Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Nespavost, deprese či osamělost? Nejen od těchto zdravotních neduhů vám může pomoci pes!

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doma vás vítá, tráví s vámi spoustu času, nikdy vás neopustí a jste pro něj celým světem – to ale není vše. Poslední studie ukazují, že pes má nespočet pozitivních vlivů na lidský organismus a člověka jako takového. Pokud zatím nepatříte mezi majitele psího mazlíčka, možná si jej brzy pořídíte. Pojďme se podívat, jak pes pozitivně ovlivňuje člověka.

Pohybem k radosti
Pes snadno přispěje k naší lepší fyzické kondici, tím i k dobré náladě. Minimálně dvakrát denně bude potřebovat venčit a vyrazit na procházku. Podle plemene pak záleží, jak bude procházka dlouhá a akční. „Některá plemena potřebují častější procházky, akční trávení společného času, ale i docházení na cvičák. Díky tomu nebudete mít moc času lenošit. Pokud chcete akčnějšího psa, neváhejte si pořídit například jacka russella, huskyho anebo chrta. Jestliže máte náročnější práci a nemůžete si dovolit několik hodin denně běhat se psem venku, zvolte mopse, francouzského buldočka či labradora,” doporučuje Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka. Pohyb má pozitivní vliv nejen na naši fyzičku, ale také na náladu. Díky pohybu mozek začne do těla vyplavovat hormony štěstí, tzv.  endorfiny. Právě tyto hormony zahánějí stres a úzkost.

Pozitivně bojuje s úzkostí a depresí
Pokud jde o duševní zdraví, jsou psi nemalou podporou, dá se říci, že přímo takovým domácím čtyřnohým „terapeutem”. Dokonale vycítí mizernou náladu, smutek, pocit osamění. Když se psa dotýkáme, hladíme jej, hrajeme si s ním, uvolňuje se nám hormon oxytocin a endorfiny, které zlepšují náladu a snižují hladinu kortizolu neboli stresového hormonu. „Nespočet studií prokázalo, že lidé s domácími mazlíčky mají obecně lepší duševní zdraví a jsou méně náchylní k depresi a jiným psychickým onemocněním,“ uvádí Martin Pučálka. Například studie publikovaná v roce 2021 v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health se zaměřila na vztah mezi vlastnictvím domácích mazlíčků a duševním zdravím během pandemie covid-19. Bylo zjištěno, že lidé s domácími mazlíčky, včetně psů, měli během pandemie nižší úroveň stresu a vykazovali lepší duševní zdraví než lidé bez domácích zvířat.

Zlepšuje kvalitu spánku
Studie z roku 2019 v časopise Frontiers in Psychology uvádí, že lidé žijící se psem měli významně lepší spánek než lidé bez tohoto mazlíčka. Pozitivně se přítomnost psa projevila nejen na kvalitě spánku, ale i na snadnějším usínání. Takže pejskaři mají lepší a kvalitnější spánek než lidé bez psů. Jak je to možné? Jedním z možných vysvětlení je, že pes dodává člověku významný pocit bezpečí. Dalším, že pejskaři bývají ve větší psychické pohodě, a tak spí lépe, hluboce a kvalitněji.

Podporuje sociální interakci
Není to tak dávno, kdy pandemie a její omezení zapříčinily omezení sociálního kontaktu. Vše probíhalo pouze online. Přes internet si člověk může nakoupit, pracovat, potkat se s přáteli, domluvit rande, ale i si zacvičit. Tudíž důvodů vyrazit ven do reálného prostředí mezi lidi je mnohem méně. „Nicméně pokud máte doma pejska, vyrazit ven prostě musíte, a to minimálně dvakrát denně. Díky tomu máte možnost potkat další pejskaře, a snadno tak můžete navázat kontakt,” sděluje Martin Pučálka. Pokud patříte právě mezi ty osoby, které mají problém navazovat společenský kontakt, vydejte se venčit do většího parku. Váš mazlíček vám zjednoduší sociální interakci a komunikaci s lidmi.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *