Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Jak vyzrát na vyváženou snídani?

To, že je snídaně velice důležitá, je všeobecně známá věc. Rannímu hladovění by se měl každý z nás raději vyhnout. Ale není snídaně jako snídaně. Jaké kombinace potravin jsou perfektně vyvážené? Kterým se naopak raději vyhnout? A proč si po ránu dopřát i sklenici kvalitního 100% džusu bez přidaného cukru?

„Snídaně je důležitá nejen pro dobrý start dne. Měla by obsahovat všechny živiny, tzn. bílkoviny, tuky, sacharidy doplněné o ovoce či zeleninu v podobě vlákniny, která je klíčová pro zdravý životní styl. Snídaně slouží především k doplnění energie a zajištění správné hladiny krevního cukru. Pokud je poctivá a dostatečně vyvážená, pomůže nám nejen proti hladu, ale také proti chuti na sladké. Kdo správně snídá, snadněji hubne,“ doporučuje nutriční koučka Ing. Veronika Burik, autorka kuchařky Žij zdravě.

Jak by mohla vypadat ideální snídaně? Zkuste následující kombinace
Inspirace na dobrou a výživnou snídani není nikdy dost. Kouzelné kombinace mohou vypadat následovně:

  • Omeleta s restovanou zeleninou – červenou paprikou, brokolicí, cuketou, lilkem či houbami
  • Celozrnný toast s avokádem, chilli vločkami a klíčky ředkvičky
  • Řecký jogurt s ovocem, ořechy a semínky
  • Celozrnný toast s arašídovým máslem a banánem

„Každé jídlo včetně snídaně by mělo být doplněné ideálně o vlákninu v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Světová zdravotnická organizace doporučuje denně sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, čemuž odpovídá aspoň 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Tuto porci může také alternovat sklenice čerstvě vymačkané šťávy, freshe, případně i kvalitní 100% džus bez přidaného cukru,“ pokračuje výživová koučka.

Především v zimních měsících může právě 100% džus nahradit hůře dostupné kvalitní ovoce. Zkuste třeba 100% džusy Relax jablko, multivitamín či pomeranč. Jablečné džusy se vyrábějí z ovoce prvotřídní kvality, proto mají přirozenou barvu a příjemnou vůni. Džus Relax 100 % multivitamin vás naopak osloví unikátní kombinací 14 druhů ovoce, např. banánu, manga, jahod, ananasu, jablek, kiwi, liči, opuncie či maracuji. A na jeden litr pomerančového džusu Relax 100% bývá vymačkáno 2,5 kg pomerančů. Jednu doporučenou denní porci ovoce/zeleniny zaujímá sklenička o objemu 250 ml.

Které potraviny raději ve snídani vynechat?
Jak se po ránu zasytit a posílit zdraví? Preferujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Naopak se vyhýbejte těm, které mají příliš kalorií a současně málo živin a vlákniny. Jedná se např. o pečivo a bílé toasty vyrobených z bílé mouky nebo vysoce zpracované potraviny typu klobása a slanina. Mají vysoký obsah tuku, proto mohou být těžce stravitelné.

Pokud bychom porovnali velikost porce snídaně, podobá se večeři. Měla by tvořit zhruba 25 % celkového energetického příjmu. Zkuste snídat v klidu a bez většího spěchu,“ dodává nutriční koučka Ing. Veronika Burik.

Zdroj a foto: https://www.relax.cz/ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *