Knihy jako hudební inspirace. Z jaké předlohy čerpal David Bowie, Led Zeppelin nebo The Cure?

Knihy převedené do filmové podoby nebo filmy, které vznikly na motivy knižní předlohy, jsou vděčným tématem mnoha diskuzí. Jak je to ale s hudbou? Slouží knihy jako inspirace hudebníkům? Protože je před námi festivalová sezona, knižní secondhand Knihobot se podíval na to, které kapely „opisovaly“ z knih.

George Orwell, 1984
Orwellův román s ikonickou větou „Velký bratr tě vidí“ je opravdu vděčným tématem, které zpracovalo hned několik kapel a interpretů. Začít můžeme třeba Davidem Bowiem, který pro album Diamond Dog vytvořil píseň přímo pojmenovanou 1984. V plánu měl údajně na tento příběh vytvořit celý muzikál. Rage Against the Machine posloužila kniha jako inspirace pro jejich song Testify. A do třetice jmenujme třeba britskou skupinu Radiohead, kteří využili příběh pro píseň 2+2=5.

Albert Camus, Cizinec
Killing an Arab alternativní rockové skupiny The Cure odkazuje na román Cizinec od Alberta Camuse, ve kterém Meursaultova postava zastřelila na pláži Araba. Píseň, která je zároveň prvním singlem kapely, vzbudila kontroverzi svým názvem a údajnou propagací násilí vůči Arabům. Kapela toto tvrzení od počátku odmítla a skladatel Robert Smith toto nepochopení připisoval nedostatečnému povědomí veřejnosti o tomto románu. Později ale uznal, že měl píseň pojmenovat jinak.

J.R.R. Tolkien, Pán prstenů
Světoznámá trilogie si získala srdce nejen fanoušků fantasy. Patnáct let po vydání Tolkienova Pána prstenů složil Robert Plant z Led Zeppelin na počest této epické ságy píseň Ramble On. Najdeme v ní odkazy na Mordor, postavu Gluma i na bájnou Středozem. Ve své tvorbě z ní vyšli ale i jiní umělci, jako třeba Enya, která pro filmovou verzi napsala a nazpívala písně The Council Of Elrond a May It Be.

William Golding, Pán much
Nobelovou cenou oceněný spisovatel William Golding ve svém dystopickém románu Pán much vypráví o skupině chlapců, kteří ztroskotali na opuštěném ostrově a musí bojovat o přežití. Kniha a stejnojmenný film zaujala britskou heavy-metalovou kapelu Iron Maiden, která v roce 1995 nahrála skladbu Lord of the Flies a zařadila ji na své album The X Factor.

Christiane F., My děti ze stanice Zoo
Na příběh závislé náctileté Christiane F. odkazuje ve své tvorbě slovenský raper Gleb (vlastním jménem Gleb Veselov). V roce 2013 vydal mixtape Stanica Zoo, díky kterému se pomalu začal stávat známějším mezi širší veřejností a v následujícím roce navázal s mixtape Stanica Zoo 2. Problémy mladých se navzdory letům příliš neproměnily a během dospívání se potýkají se stejnými trablemi jako mládež v sedmdesátých letech.

Jací další interpreti našli inspiraci v knihách? Knihobot pro vás sestavil malý playlist:

Titul – kniha
1. The Strokes Soma Konec civilizace (Aldous Huxley)
2. Kate Bush Wuthering Heights Na větrné hůrce (Emily Brontëová)
3. Lana del Rey Off to the Races Lolita (Vladimir Nabokov)
4. Joy Divison Colony V kárném táboře (Franz Kafka)
5. Ice Nine Kills Me, myself and Hyde Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (Robert L. Stevenson)
6. Regina Spector Baobabs Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)
7. Manic Street Preachers Patrick Bateman Americké psycho (Bret Easton Ellis)
8. Guns N´ Roses Catcher in the Rye Kdo chytá v žitě (J. D. Salinger)
9. The Klaxons Gravity’s Rainbow Duha gravitace (Thomas Pynchon)
10. Black Sabbath The Shining Osvícení (Stephen King)
11. Metallica For Whom the Bell Tolls Komu zvoní hrana (Ernest Hemingway)
12. Muse The Resistance (album) 1984 (George Orwell)
13. Metallica Ride The Lightning Svědectví (Stephen King)
14. Pink Floyd Animals (album) Farma zvířat (George Orwell)
15. The 1975 A Change of Heart Na cestě (Jack Kerouac)
16. ABBA The Piper Svědectví (Stephen King)
17. The Beatles I am the Walrus Alenka v říši divů (Lewis Carroll)
18. Torres Sprinter Příběh služebnice (Margaret Atwood)
19. PJ Harvey Sheela – Na – Gig Carrie (Stephen King)
20. The Rolling Stones Sympathy For The Devil Mistr a Markétka (Michail Bulgakov)

Tip: Máte už o své oblíbené kapele knihu nebo její zpěvník? Hudební publikace nevychází ve velkých nákladech a nejednou tak může pomoci antikvariát, kde najdete, co už z pultů knihkupectví zmizelo. Zpěvník Tomáše Kluse, Čechomoru nebo oblíbené kapely Jelen seženete na Knihobotu doslova za pár korun.

Stejně tak tu najdete odborné lexikony o hudbě a úzkoprofilové odborné publikace – třeba o hudebních automatech anebo houslařství. A samozřejmě biografie, které často sahají k jednotkám tisíc. Třeba za The Official Michael Jackson Opus zaplatil kupující přes 7 tisíc korun. Na své si ale přijdou i fanoušci Elvise, Jethro Tull, Marilyna Mansona a dalších světových es.

Tip 2: Chystáte se na Rock for People? Letos od 8. do 11. června v hradeckém Park 360 bude mít Knihobot knihovnu. Pokud se za námi chcete stavit a zároveň si užít pořádnou nálož muziky, s nákupem vstupenek neváhejte. Zbývá jich už opravdu jenom pár!

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *