Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZdraví

Vydejte za Pancha-karmou do Rakouska a očistěte své tělo i mysl!

Ajurvéda je jeden z nejstarších léčebných systémů, který si i v Evropě získává čím dál více příznivců. A nemusíte za ním nutně jezdit do Indie, odkud pochází. V srdci Alp, nad romantickým údolím Thiersee, je jako perla skrytý léčebný resort Sonnhof, kde o vás budou pečovat ajurvédští lékaři, terapeuti, maséři a kuchaři, kteří se sem přestěhovali z Indie. Postarají se tady o očistu vašeho těla i mysli a domů se vrátíte s lehkou hlavou i o několik kilogramů lehčí.

Váta, Pitta, Kapha – zní vám tyto názvy podivně? Věřte, že v ajurvédském resortu Sonnhof si na ně rychle zvyknete. Nebo minimálně na ten, který označuje váš typ osobnosti. Ajurvédští lékaři vám tady totiž připraví ozdravnou dovolenou přímo na míru…

Každého hosta (ať už přijede na víkendovou, nebo na dlouhodobější kúru) totiž nejprve čeká vstupní diagnóza. Ajurvédský lékař zhruba během hodiny zjistí pomocí tzv. pulzní diagnostiky, jaké máte problémy i jaký jste typ osobnosti – tzv. Dóši. „Kromě jiných technik používáme při vstupní prohlídce především pulzní diagnostiku, která je v ajurvédské medicíně základním prostředkem, jak odhalit zdravotní i jiné problémy. Zjišťuje se na sedmi úrovních a vypoví nám více o stavu orgánů, tkání, trávení, o imunitě, celkové kondici, ale také o mentálním rozpoložení dané osoby,“ vysvětluje ajurvédský lékař Gaurav Sharma z léčebného resortu Sonnhof.

Jste Váta, Pitta nebo Kapha?
Odborník následně stanoví typ osobnosti, který vám podle ajurvédy odpovídá.

Váta bývá štíhlá, rychle chápe i jedná, nechybí jí představivost a nadšení pro věc, často mění nálady a na vlnách je i její množství energie. Bývá zapomnětlivá, starostlivá, se sklonem k nespavosti, přepínání se, a zpravidla mívá nepravidelnou stravu.

Pitta mívá střední postavu, světle hnědé či zrzavé vlasy a načervenalou kůži, mnohdy s pihami. Často pociťuje žízeň a hlad, nemá ráda slunce a vedro. Snadno se rozčílí, bývá podrážděná. Je podnikavá, bystrá a má ráda výzvy a velké cíle. Mluví jasně a stručně.

Kapha mívá silnější postavu i fyzickou sílu a bledou, chladnou kůži. Je klidná, nikam nespěchá, tolerantní, srdečná, má dobrou paměť. Trvá jí, než vstřebá nové informace, ale má skvělou paměť.

„O nikom se nedá říci, že by byl jeden čistý typ, vždy se jedná o poměr dvou až tří typů, jimž ale jeden dominuje, a právě na ten se pak zaměřujeme v terapiích,“ vysvětluje Gaurav Sharma, který vám po diagnostice spolu se svými kolegy vytvoří ozdravný plán na míru. Ten se skládá z komplexní detoxikace, změny stravy, vyberou vám tady cvičení, které vám sedne a bude vás bavit, naučí vás meditovat, několikrát denně absolvujete ozdravné masáže a mnohé další. Zkrátka vám pomohou změnit životní styl. „Každému typu osobnosti ovšem tento plán připravujeme na míru – Kapha má jiné jídlo a procedury než Pitta, a ta zase jiné než Váta. Indický kuchař se svým týmem tady připravuje pokrmy podle ajurvédských zásad, každý typ osobnosti má jiné potřeby a dokonce je jim určeno jiné koření a čaje,“ upřesňuje Gaurav Sharma.

Osvobozující Pancha-karma
Nejoblíbenější ajurvédský program, za kterým sem míří lidé z celé Evropy, je tzv. Pancha-karma, což je celý soubor očistných metod. Trvá většinou 10 dnů, kdy máte pevně stanoven program procedur. Všechny očistné kúry tady mají dvě hlavní fáze: Cílem první je důkladné pročištění organizmu. Během druhé fáze dochází k prohloubení očistného účinku s vyplavením všech škodlivin, aby se navodil rovnovážný stav organizmu. Vše podporují ajurvédské masáže a pitné kúry, bylinky, lekce jógy, Qigongu (umění práce s tělem, energií a myslí), meditace a mnohé další postupy.
A jak to probíhá v praxi: Nejprve pocítí velkou očistu zejména vaše tělo: na snídani se podává teplé přepuštěné máslo ghee s bylinkami, v poledne následuje oběd o třech zdravých chodech a večer jen a pouze, ale zato lahodná zeleninová polévka.

Na stole nechybí ajurvédské koření – pro každý typ osobnosti jiný druh. Před každým jídlem se podává Ani, malá sklenička speciálního čaje s 13 různými bylinkami, který má podpořit zažívání. Stejně tak je hostům k dispozici pro každý typ jiný čaj na pokojích i v prostorném wellness světě, kde nechybí infrakabiny, nejrůznější vonné páry, sauny, odpočívárny a relaxační bazén. Sem máte volný přístup, a lékař vám doporučí, abyste tak činili co nejčastěji, a před masáží, kterou máte na programu dvakrát denně, si zašli do infrakabiny.

Masáží si tady dopřejete nevídané množství – vyhlášená je ulevující masáž zad, olejová masáž Sekka a zcela unikátní je zde synchronní Abhyanga, královna ajurvédských masáží, prováděná dvěma maséry a spojená s nanášením velkého množství teplého sezamového oleje. Při ní vám kromě těla příjemně namasírují i tvář a celou hlavu – speciálním olejem, který by měl uvolnit i nechtěné emoční blokády. Na závěr masáže vám kápnou do nosu speciální olej s bylinkami k pročištění dutin, stimulaci čichového nervu a uvolnění dýchacích cest. Po proceduře opět kráčíte do sauny – a to do takové, která je určena vašemu typu osobnosti.

Ať už po deseti dnech, nebo po víkendu, z ajurvédského holetu Sonnhof odjedete vždy jako znovuzrození – s novým, notně zpevněnějším a pružnějším tělem a s vyčištěnou hlavou, která bude vědět, jak se rychle zklidnit a bojovat se stresem.


Ayurveda Resort & Spa Sonnhof najdete v Tyrolsku, 20 minut od městečka Kufstein. Specializuje se na ajurvédu a nabízí nepřeberné množství léčebných procedur a wellness i ozdravné pobyty různé délky. Vyhlášená je rovněž jeho ajurvédská kuchyně, kurzy jógy a meditace a skvěle vybavený wellness a spa svět. Resort Sonnhof byl oceněn prestižní cenou Tatler SPA Award 2015 a byl vyhlášen jako zakladatel evropské ajurvédy.

Zdroj: www.sonnhof-ayurveda.at

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *