Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Pochutnejte si na lákavých receptech z místních surovin

Jak je to s jarní očistou, o které se pořád mluví? Je opravdu třeba v jídelníčku po zimě něco pozměnit, nebo to zkrátka neřešit? My jsme zastáncem toho, že pokud se pokrmy připravují s láskou a z kvalitních surovin, je to to nejlepší, co si můžeme dopřát. Proto preferujme lokální potraviny, tedy ty ze sousedství. Držitelé Regionální potraviny jsou pravidelně kontrolováni, díky čemuž jsou jejich produkty opravdu kvalitní, a navíc velmi dobré. Abyste měli inspiraci, nachystali jsme pro vás dva recepty na každý den: pikantní fazolovou polévku a nealkoholický punč, a navíc dvě delikatesy, které už voní Velikonocemi: jehněčí kolínko na víně s celerovým pyré a jidáše s ořechy. Pojďme na to!

Jehněčí kolínko na víně s višněmi a celerovým pyré
Velikonoce se pomalu, ale jistě blíží. Proto si v následujícím receptu pohrajeme s jehněčím masem. Hlavní surovinou jsou sice jehněčí kolena, kořenová zelenina a také červené víno, ovšem podcenit byste neměli ani omáčku ze sušených višní, která celý pokrm skvěle vyladí. Pokud máte problém sehnat toto ovoce, není nic jednoduššího než objednat na e-shopu třeba Žlutické sušené višně od REGENT PLUS Žlutice spol.s r.o. Jsou naprosto famózní, což dokazuje také ocenění Regionální potravina pro rok 2019 v Karlovarském kraji. Višně jsou samozřejmě bez pecek a pochází z ČR. Byly usušeny horkým vzduchem. Aby byly co nejvíce přírodní, jsou nesířené.

Počet porcí: 4 porce
Doba přípravy: 180 minut
Náročnost: ***

Ingredience:
4 ks jehněčích kolen
250 g cibule nahrubo
120 g másla
250 g mrkve na kostky
100 g celeru na kostky
100 g kořenové petržele na kostky
3 l vývaru (kuřecí nebo zeleninový)
750 ml červeného vína
6 ks nového koření
12 ks černého pepře
4 ks bobkového listu
4 lžíce rajského protlaku
2 větvičky rozmarýnu nakrájené nahrubo
4 lžíce rostlinného oleje
200 g oceněných Žlutických sušených višní od REGENT PLUS Žlutice spol. s r. o., Karlovarský kraj
750 ml plnotučného mléka
750 g celer bulva na kostky
50 g másla

Postup:
Troubu rozehřejeme na 160 °C. Maso osolíme a opepříme, rozpálíme si hrnec s olejem a maso opečeme ze všech stran dozlatova. Maso vytáhneme a přidáme 60 g másla a vložíme mrkev, celer a petržel. Opečeme dozlatova, přidáme cibuli a ještě 5 minut restujeme. Přidáme pepř, bobkové listy, nové koření, rozmarýn a rajský protlak a opékáme další 2 minuty. Zalijeme vínem a přivedeme k varu, přidáme zpět kolena a svaříme víno na polovinu. Kolena zalijeme vývarem, hrnec přiklopíme nebo zakryjeme alobalem a dáme do trouby na 2–2,5 hodiny, dokud není maso měkké. Mezitím, než se maso upeče, připravíme pyré. V hrnci smícháme celer a mléko a pozvolna vaříme asi 40 minut. Když je celer měkký, scedíme ho a mléko si necháme. Celer mixujeme a přiléváme mléko podle konzistence, až vznikne hladké pyré. Pak přidáme máslo a osolíme. Když je maso měkké, vytáhneme ho, z omáčky odstraníme tuk a omáčku scedíme. Scezenou omáčku svaříme do hustší konzistence a nezapomeneme průběžně omáčku ochutnávat. Ke konci vložíme sušené višně a povaříme, dokud nezměknou, omáčku osolíme, pokud je potřeba, a vmícháme zbytek másla.

Pikantní fazolová polévka s Jestřebickým rancherem
Na luštěniny bychom v jídelníčku rozhodně neměli zapomínat. Jenže, přiznejme si to, ne každý si je zamiluje. Jestliže je ale dobře zamaskujete v perfektně dochuceném pokrmu, máte vyhráno. Jedním z nich je třeba pikantní fazolová polévka, v níž dominuje Jestřebický rancher od WIFCOM a. s. O co že se vůbec jedná? O naprostou pecku z kategorie uzenin! Vyrábí se podle tradiční maďarské receptury výhradně z vepřového masa pocházejícího od farmářů z blízkého okolí Jestřebic poblíž Benešova. Má výraznou pikantní chuť. Věříme, že si jej zamilujete stejně jako odborníci na kvalitu potravin, protože byl v roce 2020 oceněn Regionální potravinou ve Středočeském kraji.

Počet porcí: 4 porce
Doba přípravy: 30 minut
Náročnost: *

Ingredience:
300 g Jestřebického ranchera od WIFCOM a. s., Středočeský kraj
100 g cibule najemno
200 g řapíkatého celeru najemno
300 g mrkve na kostky
3 stroužky česneku najemno
půl lžíce uzené papriky
1 lžička chilli
půl lžičky římského kmínu
400 g rajčat v plechovce (krájené)
750 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru
400 g přes noc namočených fazolí
hrst petržele nakrájené nahrubo

Postup:
Nejdříve orestujeme tvrdý salám, alespoň 5 minut, aby byl pěkně opečený, přidáme mrkev, celer, restujeme 5 minut a pak přidáme cibuli na další 3–4 minuty. Přidáme česnek, papriku, chilli a kmín a orestujeme 3 minuty. Vlijeme vývar a rajčata a zavaříme. Do vroucího vývaru přidáme scezené fazole a vaříme pozvolna, dokud nejsou fazole měkké. Nakonec polévku osolíme a opepříme. Servírujeme s nasekanou petrželkou.

Nealkoholický rakytníkový punč
Jak si zpříjemnit obyčejný den, nebo třeba menší rodinnou oslavu? Vyzkoušejte náš nealkoholický punč, na kterém si jistě pochutnají i vaši nejmenší. Jakmile se napijete, pohladí vás dokonale vybalancovaná vůně malin, rakytníku, skořice, hřebíčku, badyánu, zázvoru a máty. Sladkost, svěžest i jemnost v jednom. Nedílnou součástí drinku je sirup Rakytníkový s malinou, který vyrábí rodinná firma Od Macháčků s. r. o. Že svou práci dělají naprosto úžasně, značí zisk již třetího ocenění Regionální potravina z roku 2019 v Plzeňském kraji právě za zmíněný sirup. Snoubí se v něm rakytník, vypěstovaný na Kotvičníkové farmě na severním Plzeňsku, s jablečným moštem a malinami. Je slazen cukrem a neobsahuje barviva ani konzervanty. Pokud ho naředíte vodou, můžete si pochutnat na sytě oranžové domácí limonádě.

Počet porcí: 4 porce
Doba přípravy: 20 minut
Náročnost: *

Ingredience:
1 l vody
200 ml sirup Rakytníkový s malinou Od Macháčků s. r. o., Plzeňský kraj
20 g zázvoru na plátky
10 ks hřebíčku
1 ks skořice
3 ks badyánu
5 stonků máty
250 g mražených malin (může být i lesní směs)
šťáva z 1 citronu

Postup:
Do hrnce dáme zázvor, koření, sirup a litr vody. Vše provaříme alespoň 5 minut, přihodíme mátu a necháme 10 minut odležet. Do mísy dáme maliny a šťávu z citronu. Teplou směs scedíme na maliny. Servírujeme s lístky máty.

Velikonoční jidáše s medem
Co by nemělo chybět na vaší velikonoční tabuli? Kromě mazanců také jidáše z kynutého těsta! Podle křesťanské tradice by se měly péct na Zelený čtvrtek. Jak je ale možné, že jsou tak vláčné a naprosto neodolatelné? Protože se po dopečení potírají medovou směsí provoněnou kardamomem a skořicí. Skvěle se nám osvědčil Skaličský med – květový lipový od Jaroslava Juráně – Včelí farma Skalička. Jedná se o velmi kvalitní květový med z lípy z malého rodinného včelařství na pomezí Valašska a Moravské brány, který byl po vytočení šetrně přefiltrován. Za své jedinečné kvality, vůni a chuť si v roce 2019 zasloužil ocenění Regionální potravina v Olomouckém kraji.

Počet porcí: 24 kusů
Doba přípravy: 90 minut
Náročnost: **

Ingredience:
500 g hladké mouky
70 g másla (v pokojové teplotě)
2 žloutky
300 ml smetany 33%
80 g cukru krupice
25 g droždí
4 g soli
špetka strouhaného muškátového ořechu
kůra z 1 citronu

Suroviny na polevu:
1 vejce
2 lžíce Skaličského medu – květový lipový od Jaroslava Juráně – Včelí farma Skalička, Olomoucký kraj
1 lžíce másla
150 g mandle plátky
špetka mletého kardamomu
půl lžičky mleté skořice

Postup:
Nejdříve si založíme kvásek. V misce smícháme 100 ml vlažné smetany, droždí, lžíci cukru, lžíci mouky a těstíčko necháme kynout někde v teple. Zbytek surovin na těsto dáme do velké mísy, přidáme kvásek a vše prohněteme, dokud nevznikne hladké těsto. Těsto přikryjeme utěrkou a necháme v teple, dokud nenakyne. Těsto prohněteme ještě jednou a rozdělíme na 24 stejných kusů. Z těsta vytvoříme válečky asi 2 cm široké a 20 cm dlouhé. Válečky stočíme do tvaru, jaký se nám líbí. Jidáše dáme na plech s pečicím papírem, potřeme rozšlehaným vejcem a necháme ještě asi 20 minut kynout. Jidáše znovu potřeme vejcem a pečeme na 190 stupňů 15–20 minut, dokud nezezlátnou. Připravíme si do kastrolku med a máslo a rozpustíme nad ohněm. Přidáme koření. Po dopečení jidáše ještě teplé potřeme medovou směsí a posypeme mandlemi.

Zdroj a foto: regionalnipotravina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *