Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Autem na dovolenou? 6 tipů, jak zaženete nebezpečný mikrospánek

Je tady období, kdy se rodiny s dětmi začínají těšit na letní dovolenou. Mnoho z nich volí způsob dopravy autem. Ať už se vydáte na road trip nebo chcete navštívit oblíbené letovisko v Chorvatsku, je hlavně důležité zvládnout náročnou cestu. Proto se na ni neváhejte důkladně připravit, abyste místo užívání si moře a sluníčka nemuseli řešit nepříjemné komplikace.

Určitě znáte ten pocit, když při řízení zíráte na ubíhající vozovku, ale zdá se vám, že kilometry téměř neubývají. V takovýchto chvílích se může na scénu nenápadně přikrást nebezpečný mikrospánek. Ten způsobí ročně až 1/5 nehod. A některé z nich končí tragicky. Proto se na dlouhou cestu poctivě připravte a nenechejte nic náhodě.

1. Dopřejte si dostatek spánku
Na dlouhé sezení za volantem byste měli být nejenom psychicky, ale i fyzicky připravení. Věděli jste, že lidé, kteří mají před dovolenou, od které je děli stovky i tisíce kilometrů, noc před ní podstatně méně spí? Může za to balení věcí a zařizování posledních detailů na poslední chvíli. Buďte obezřetní. Připravte si vše s předstihem, ať co nejvíc eliminujete cestovní horečku. Dopřejte si zasloužený spánek a načerpejte co nejvíc energie. Mikrospánek vás může potkat nejenom v noci, ale i ve dne.

2. Pozor na jídlo
Smažené řízky v chlebu nechte tentokrát doma. Pokud totiž nechcete, aby vás těžký žaludek ukolébal ke spánku, měli byste se sytým pokrmům vyvarovat. „Pokud máte před sebou dalekou cestu, při které se řízení nevyhnete, dbejte na to, jakou svačinku si s sebou připravíte. Měla by být lehká, aby nezatěžovala váš žaludek a nechtělo se vám kvůli ní spát, ale zároveň výživná, aby tělo mohlo nabírat sílu z živin. Řízení je fyzicky náročné, i když se to nemusí na první pohled zdát. Dopřejte si komplexní sacharidy, třeba celozrnné tortilly nebo sendviče z žitného chleba obložené šunkou a zeleninou,“ říká výživová poradkyně Lucie Nová.

Jedete-li i s dětmi, můžete zabít dvě mouchy jednou ranou tím, že se na jídlo někam stavíte. Dle průzkumu agentury Ipsos, více než 1/3 rodin s dětmi míří na cestách do fast foodu. To však zejména pro řidiče není úplně ideální, navíc si až polovina z nich myslí, že nabídka zdravých alternativ jídel na cestách je nedostatečná. Naštěstí ale existují místa, kde je najdete. Například v drive-in Bageterie Boulevard (Českomoravská v Praze nebo D1 u Lokte) si můžete vybrat ze dvou verzí Be balanced menu, které je nejenom lehké, ale i zdravé. Energeticky vás nakopne, naladí na další úsek řízení a děti budou spokojené, že si mohly dát vynikající patatas nebo bagetu.

Co je to mikrospánek?
Mikrospánkem označujeme spací epizodu, která může trvat zlomek vteřiny, ale třeba i půl minuty.  V tomto stavu člověk nevnímá zrakové ani sluchové podněty.Jsou dva druhy: mikrospánek s otevřenýma očima a mikrospánek se zavřenýma očima. Když oči zavřete, tak zkrátka na chvíli usnete. V tu chvíli se buď můžete probrat leknutím nebo se dostanete až do fáze hlubokého spánku. Když vám ale zůstanou oči otevřené, znamená to, že jste přestali vnímat okolí a mozek odpojil některá svá centra.

3. Dělejte si přestávky
Pokud cítíte, že na vás leze dotěrná únava, kterou se vám nedaří odehnat, udělejte si přestávku. Zastavte auto, vylezte z něj a projděte se nebo udělejte několik dřepů. Rozproudí se vám krev, zvýší tlak a čerstvý vzduch vás také trochu osvěží. Rozhodně zapomeňte na to, že máte před sebou už jen pár kilometrů, proto už zastavovat nebudete. Těch 5 minut, o které se zdržíte, by vám mohlo zachránit život.

4. Nešetřete kofeinem
Možná se vyžíváte v dodržování zdravého životního stylu a vyhýbáte se kofeinu. Pokud by na vás ale měla při řízení přijít krize, trocha kofeinu by vás mohla hodně rychle vzpamatovat. Zastavte u benzínky a dejte si silné kafe a pokud by to bylo potřeba, vybavte se energetickými nebo kolovými nápoji.

Příznaky mikrospánku

  • Přivírání očí, zívání
  • Pocit rezignace
  • Pocit tepla
  • Snížený pohyb volantem – na to umí některé automobily upozornit
  • Neklidné sezení a trhané pohyby hlavou

5. Poslouchejte, mluvte, zpívejte!
Od mikrospánku vám může pomoci zaměstnání mozku posloucháním zajímavých podcastů nebo rozmanité hudby. Na pomalé ploužáky nebo monotónní druhy hudby radši zapomeňte. Pokud nejedete sami, můžete využít i své spolujezdce k tomu, aby vás drželi v pozoru konverzací nebo hrami, které se dají při řízení hrát. A co si budeme povídat, z takovýchto rodinných zábav a činností klidně může vzniknout taková malá cestovní tradice, na kterou se budete před další jízdou těšit.

6. Držte se v chladu
Teplo je nepřítel řízení. Teplíčko vás totiž může uspat až do sladké nevědomosti, které se chcete hodně velkým obloukem vyhnout. Udržujte proto v autě chladnější teplotu. Nebojte se na sebe otevřít okýnko, aby vás chladný, proudící vzduch probral. Vaši spolujezdci se můžou třeba přikrýt dekou nebo si obléct mikinu navíc.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *