Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Děti

Děti by měly mít před lyžováním zpevněné svaly

Pro začátky lyžování je velmi důležité, aby děti měly alespoň částečně zpevněné svaly a byly na sportování trochu zvyklé. Pokud tedy plánujete začít se zimním sportováním potomků již v jejich raném věku, dbejte odmalička na všeobecnou pohybovou průpravu.

„Když děti přivyknou pravidelnému pohybu, zpevní si svalstvo a vybudují si ke sportování kladný vztah, který se jim pak bude na lyžích určitě hodit. U malých dětí stačí řízené cvičení pod vedením trenéra 1x týdně s tím, že je vhodné ho doplnit o pravidelný pohyb venku a také o sportovní aktivity s rodiči. Jelikož i pro zimní sporty je podstatná rovnováha, může při průpravě pomoci jízda na odrážedlech a koloběžkách, které většina dětí miluje,“ doporučuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym.

Kdy je ten správný čas začít s lyžováním?
I zde, stejně jako u jiných aktivit, je vhodný věk velmi individuální a záleží na konkrétním dítěti. Obecně lze říct, že už děti ve věku 4-6 let mohou začít s lyžováním. Vždy však v takové míře, aby se jednalo spíše o zábavu než snahu rovnou vychovat vrcholového sportovce. Některé děti baví ťapat na lyžích i dříve, u jiných musíme naopak počkat, až do tohoto pohybu dozrají třeba v mladším školním věku. Určitě by rodiče neměli děti do lyžování nutit. Dobré je vždy vyzkoušet, co zvládnou, hravou formou s dětmi párkrát sjet kopec a vztah ke sportu budovat postupně.

Co je lepší pro začátek: běžky, nebo sjezdovky?
„Osobně si myslím, že je lepší začít sjezdovým lyžováním. Běžky jsou technicky a fyzicky poměrně náročné – děti proto většinou tento pohyb příliš nebaví. Zatímco na sjezdovkách se „vezou z kopce“, u běžeckého lyžování musí vynaložit větší sílu a do toho zkoordinovat všechny pohyby, což často vede k tomu, že menší děti tento sport spíše odmítají,“ říká Kristýna Přibylová, která je sama maminkou tří dětí.

Helma a lyže k sobě patří
Při každé sportovní činnosti by děti měly být vybavené příslušnými ochrannými pomůckami – u lyží je to samozřejmě helma, ale kromě ní je dobré pořídit i ochranu zad, tzv. páteřák. „Většina rodičů si pamatuje, že v jejich dětství tyto ochranné pomůcky vůbec nebyly, a někteří se i dnes nad jejich používáním pozastavují. Pro sjezdové lyžování jsou však v dnešní době naprostým základem – jednak kvůli stále se zvyšující rychlosti lyží, ale i s ohledem na rostoucí počet lyžařů. Já také ráda doporučuji alespoň u menších dětí (do 8-10 let) reflexní vesty, díky nimž je dítě na sjezdovce mnohem lépe vidět,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z Monkeyˈs Gym a dodává, že je to právě srážka se starším nebo rychlejším lyžařem, která může mít pro dítě velmi nepříjemné následky.

Teplo i na sněhu
Rodiče asi nepřekvapí sdělení, že teplotní komfort pro děti je u zimních sportů naprosto zásadní. Pokud je dítku na lyžích zima, může si od samého počátku vytvořit k tomuto druhu pohybu odpor, který budeme v budoucnu jen těžko překonávat. Proto bychom měli vždy dbát na kvalitní svrchní oblečení z nepromokavých materiálů a pod něj dávat raději více vrstev tenčího, ideálně funkčního oblečení. Také „přezkáče“, tedy lyžařská obuv, musí dětem perfektně sedět a jejímu zkoušení je třeba věnovat patřičný čas. Pokud bychom totiž vybraly malé nebo těsné boty, děti by v nich bolely a zábly nohy, a to by je mohlo od další výuky zbytečně odradit.

„Šaškovské“ čepice na lyže nepatří
Z hlediska bezpečnosti je při lyžování vhodné reflexní nebo výrazně barevné oblečení, které je na sjezdovce dobře viditelné, což může předejít kolizi. Důležitá je kvalitní helma a teplé lyžařské rukavice. „Nikdy dětem nedávejte pletené rukavice, a to ani když je v březnu již teplo. Nejen, že se snadno promáčí, ale v případě pádu nebo nárazu ruce neochrání. Ze zkušenosti bych se také pokusila vyvarovat všeho, co na dítěti nějak „vlaje“, a mohlo by se tedy při sportu zamotat a způsobit třeba pád – neuvázaná dlouhá šála, čepice s dlouhými bambulemi a podobně,“ připomíná na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, které u nás působí už 11 let a za tu dobu zde prošlo odborně vedenými kurzy okolo 25 000 dětí.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny, které nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší děti od 6 měsíců do 7 let, a to od roku 2012. Lekce jsou vždy plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců. Ověřenými kurzy zde ročně projde přes 3 000 dětí. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a nově také ve Westfield Chodov na Praze 4.

Zdroj: www.monkeysgym.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *