Rozložení protisněhových háků ovlivní jejich funkčnost

Protisněhové háky mají za úkol udržet sněhovou vrstvu na střeše a zabránit jejímu skluzu. Masa sněhu pak odtává postupně shora vlivem povětrnostních podmínek a rostoucích teplot. „Háky jsou funkční jen v případě, že je jich na střeše optimálně rozložen správný počet,“ upozorňuje Zdeněk Štofaňak, zástupce společnosti HPI-CZ, která je významným dodavatelem stavebního příslušenství pro střechy a nabízí také kompletní systém protisněhové ochrany.

Sněhová vrstva může být také výborným izolantem! Při použití protisněhových háků totiž vytvoří sněhová vrstva rovnoměrné pokrytí po celé střešní konstrukci. Zabraňuje unikání tepla ze střechy ven a vnikání chladu zvenku dovnitř střešní konstrukce.

Jak se háky správně rozmístit, aby byla zajištěna optimální funkčnost?
Je důležité rozmístit háky rovnoměrně po celé ploše střechy. O počtu háků na 1 m2 rozhoduje sklon střechy a předpokládané zatížení střechy sněhem, dané zařazením místa do sněhové oblasti. Bereme ale v úvahu také tvar střešní konstrukce, typ objektu. Konkrétní zatřídění do oblasti lze najít v ČSN EN 1991-1-3:2005/Z1:2006 (Zatížení konstrukcí – Část 1-3: Obecná zatížení – Zatížení sněhem) zahrnující aktuální mapu sněhových zatížení.

Správná hustota rozmístění háků se standardně pohybuje v rozmezí 1,3 – 2,5 ks/m2, může být ale i vyšší,“ říká Zdeněk Štofaňak z HPI-CZ a doplňuje: „Častá, ale zcela nevhodná, je montáž protisněhových háků jen do dolní části střechy, do jedné nebo dvou řad. Na takto řešených střechách protisněhové prvky jedoucí sníh bez problémů vytrhá, takže napáchá větší škody než tam, kde protisněhová opatření zcela chybí.

Jak vybrat správný hák?
Je to snadné, protisněhové háky se vybírají podle typu krytiny, tedy podle toho, zda jde o pálenou krytinu, betonovou, plechovou, vláknocementovou, plastovou nebo třeba šindel. Výhodou protisněhových háků je možnost montáže i dodatečně na stávající starší krytinu. „Je potřeba vybrat hák správného typu. Pálená krytina má totiž horní zámek, který hák kopíruje, zatímco na betonovou krytinu se protisněhový prvek jen zahákne,“ upozorňuje Zdeněk Štofaňak z HPI-CZ.

Protisněhové háky HPI-CZ jsou vyrobeny z pevného pozinkovaného ocelového plechu s barevnou povrchovou úpravou. Namontovat je lze při realizaci nové střechy nebo i dodatečně na stávající krytinu. Barevné odstíny odpovídají nejoblíbenějším odstínům střech (antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá). V případě netradiční barvy střechy je možné nastříkat protisněhové prvky do odstínů dle vzorníku RAL.

Tvary protisněhových háků se liší dle typu krytiny, u HPI-CZ jsou jednoduše označeny písmeny: Protisněhové háky typu „A“ jsou vhodné pro ploché krytiny, jako je břidlice, vláknocementové krytiny, šindel apod. Typ “C” je vhodný pro posuvné betonové krytiny, typ “D” je vhodný do zámků pálených krytin. Univerzální hák Quick-Stopp je vhodný pro většinu skládaných krytin. Instaluje se na spodní hranu tašky.

Technologickou zajímavostí je protisněhový hák QUICK-STOPP, který se uchycuje za spodní hranu tašky. Nekomplikované upínání na většinu skládaných krytin podtrhuje univerzální použitelnost výrobku. Protisněhový hák QUICK-STOPP je v nabídce HPI-CZ v pěti základních barvách (červená, červeno-hnědá, hnědá, antracit, černá). Obdobně jako jiné typy háků brání sklouzávání masy sněhu ze střechy a zajišťuje rovnoměrné rozložení zatížení sněhem na střešních plochách. Navíc ale díky extrémně snadné a rychlé montáži lze hák QUICK-STOPP montovat na poslední chvíli, s trochou nadsázky třeba až když meteorologové začnou varovat před silným sněžením.

Komplexní řešení
Systém ochrany proti sněhu od HPI-CZ zahrnuje kromě protisněhových háků také opatření liniová čili protisněhové zábrany. Samostatnou kapitolou v nabídce HPI-CZ jsou sněhové rozražeče, které mohou být jak v ploše, tak plnit doplňkovou funkci jako zábrany.

Aktuální katalog HPI-CZ je ke stažení zde.

Zdroj a foto: www.hpi.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.