Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Pocit jarní únavy může signalizovat chudokrevnost

Chudokrevnost má velmi podobné příznaky jako jarní únava, proto je zjištění, že s příchodem jara začneme zanedbávat přísun vitamínů a minerálů, varující. Ohroženi jsou hlavně vegetariáni, vegani, ženy se silnou menstruací, těhotné a kojící ženy.

Doplňování vitamínů, minerálů a stopových prvků právě na jaře ale Češi podceňují a na počátku jara je nakupují výrazně méně než v období podzimu a zimy. Například zájem o železo se v první lékárně na českém internetu Lékárna.cz nyní oproti zimě propadá o 60 %, i když meziroční porovnání prodejů ukazuje dlouhodobě trvalý zájem o něj od podzimu právě do jara.

Dospělý člověk potřebuje pouhé 4 gramy železa v těle, toto minimální množství je ale pro jeho fungování zásadní – nedostatek způsobuje mj. únavu svalů, ospalost, apatii a nezájem, dušnost. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a vzniká tzv. anemie – chudokrevnost. A právě na jaře si její příznaky můžeme snadno zaměnit s pocitem jarní únavy.

Základním zdroje železa pro naše tělo je maso, takže do rizikové skupiny patří vegetariáni a vegani. Anémie je také velmi častým problémem žen se silnou menstruací trvající týden i déle. „V těchto případech bychom doplňování železa určitě neměli podcenit bez ohledu na roční období,” varuje lékárnice online poradny Lékárna.cz PharmDr. Kamila Horníčková.

Příznakem anémie jsou podle ní také časté závratě, zatmívání před očima při rychlém vstávání. Chudokrevní lidé trpí opakovanými infekcemi a špatným hojením ran. „Pokud má člověk již stanovenou anémii, tedy vážnější pokles červených krvinek, je vhodné, aby se zaměřil na příjem nejen železa, ale také kyseliny listové, vitamínu B a vitamínu C, které vstřebávání železa a zužitkování tělem napomáhají. A to nejen v zimních měsících, jak se mylně domníváme,“ říká lékárnička. Železo jako doplněk stravy je ideální jíst nalačno, protože může dráždit žaludek a některé potraviny zároveň vstřebávání železa snižují. Například mléko a mléčné výrobky.

Těhotné, kojící ženy a děti jsou riziková kategorie, která s nedostatkem jakýchkoli minerálů, vitamínem a stopových prvků a jejich doplňováním musí pracovat velmi uváženě. Kamila Horníčková proto doporučuje přírodní zdroje, jako například Floradix. „Suplementaci volíme uvážlivě, na základě skutečně nedostatečného vstřebávání ze stravy nebo na základě doporučení lékaře,“ upozorňuje.

V jídelníčku by v těchto měsících nemělo podle ní chybět více zelených jarních bylinek než kopřiva, špenát, červená řepa, mrkev, také kvalitní hovězí maso. Dalšími zdroji železa jsou luštěniny, quinoa, dýňová semínka, mák, brokolice, hořká čokoláda, sušené ovoce (především meruňky), ořechy, třtinová melasa, šťáva ze švestek, pšeničné klíčky, fíky, datle, mořské řasy.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *