Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Intimní komorní opera Tak tiše až o síle moci v Komedii

V divadle Komedie bude mít 5. a 6. září světovou premiéru intimní komorní opera Tak tiše až. Dospělá žena hledá odvahu se po letech vypořádat s traumatem, které prožila na přelomu dětství a dospívání, a snaží se veřejně ukázat na viníka. K opeře Slavomíra Hořínky napsala libreto Jana Šrámková, inscenaci režírovali Miřenka Čechová a Petr Boháč. V hlavní roli se představí mezzosopranistka Markéta Cukrová. Inscenace vznikla v koprodukci Městských divadel pražských, Spitfire Company a Orchestru BERG.

Dětství by mělo být plné lásky, hravosti, čistoty a imaginace. Někdy však dojde k události, která navždy poznamená celý život. Postava Ženy se setkává s Dívkou – se svým dětským já. Znovu prožije trauma z doby, kdy se měnila z dítěte v dívku, a hledá v sobě odvahu jej veřejně odhalit. „Taková svědectví jsou důležitá, dostávají téma prožitého traumatu do společnosti, tím očišťují oběti i společnost a dávají naději do budoucna,“ říká autor námětu a režisér Petr Boháč, šéf Spitfire Company.

Hudební skladatel Slavomír Hořínka k pěveckému a tanečnímu obsazení opery dodává: „V inscenaci je dospělá zpěvačka, dětská zpěvačka a dva tanečníci, z nichž jeden hraje Muže a druhý Koně. Toho lze vnímat jako alter ego holčičky, ale třeba i někoho dalšího, kdo zažil týrání. Postava Muže je prototyp osoby v dominantním postavení: sbormistra, trenéra, kněze, vedoucího zájmového kroužku…“

V hlavní roli Ženy se divákům představí mezzosopranistka Markéta Cukrová, která je pro svou mimořádnou všestrannost výjimečnou osobností české hudební scény. Právě pro její pěvecký i herecký talent s ní tvůrci od počátku počítali pro hlavní roli a kladou na ni nemalé nároky. „Prakticky po celý večer neopustím scénu, naštěstí má dílo milosrdnou hodinovou délku,“ říká Markéta Cukrová. Jako její dětské já uvidíme Sarah Alon nebo Terezu Šlosárkovou. Muže ztvární tanečník Martin Dvořák a Koně Martin Talaga. S prvotním nápadem vytvořit operu na tak intimní téma se Petr Boháč v roce 2017 obrátil na Orchestr BERG, jehož umělecký šéf Peter Vrábel pro projekt vytipoval skladatele Slavomíra Hořínku – ten se shodou okolností podobným tématem zabýval také a ke spolupráci ještě přizval spisovatelku Janu Šrámkovou. „Šlo totiž o to vtělit vše do jakéhosi haiku,“ říká Hořínka a dodává: „S Janou jsme už spolupracovali a je pro mne snadné jí vysvětlit, o co mi jde. Stejně tak s Petrem Boháčem si nasloucháme a naše pohledy na věc se pak vždy časem potkají.“

Premiéry se uskuteční v divadle Komedie 5. a 6. září. Celkem je připraveno 12 představení, včetně dvou repríz pro studenty středních škol.

Vstupenky si mohou diváci zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu MDP. Rezervovat si je lze také na telefonním čísle 222 996 114 nebo e-mailu rezervace@m-d-p.cz.

Slavomír Hořínka, Petr Boháč, Jana Šrámková                     Tak tiše až
Hudba                                                 Slavomír Hořínka
Libreto                                               Jana Šrámková
Režie                                                   Petr Boháč & Miřenka Čechová
Scéna a kostýmy                               Lucia Škandíková
Light design                                       Jiří Šmirk
Hudební nastudování a dirigent   Peter Vrábel

Orchestr BERG (Jana Kubánková – housle, Vojtěch Masnica – kontrabas, Zuzana Leimer – flétna, Anna Dolečková – klarinet, Ladislav Kozderka – trubka, František Vincúr – trombón, Roman Zabelov – akordeon, Tibor Adamský / Štěpán Hon – bicí)

Hrají:
Žena – Markéta Cukrová
Dívka – Sarah Alon / Tereza Šlosárková
Muž – Martin Dvořák
Kůň – Martin Talaga

Premiéry: 5. a 6. 9. 2022 v divadle Komedie
Reprízy: 7. a 8. 9., 10. a 11. 10. 2022, 23. a 24. 1. 2023

Zdroj a foto: https://www.spitfirecompany.cz/tak-tise-az

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *