Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Private Reserve METAXA Orama – Příběh o slibné budoucnosti

Uvedení Private Reserve METAXA Orama na trh znamená pro společnost METAXA nový milník v její historii: přichází nový Metaxa Master a společně s ním se otevírá nová kapitola příběhu udržitelnosti. Konstantinos Kalpaxidis se stává šestým Metaxa Master v historii, když na této pozici vystřídá Constantina Raptise. Společnost METAXA přijímá dlouhodobá opatření, která mají pomoci zajistit budoucnost vinic zaměřených na muškátová vína na ostrově Samos.

Společnost Metaxa představila Private Reserve METAXA Orama při příležitosti oslav nástupu nové osobnosti s titulem Metaxa Master, což nastává jen jednou za generaci. METAXA současně oslavuje novou vizi udržitelnosti společnosti. Po prvé v 135leté historii společnosti spolupracují dva lidé s titulem Metaxa Master – současný i budoucí – aby se společně podepsali pod nový produkt. Nová verze Private Reserve ztělesňuje výjimečnou a bohatou chuť řeckého nápoje METAXA. Jedinečnost řemeslného zpracování zároveň prohlubuje závazek společnosti k udržitelnosti. Začíná se psát příběh o slibné budoucnosti.

Zachování odkazu
METAXA Private Reserve je první originální dílo, které vytvořil pátý Metaxa Master Constantin Raptis v roce 1992. Symbolicky se tak stane výchozím bodem pro Konstantina Kalpaxidise, který jako šestý Metaxa Master bude střežit a rozvíjet dědictví této značky.

Jednou ročně v jediné šarži se směsmi, které dosáhly dokonalý vrchol výraznosti chutí, se na trh uvádí nová Private Reserve a to už po tři desetiletí.

„METAXA Private Reserve je sofistikovaným vyjádřením osobitého stylu naší společnosti. Vzniká spojením muškátových vín ze Samosu s jemnými vyzrálými vinnými destiláty a středomořskými bylinkami. Delší doba společného zrání všech ingrediencí ve velkých dubových sudech dává vyniknout jemnosti a aromatické intenzitě tohoto výjimečného nápoje,“ říká Costas Raptis.

Stejně jako Costas Raptis a všichni s titulem Metaxa Master před ním, i Konstantinos (Kostis) Kalpaxidis v sobě spojuje zkušenosti vinaře, lihovarníka a sklepmistra. Kostis je také agronomem a získal vzdělání v oblasti pěstování révy. Přináší tak další zručnost, úzce spolupracuje s pěstiteli révy, podporuje je a radí jim při zavádění udržitelných postupů.

„Mým úkolem je pokračovat v budování Costasova odkazu a zachovat řemeslnou kvalitu a konzistenci jedinečného produktu METAXA pro další generace. V důsledku klimatických změn je to však stále náročnější. Proto je mou ambicí vyrábět produkty značky METAXA udržitelnějším způsobem,“ vysvětluje Konstantinos Kalpaxidis.

Předáním pochodně tak oba pánové z pozice Metaxa Master vytvářejí most mezi dědictvím, řemeslnou zručností, inovacemi a udržitelností.

Zachování přírodního dědictví ostrova Samos
Svěží ostrov Samos ležící v Egejském moři je úzce spojen se srdcem společnosti a zásadní pro tvorbu destilátů. Právě na jeho horských vinicích se pěstují sladké a aromatické muškátové odrůdy. Samos, oáza nedotčené přírody a biologické rozmanitosti, je ideální pro pěstování vysoce kvalitních hroznů.

V zájmu zachování tohoto cenného terroir spolu s biodiverzitou ostrova zavedla společnost METAXA řadu iniciativ na podporu místních pěstitelů révy při přechodu od konvenčních k udržitelným zemědělským postupům. Podpora zdravější půdy a bohatší biologické rozmanitosti je totiž pro vinice zásadní nejen dnes, ale i do budoucnosti. Cílem společnosti METAXA je, aby do roku 2027 byly všechny hroznové odrůdy Muškát, které z ostrova získává, certifikovány jako udržitelné.

V čele této iniciativy stojí spolek „METAXA Orama Collective“, skupina pěstitelů révy pojmenovaná podle řeckého slova Orama, které znamená vize. Společnost METAXA poskytuje spolku pěstitelů révy poradenství ohledně přechodu na agroekologické postupy. V čele tohoto projektu stojí vlastní vinice společnosti METAXA LIKNON nacházející se na ostrově Samos, která do konce tohoto roku získá certifikaci ekologická vinice. Vzhledem k hornatému charakteru ostrova Samos se pěstování provádí výhradně ručně, což vyžaduje více času a úsilí. Společnost nabízí vyšší ceny za hrozny vypěstované spolkem vinařů a dodatečnou kompenzaci těm, kteří pěstují ekologicky. V konečném důsledku je cílem sjednotit spolek v silnější komunitu, která bude připravena na budoucnost.

Private Reserve METAXA Orama
Nová Private Reserve Orama je první z řady METAXA, která obsahuje vína z udržitelně pěstovaných hroznů odrůdy Muškát z ostrova Samos. Tento nový produkt je ukázkou společného řemeslného umění a touhy nabízet udržitelnější produkt.

Závazek společnosti METAXA k udržitelnosti byl také zohledněn při výrobě obalu. Tentokrát byla láhev Private Reserve upravena tak, aby byla lehčí, a dárková krabička kompaktnější, čímž se oproti předchozímu balení snížily emise CO2 o 104 %.

Dokonalý odraz ambicí společnosti METAXA
Private Reserve METAXA Orama se zaměřuje na milovníky a znalce prémiových tmavých lihovin. Cílem je dále posílit pozici společnosti v segmentu nejvyšší kvality, protože celosvětové trendy prémiovosti stoupají.

Chuťový profil
OBSAH ALKOHOLU: 40°
Barva: Intenzivní jantarová
Vůně: Suchá meruňka, suchá švestka, med a černé hrozinky
Chuť: Černé hrozinky, karamel, směs paprik
Dochuť: Velmi dlouhá a uspokojivá se suchým ovocem a sladkým kořením

Jak vychutnávat
Private Reserve METAXA Orama si můžete vychutnat po večeři. Její chuť je výrazně ovocná, vyzrálá a dokonalá, přičemž se v ní obratně snoubí elegantní vinné destiláty, sladké aromatické muškátové víno a středomořské bylinky. Jantarová barva ztělesňuje teplo a bohatství Řecka.

Doporučená cena 1799 Kč

K dostání na www.drinkito.cz

O společnosti METAXA
Společnost The House of Metaxa pracuje na výrobě jedinečného jantarového destilátu již od roku 1888. METAXA se zrodila v Řecku a vznikla fascinujícím spojením muškátového vína z ostrova Samos v Egejském moři, jemných vyzrálých vinných destilátů a aromatických středomořských bylinek. Přináší jedinečný smyslový degustační zážitek s ovocnou a sladkou, ale intenzivní chutí. METAXA není ani koňak, ani brandy; vymyká se konvencím a představuje samostatnou kategorii, která zve k „ochutnání neočekávaného“. V roce 2000 se společnost METAXA stala hrdou součástí společnosti Rémy Cointreau. Dnes je METAXA jednou z nejznámějších řeckých lihovin na světě. Je „hroznovou brandy“ č. 1 v Evropě (IWSR 2022) a vyváží se do více než 40 zemí světa. Více informací naleznete na stránkách metaxa.com.

O Constantinu Raptisovi
Constantinos (Costas) Raptis, pátý Metaxa Master, je pověřený střežením tajemství chuti a vyniká v umění výběru, zrání a míchání. Vdechuje život výjimečnému stylu METAXA a zaručuje kontinuitu autentického charakteru Metaxa. Oddanost Costase Raptise vinařskému domu METAXA začala před 38 lety, kdy do něj nastoupil s vášní pro výrobu vína čerstvě po absolvování Aténské univerzity, kde vystudoval chemii a enologii. Costas stojí za řadou produktů včetně všech prémiových a superprémiových: METAXA 12 Stars, METAXA Private Reserve, METAXA Angels’ Treasure a tři edice METAXA AEN z let 2008, 2018 a 2021.

O Konstantinu Kalpaxidisovi
Konstantinos (Kostis) Kalpaxidis se narodil a vyrostl v Soluni a vystudoval zemědělské vědy. Získal také magisterský titul v oboru vinohradnictví, enologie a ekonomie vína na institutu SupAgro ve Francii a na univerzitě Hochschule Geisenheim University v Německu a titul MBA na vysoké škole ALBA Graduate Business School v Aténách. Kostis nastoupil do společnosti Metaxa v roce 2016, poté co získal cenné zkušenosti ve vinařstvích po celé Evropě. V rámci své funkce Metaxa Master usiluje Kostis o to, aby společnost METAXA podporovala udržitelné přeměny vinic na ostrově Samos. V roce 2022 se podepsal pod své první originální dílo METAXA 5 Stars Greek Orange.

Zdroj a foto: METAXA, Vladimír Šigut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *