Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Světová premiéra Mordu v Karlových Varech

Českým zástupcem v Hlavní soutěži 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude celovečerní debut režiséra Adama Martince Mord. Dnes tvůrci představují trailer a plakát.

Film Mord se probojoval do Hlavní soutěže 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tvůrci očekávaného debutu nyní zveřejňují trailer a plakát. Celovečerní snímek obsazený zejména neherci natočil režisér Adam Martinec v kraji svého dětství. Režisér již v roce 2018 zaujal svou tvorbou na festivalu v San Sebastiánu, kde uvedl krátký film Cukr a sůl. V roce 2020 získal za krátký film Anatomie českého odpoledne Českého lva a Cenu české filmové kritiky.

Do hlavní role Karla obsadil režisér svého otce Karla Martince. Spolu s dalšími neherci účinkujícími v Mordu se Karel Martinec představil již v oceňovaném krátkém filmu svého syna Cukr a sůl. “Neherci svým projevem dodávají filmu autentičnost a jejich interakce s hereckými profesionály může dát vzniknout magickým momentům, které nejdou ani napsat, natož nazkoušet,” komentuje režisér své rozhodnutí obsadit do filmu neherce.

Mord je také absolventským filmem Adama Martince na pražské FAMU. Režisér v něm reflektuje své zážitky z dětství a dospívání na severní Moravě: “Často se na Osoblažsko vracím. Je to fascinující ostrov uprostřed ničeho, je tam daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam žijí celý život. Je to zapomenuté, ale krásné místo, kde žijí krásní lidé,“ vysvětluje Adam Martinec, proč svůj příběh zasadil právě sem.

“I když Mord řeší i komplikovanější témata, obsahuje humor a naději. Diváci mohou z kina odcházet s příjemným pocitem, že příběh, který právě viděli, jim nebyl cizí – každý v něm dokáže najít sebe nebo své blízké,” říká o filmu producent Matěj Paclík ze společnosti Breathless Films, která snímek vyrobila.

Jedná se o třetí film, který vznikl ve spolupráci režiséra Adama Martince a producenta Matěje Paclíka.

Mord míří do českých kin od 8. srpna 2024.

Synopse
Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby se poradovala, zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví, jak se v odlišnostech ženského a mužského světa orientovat. Strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a soused potížista přemýšlí, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami.

Hrají:
Karel Martinec, Miloslav Čížek, Pavlína Balner, Miloslav Čížek, Aleš Bílík, Albert Čuba, Karin Bílíková, Kristina Kaniová, Antonín Budínský, Lubomír Velička, Jan Koloničný, Zdeněk Pecháček a další

Adam Martinec, režisér a scénárista filmu Mord
Adam Martinec se narodil a vyrůstal v česko-polském pohraničí. Absolvent Katedry hrané režie FAMU poprvé zaujal krátkým filmem Cukr a sůl, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu. Jeho poslední krátký film Anatomie českého odpoledne získal cenu za Nejlepší krátký film na Cenách české filmové kritiky a Českého lva za Nejlepší krátký film. Jeho celovečerní debut Mord bude mít světovou premiéru v Hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Mord
Scénář a režie: Adam Martinec
Kamera: David Hofmann
Hudba: Jonatán Pastirčák
Zvuk: Miki Kocáb, Peter Hilčanský
Střih: Matěj Sláma
Výtvarník: Aneta Grňáková
Producent: Matěj Paclík
Vyrobil: Breathless Films
Koprodukce: filmsomnia, Česká televize – TPS Kateřiny Ondřejkové, FAMU, innogy

formát: DCP / 2K / 1:1.85 / mix 5.1 / barevný
stopáž: 84 min

premiéra ČR: 8. 8. 2024
distributor ČR a SK: Cinemart

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *