Jak na přechod mezi krmivy, aby proběhl hladce?

Každý z vás jistě zažil, že jeho domácí mazlíček potřeboval změnit stravu. Ať už kvůli tomu, že mu stávající krmivo nechutnalo, připadalo vám méně kvalitní, nebo měl zdravotní problémy spojené se stávajícím krmivem. Pokud se rozhodnete pro změnu, je potřeba najít takové granule, které budou kvalitní a složením budou odpovídat jeho potřebám. Jak ale přejít na nové krmivo, aby se změna obešla bez problémů a vašemu mazlíčkovi chutnalo?

Na změnu krmiva často přijde řeč už v momentě, kdy si mazlíčka dovezete od chovatele k sobě domů. Většinou společně se štěňátkem si domů odvážíte i balíček s krmivem, na které je štěně navyklé. Zde již záleží jen na vás, zda v tomto typu krmiva chcete pokračovat, anebo ho změníte. Každý chovatel psů nebo koček má svůj vyhraněný názor na krmivo, se kterým je spokojený, protože po něm jeho zvířata vždy prospívala, a proto jím chce krmit nejlépe celou smečku. „Pokud si domů nového mazlíčka přivezete a nebudete spokojeni s krmivem, které zvolil chovatel, neměňte jej za jiné hned po příjezdu domů. Dejte štěněti chvíli čas se aklimatizovat v novém domově a změnu krmiva proveďte zhruba až po 14 dnech po zabydlení. Zmírníte tím množství změn, které nového člena rodiny čekají,“ radí Adéla Palacká, specialistka na výživu psů a koček značky Fitmin.

Začněte pozvolna
Reakce na přechod z jednoho typu granulí je u každého mazlíčka individuální a velmi záleží na konkrétní schopnosti trávení. Při přechodu na nové granule byste se měli držet jasných pravidel, díky kterým si trávicí trakt zvířete na nové krmivo snáz zvykne. „Jednotlivá krmiva mají různé surovinové složení a různé způsoby výroby (např. extruze či lisování za studena), proto je potřeba nové granule do původních přimíchávat postupně. Vyhnete se tak trávicím problémům,“ říká Adéla Palacká. Z hlediska správného upravení mikroflóry v trávicím traktu je doporučováno přecházet na jiný typ granulí postupně během několika dní. V zásadě se doporučuje 5 až 10 dnů. „Délka přechodu je mimo jiné závislá i na složení granulí. Pokud přecházíte mezi velmi podobným složením receptur, může být přechod rychlejší, než když přecházíte na absolutně odlišnou recepturu, kde by měl být přechod pozvolnější,“ doporučuje Adéla Palacká a upřesňuje: „Větší změnou bývá například přechod z krmiva, které obsahuje vysoké zastoupení rostlinných složek a neobsahuje čerstvé maso, na krmivo s vysokým podílem masa, a ještě například bez obilovin, tzv. grain free.

Správný poměr při změně
Vždy je lepší zvolit pomalejší přechod a nové krmivo přimíchávat po menších dávkách. Například začít s novým krmivem v procentuálním poměru ke stávajícímu 20:80, 2. a 3. den 30:70, 4. a 5. den 50:50 a poté dávky otočit (tzn. 6 a 7. den 70:30 a 8 a 9. den 80:20), až původní granule úplně vynecháte. U dospělých jedinců s dobrým trávením lze přechod zkrátit, např. na 5 až 7 dní.

Problém vyčtete z exkrementu
Zda jste zvolili správný postup, poznáte podle exkrementu. Pokud je řídký, je tempo moc rychlé nebo krmivo nesedí a je potřeba přechod prodloužit či zvolit jiné krmivo. Určitě se nedoporučuje zrychlený přechod na novou značku krmiva, nebo ještě hůř, okamžitý přechod. To by u citlivějších psů mohlo vyvolat trávicí obtíže, jako jsou například průjmy či zvýšené pojídání trávy. „Pokud by změna krmení opravdu nesedla, hrozí riziko, že si náš chlupáč nevolnost propojí s krmivem a následně jej bude odmítat,“ varuje Adéla Palacká.

U koček postupujte podobně
Pokud zvažujete změnu krmení u své kočky, platí zde podobná pravidla jako u psů – přechod na novou stravu by měl být pozvolný, byť je pravda, že některé kočky jsou mlsné a vyjídají z misky ty granule, které jim více chutnají (přechod si urychlí). U koček je dále dobré pamatovat na to, že existují takové, které nemají rády změny. Často do této kategorie spadají kočky krmené po dlouhou dobu jedním typem krmiva a neznající nic jiného. Na druhou stranu obměnu vítají s nadšením kočky, které jsou zvyklé od kotěcího věku na různé příchutě granulí, kapsičky nebo vařené a syrové maso.

Zvažujete změnu krmiva? Pořiďte svému psovi krmivo na celý život!
Abyste přechod na jiné krmivo během života svého psa nemuseli řešit, vyvinula česká značka Fitmin řadu s názvem Výživový program. Jedná se o kompletní krmivo vhodné pro štěňata, dospělé i psí seniory. Receptury obsahují až 50 % čerstvého drůbežího masa vysoké kvality, jehož chutnost ještě umocňuje játrový obal. Granule v červených, žlutých a fialových baleních obsahují drůbeží maso. Pozornosti chovatelů nesmí uniknout ani krmivo v zelených baleních Lamb & Rice. Rozdílné je tím, že obsahuje namísto drůbežího masa jehněčí, proto může být toto krmivo vhodné například pro psy s alergií či intolerancí na drůbeží maso.

Tlouštík nebo hubeňour? I pro ty je tu výběr
Při výběru vhodného krmiva je na místě zohlednit i výši energie, kterou obsahuje. Pokud se pes ocitá ve větší zátěži, anebo je aktivnější, je vhodné krmit jej energičtějším krmivem, které představuje produkt Performance. Pokud naopak pejsek tloustne tzv. i „ze vzduchu“ či má malý energetický výdej, bude vhodnou volbou krmivo se sníženou hladinou energie, označované jako Light. A pokud pes nespadá ani do jedné ze zmiňovaných kategorií a je v dobré fyzické kondici, zvolte krmivo se střední energetickou hodnotou Maintenance. Díky důmyslnému systému pes nebude mít hlad a vždy dostane stejný objem krmné dávky, která se liší pouze energetickou hodnotou, přičemž výživové hodnoty zůstávají zachovány. Pro jednodušší orientaci jsou tyto obaly odlišeny i barevně. Čím barevnější obal, tím vyšší je energetická hodnota krmiva. Celobarevný obal je vhodný pro štěňata, která potřebují pro růst nejvíce energie, a naopak téměř bílý obal je určen psím seniorům, případně psům na dietě.

Fitmin Purity pro kočky
Pokud jde o kočky, značka Fitmin nabízí holistické granule řady Purity Cat. Jejich receptura je založena na čerstvém mase a obohacena o ovoce, zeleninu a bylinky. Předním benefitem řady Fitmin Purity je složení s obsahem vysoce kvalitního čerstvého masa bez kostí. Rybí, hovězí, krůtí, kuřecí, zvěřina, jehněčí, či králičí maso je vždy v dané variantě produktu zastoupeno s ohledem na potřeby konkrétní kategorie jedinců. Navíc se granule Fitmin Purity řadí mezi tzv. grain free krmiva, která neobsahují žádné obiloviny, jež by mohly být případnými alergeny pro vaše kočky. V rámci kritérií výběru krmiva můžete vybírat na základě věku kočky, fyziologického stavu (např. březost), zda je kočka kastrovaná, nebo zda je velmi mlsná, i pro takovou kočku se najde v řadě Purity krmivo.

Zdroj a foto: Fitmin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *