Moravská filharmonie zahájila sezonu reflexí své historie i současnosti

Moravská filharmonie Olomouc minulý týden ve čtvrtek odstartovala svou 75. koncertní sezonu před naplněnou Redutou. Na Zahajovacím koncertu zazněla premiéra olomouckého rodáka Marka Keprta, v roli sólisty se představil český klavírista Ivo Kahánek a filharmonii řídil její šéfdirigent Jakub Klecker.

Publikum ocenilo soudobou premiéru, vynikající výkon Ivo Kahánka v Koncertu pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů i provedení výběru Legend od Antonína Dvořáka. Ovace ve stoje pak sklidila závěrečná Serenáda pro orchestr z pera Iši Krejčího. Stejně vřelého přijetí se dostalo umělcům i při páteční repríze.

Zahájení 75. koncertní sezony je tady

Šéfdirigent Moravské filharmonie Jakub Klecker těsně před zahájením koncertu.

Zveřejnil(a) Moravská filharmonie Olomouc dne Čtvrtek 24. září 2020

„Sezona je otevřena a my už nyní víme, že bude v mnoha ohledech výjimečná,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „programová skladba celé sezony reflektuje historii Moravské filharmonie, odkazuje se na významná výročí a plánované olomoucké události. S potěšením očekáváme přijetí naší nové koncertní řady C – Crossover i novou koncepci komorních koncertů řady K. Výjimečná je zcela jistě i naše snaha učinit z našich koncertních sálů místo přívětivé a bezpečné i v současné mimořádné době, protože jak ukázala vynucená pauza v koncertování na jaře tohoto roku, zážitek z živé hudby nelze ničím nahradit.“

Sezona Moravské filharmonie pokračuje už tento týden Absolventským koncertem JAMU s orchestrem MFO (30. 9.), další koncerty jsou naplánované na začátek října – Kouzlo dvojhlasu (6. 10.) a To nejlepší z klasiky (8. 10.). Vstupenky jsou k dispozici na www.mfo.cz a v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice. K dispozici jsou ještě i abonentky na celé koncertní řady.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Zdroj a foto: www.mfo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.