se pohyb za celý den. Podle Světové zdravotnické organizace je proto ideální rozprostřít různé aktivity do celého dne tak, aby z nich vznikly minimálně desetiminutové ucelené bloky.

Přihlaste se na workshop, který z 95 % tvoří praxe
Zaujala vás myšlenka věnovat se dětem a přispět k rozvoji jejich zdravého životního stylu a vhodných pohybových aktivit? Pak si určitě nenechte ujít některý z workshopů, které pravidelně pořádá Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz!

Například v dubnu a květnu můžete absolvovat některý z těchto workshopů:
23. duben 2022– Zásobník her na tábory a školy v přírodě– 9-17 hod., Železný Brod – program: geocaching, využití koloběžek v projektu a jak na to…, edukace zdravého stravování.

24. duben 2022– Tvoříme a motivujeme k pohybu– 9-14 hod., Železný Brod – program: tvorba pomůcek pro motivaci k pohybu, ukázková hodina „Děti na startu ve školce“, diskuse o přínosnosti projektu.

21.–22. května 2022 – Workshop DNS v Semilech. Kurz trvá 20 hodin (začíná v sobotu 21. 5. v 9.00 a trvá do neděle 22. 5. do 17.00). A jak slibují organizátoři – 95 % obsahu kurzu představuje praxe. V jeho průběhu se dozvíte mnoho o pohybových schopnostech dětí předškolního a mladšího školního věku, o věkových zákonitostech. Získáte přehled o rozcvičení a výběru cviků pro tyto děti, uvidíte ukázkovou hodinu DNS, dozvíte se vše o základech gymnastiky, míčových her i atletiky a získáte i zásobníky cviků. Důležitý bude i marketing – organizační činnost v projektu.

Děti na startu je úspěšný celorepublikový projekt všeobecné pohybové přípravy, do něhož se za téměř 10 let jeho trvání zapojilo už na 273 středisek a registrovalo skoro 30 000 dětí ve věku od 4 do 9 let. Projekt je zaměřený na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Kurzy probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů ve školách, družinách a kroužcích jako součást vyučování nebo po vyučování v mateřských školkách v rámci pohybových aktivit v tělocvičnách, sportovních halách, sokolovnách, sportovních klubech, oddílech či ve fitness centrech.

Zdroj a foto: www.detinastartu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *