Jak dopis pro Ježíška neproměnit v past? Mluvte s dětmi na rovinu!

Finance, nakládání s nimi nebo rodinný rozpočet. Témata, která se do rozhovorů s dětmi dostávají jen těžko. Také proto se jim dle nedávného průzkumu pro Provident Financial 16 % rodičů raději vyhýbá.

Upřímnost a otevřenost přitom dle odborníků mohou celkem snadno zachránit rodinnou vánoční pohodu.

Adventní čas právě vrcholí a společně s ním i jeho neodmyslitelná část  – nákup dárků pod stromeček.  Je to právě předvánoční nakupování, co pro řadu rodin představuje významný zásah do rodinného rozpočtu. „Podle našeho průzkumu v České republice aktuálně žije 9 400 mladých rodičů, 210 000 samoživitelů a přes milion lidí z nízkopříjmových domácností. Obzvláště pro tyto, navzájem se prolínající, skupiny patří Vánoce k finančně nejnáročnějším svátkům,“ upozorňuje manažerka projektu Neviditelní, Kateřina Jarošová. V předvánočním čase, kdy je nátlak v podobě vánočních katalogů, cílených televizních reklam i oblíbených dopisů Ježíškovi, nejsilnější, je proto dle odborníků třeba stát nohama pevně na zemi. Pomoci obstát v této náročné výzvě, která padá především na bedra rodičů, přitom mohou právě děti samotné. S těmi je třeba mluvit na rovinu, a to obzvláště pokud jde o finance.

Až 16 % rodičů s dětmi finance neřeší
Podle průzkumu pro společnost Provident více než polovina rodičů dětem přibližuje principy spoření (58,5 %), výrazná část je také seznamuje s rodinnými výdaji (42,9 %) i plánovanými investicemi (30,5 %). Alarmující je ale zároveň zjištění, že 16 % rodičů s dětmi o rodinném rozpočtu raději nemluví vůbec. Právě tím se ale rodiče, staví do nepříjemných situací naplněných nereálnými očekáváními a nesplněnými vánočními tužbami svých dětí. „Tím, že rodiče svým, obzvláště starším dětem, nedávají vůbec žádnou představu o tom, jak na tom rodina finančně je, si na sebe chystají jistou past. Jejich děti totiž pak celkem snadno podlehnou představě, že rodinný rozpočet je, řečeno s nadsázkou, bezedný a splnění jejich přání nic nebrání, “ říká Kateřina Brikciová, psycholožka z terapeutické společnosti Dirivitu. V takových případech si pak rodiče často musí vybrat mezi ukojenými tužbami dítěte a rizikem v podobě nadměrného zadlužení nebo vyčerpání finančních rezerv, přičemž ani jeden z těchto scénářů není pozitivní. Důkazem často beznadějné situace rodičů, kteří, nejen před Vánoci, počítají každou korunu, je i příběh paní Jany. Ta se o svou zkušenost podělila v diskuzi na Facebookové stránce Neviditelní:

„Můj limit překročen o pětadvacet tisíc, třináctý plat nebude a dárky koupené nejsou. Na vkladní knížku nesáhnu, jedině zrušit konzervativní mix a vyrovnat dluhy.“

Půjčky na vánoční dárky jsou častým způsobem, jak uspokojit všechny, nejen dětské, představy o Vánocích. Obecně ale platí, že půjčovat si na dárky, které děti potěší na chvíli a vám z nich zbyde povinnost splátek na dlouhé měsíce, není zodpovědné rozhodnutí,“ varuje Luboš Kratochvíl, finanční ředitel společnosti Provident.

I chudší Ježíšek může zařídit pohodové Vánoce
Jak upozorňuje Kateřina Brikciová, mluvit s dětmi o financích nutně neznamená dopodrobna vysvětlovat, co si Ježíšek letos může a nemůže dovolit, a jak vysněné dárky pod stromečkem ovlivní rodinný rozpočet. „Přípravu na Vánoce může usnadnit i zlevnit dodržování několika pravidel, které děti zaujmou a vám mohou do příprav vnést řád a předvánoční pohodu,“ uvádí Kateřina.

1. Proměňte dopis pro Ježíška v hru
Než se vaše děti pustí do sepisování všech přání, zkuste jim dát nějaký limit, stanovte počet dárků, které letos Ježíšek zvládne přinést. „Máme doma pravidlo pěti dárků. Na co přehnaně dárků? Pak ty děti ani neví, co dostaly a ani si ty dárky neužívají. Radši pět pořádných než milion a narvaný pokoj,“ píše paní Sandra

2. Držte si nad přáními kontrolu
Navrhněte, že s psaním dopisu Ježíškovi pomůžete. Získáte tak lepší kontrolu nad tím, co si do něj dítě napíše, mladší děti přitom můžete nenápadně nasměrovat.  „My píšeme dopis celá rodina a pak podle toho se vybírá.  Největší důraz dávám na to, co je baví a na finanční rozpočet. Občas zajdeme do hračkárny, tam taky naberu inspiraci,“ píše paní Pavla

3. Dárkem může být i zážitek
Nebojte se obdarovat celou rodinu, nebo všechny děti najednou. Společný zážitek může přinést spoustu radosti a zároveň ušetříte peníze. Výlet do aquaparku, do ZOO nebo víkend mimo domov? Přiznejme si, stejně bychom něco takového tak jako tak uskutečnili, proč toho nevyužít a nedarovat předem? Děti se budou mít na co těšit a dárek si krásně užijí. „Děti milují výlety do ZOO, kupuji na Vánoce permanentku na celoroční vstup a vyrážíme i na zimní prohlídky,“ píše paní Kateřina.

4. Zapojte rodinu
Nákup vánočních dárků málokdy zůstává jen na rodičích. Rozdělte si proto přání mezi další členy rodiny, jako jsou prarodiče, tety a další. Ti jistě ocení možnost udělat dítěti radost něčím, co si opravdu přeje. „Koupím tři věci z dopisu každému ze tří dětí a pak mají dohromady jeden max. dva dárky. Ostatní věci z dopisu si rozdělí mezi sebou babičky,“ píše paní Olina

3 Tipy Luboše Kratochvíla, jak Vánoce neproměnit ve finanční past
1. Stanovte si limit
Abyste se vyhnuli případným finančním potížím, je dobré předem si stanovit limit, který na vánoční přípravy máte a držet se ho. Stejně tak není úplně od věci sdílet tuto informaci i s ostatními členy rodiny, včetně dětí.

2. Nakupujte chytře
Sledujte nabídky obchodů a využijte slevových akcí, které často probíhají až do samotného Štědrého dne. Výhodná koupě se často vztahuje i na hračky, stavebnice nebo knihy. Udržovat si během roku povědomí o tom,  co je baví a čím jim uděláte radost,  se vyplatí.

3. Vyhněte se půjčkám na dárky
Vždy platí, že byste si měli půjčit na něco, co přežije dobu splácení. Takže půjčky na vánoční dárky, které často zajistí dětem nadšení sotva na pár měsíců dobrým důvodem pro půjčku nejsou.

O průzkumu
Průzkum pro společnost Provident Financial a projekt Neviditelní provedl na reprezentativním vzorku populace 800 lidí Instant Research / IPSOS v listopadu 2022.

Zdroj: www.neviditelni.org, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.