Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Téměř každý třetí člověk se setkal s domácím násilím. Pomoci s osvětou má iniciativa „Pod svícnem”

Jen pár dní před koncem školního roku startuje iniciativa zaměřená na problematiku domácího násilí. Své síly na ní spojili lidé z politické, komerční i neziskové sféry. Jejím cílem je v první fázi především edukace veřejnosti ohledně oblasti domácího násilí. Následovat by měly legislativní změny.

„V českém prostředí se pojem domácí násilí redukuje na partnerské vztahy. Naším cílem je edukovat veřejnost o tom, že  tato problematika má mnoho forem a také podob. Dle dostupných dat se domácí násilí dotýká až 2 500 domácností s dětmi ročně, přičemž nahlášeno bývá jen 5 – 10 % případů. Tato čísla jsou alarmující,” říká spoluautorka projektu, poslankyně Barbora Urbanová a dodává: naším cílem je jednotná a koncepční úprava. Pokud chceme uspět a domoci se práv obětí, musí panovat konsensus napříč celým stranickým spektrem.”

Pod svícnem si klade za cíl všechny tyto oběti, ale i širokou veřejnost, oslovit a seznámit s problematikou. „Název iniciativy evokuje přísloví ‚Pod svícnem je největší tma‘, tedy, že k tomu největšímu ohrožení může docházet tam, kde to nikdo nečeká. Kde se máme cítit nejvíce v bezpečí. Za dveřmi našich domovů,” říká autorka konceptu Michaela Studená.

Součástí kampaně iniciativy Pod svícnem je petice za zákonnou ochranu obětí domácího násilí. Následovat budou vizuály, které budou sloužit k edukaci problematiky. Komunikace projektu bude probíhat také skrze sociální sítě, nabídne kontakty a možnosti pomoci.

Cíle iniciativy Pod svícnem
“Naším cílem je vytvořit právní definici domácího násilí, která se bude prolínat všemi odvětvími a relevantními zákony. Bude tedy vždy jasně definované, zda o domácí násilí jde a jak se v tu chvíli má systém zachovat,” říká advokátka Alice Hejzlarová.

Jaké jsou další cíle kampaně?

 • Zlepšit přístup státu k obětem, zejména při opouštění násilné osoby. Navrhneme bezplatnou právní pomoc obětem a sjednocení pomoci materiální, právní i psychologické na jedno místo.
 • Zohlednit možnost domácího násilí při rozvodových řízeních. Například by se k násilí mělo přihlížet při řešení výživného. Také chceme v těchto případech zrušit aktuální povinnost před rozvodem věc řešit s mediátorem.
 • Motivovat zaměstnavatele k tomu, aby bylo možné poskytnutí volna či krátkodobé snížení úvazku pro oběti, které se vypořádávají s odchodem od partnera.

Domácí násilí v číslech

 • Počet trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí (§ 199): 400 – 600 případů ročně (403 případů v roce 2022)
 • Počet trestných činů znásilnění (§ 185): cca 600 případů ročně (773 případů v roce 2021)
 • Počet vykázání ze společného obydlí: cca 1 100 – 1 400 ročně (data PČR)
 • Cca 2 500 případů domácího násilí v rodinách s dětmi ročně (data OSPOD)
 • Vysoká míra latence (nahlášeno jen 5 – 10 % případů) a zároveň absence definice vede k tomu, že data od policie o domácím násilí v podstatě nemáme
 • Topinka, D.: Domácí násilí z perspektivy aplikovaného výzkumu. (2016)
  • 23 % žen – oběti domácího násilí
  • 7 % muži – oběti domácího násilí
  • 51 % případů – přítomnost dětí

Studie evropské WAVE o násilí na ženách

 • v ČR 32 % žen zažilo fyzické či sexuální násilí (partner či ne, od 15 let věku)
 • 19 % žen zažilo fyzické násilí od partnera
 • 47 % zažilo určitou formu psychického násilí od partnera
 • 34 % žen zažilo v dětství sexuální, fyzické či psychické násilí

Iniciativa bude komunikovat také prostřednictvím sociálních sítí: www.facebook.com/iniciativapodsvicnemwww.instagram.com/pod.svicnem/

Foto: archiv

Jeden myslel na “Téměř každý třetí člověk se setkal s domácím násilím. Pomoci s osvětou má iniciativa „Pod svícnem”

 • Dobrý den,
  článek o domácím násilí se mi líbil a je dobře, že se tím někdo začal zabývat. Sama mám s domácím násilím zkušenost. V dětství jsem prožívala fyzické násilí od rodičů a bohužel to pokračovalo i v manželství. Patnáct let manželství bylo pro mě psychické a fyzické násilí na mě i mých dětech. Když jsem konečně požádala o rozvod, vyhrožoval mi moji likvidací a tvrdil, že když mě nebude mít on, tak mě zabije. Když jsem na rozvodu trvala, zmanipuloval moji matku, podplatil lékařku Marii Voženílkovou a násilím mě nechali odvést do Bohnic. Tímto mi způsobili těžké trauma.
  V současné době jsem již ve starobním důchodu, ale na prožité hrůzy se mi nedaří zcela zapomenout,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *