Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SportZdraví

Neztrácejte v zimě motivaci a běhejte dál!

Zimní počasí začínajícím běžcům, i těm pokročilejším, právě nepřeje. Jít běhat ráno před prací, nebo večer je pro mnoho z nich ve tmě nepříjemné, stejně tak jít trénovat místo obědové pauzy. Ať už chcete splnit své novoroční předsevzetí a více se hýbat, nebo pravidelně běháte a v zimě jen ztrácíte motivaci, poradíme vám, jak na to.

1. Stanovte si cíle
Jeden z nejjednodušších způsobů, jak si stanovit cíl s pevným termínem a vzdáleností, kterou chceme bez větších problémů uběhnout, je přihlásit se na závod. Na ten ale nenatrénujete přes noc, takže proč nezačít právě teď? Běžecké závody s dlouhou tradicí a perfektním zázemím po celé České republice pořádá RunCzech, zakladatel dnes již světově proslaveného Pražského maratonu. Nemusíte běžet hned maraton nebo půlmaraton, může vám stačit 10 nebo i 5 kilometrů. Pokud nechcete běžet sami za sebe, ale máte rádi týmové prostředí, ideální je pro vás štafetový závod nebo rodinné běhy. Ty nemají tak velké nároky na uběhnutou vzdálenost a zároveň si užijete soutěžní atmosféru třeba i s celou rodinou.

2. Nebuďte v tom sami
Nařídíte si budíka a ráno se vám nechce vstát, večer přijdete unavení z práce a o předešlé motivaci už se vám díky únavě jenom zdá. Domluvte se na běžeckém tréninku s někým dalším. Nemáte s kým běhat? Po celé České republice jsou často aktivní běžecké skupiny, prohledejte sociální sítě nebo databázi běžeckých tras Mattoni FreeRun, kde můžete vyběhnout hromadně i s koučem a zcela zdarma. Ať už půjde o jednoho běžeckého partnera, nebo celou partu, předem domluvený trénink pro vás bude složitější zrušit.

3. Správné oblečení je polovina úspěchu
Kromě tmy je pro většinu běžců nepříjemná v zimním období i nízká teplota. I když byste podle tradičního odhadu měli být oblečeni tak, jako by byla teplota venku o přibližně 5 stupňů Celsia vyšší, rozhodně byste vrstvení svršků neměli podcenit. Při teplotách pod bodem mrazu jsou ideální minimálně dvě vrstvy na spodní polovině těla a 3 na horní. Nezapomínejte také na tenké běžecké rukavice a čepici, popřípadě kuklu. Když vycházíte z domu, měli byste se cítit chladněji, abyste se při běhu nepřehřáli.

4. Outdoor versus indoor
Během zimy se dá trénovat i uvnitř.  Pár desítek minut na běžeckém pásu vás v zimním počasí příjemně prohřeje, natrénujete potřebné běžecké kilometry, nebo klidně jen rychlou chůzi a nemusíte řešit venkovní teploty a zimní výbavu. Běhání ve fitness centru má i další výhody – před během se můžete v klidu v teple rozcvičit a po běžeckém výkonu pohodlně protáhnout tak, abyste ulevili svalům.

5. Běhat a kombinovat
Kdo říká že při přípravě na běžecký závod musíte jen běhat? Celková kondice je také velmi důležitá a té dosáhnete i při tréninku v posilovně nebo při vedených lekcích. Ať už jde o kruhový trénink, různé posilovací nebo kondiční skupinové lekce, pro váš běh jsou prospěšné. Pevný střed a správné držení těla jsou základem správné techniky a na ten se můžete při cvičení ve fitness centru zaměřit.

6. Rozvrh na míru
Nezbyl vám dnes na běh čas a máte toho hodně. Zároveň je pro vás problém se k pravidelným, ať už výběhům nebo jiným tréninkům odhodlat. Naplánujte si je dopředu. Každý běh, nebo studiová lekce by měl mít pěvně dané místo ve vašem kalendáři. Nejlépe o víkendu si sedněte a naplánujte si aktivity na celý týden dopředu. Pomůže vám to tak s organizací času a vám se nestane, že zapomenete věci na běhání doma. Naopak, pokud se na běh opravdu necítíte a není vám dobře, jste příliš unavení, je lepší trénink odložit, nelámat věci přes koleno a vyhnout se tak zbytečnému případnému zranění. Důležité je běhat s radostí.

Zdroj: RunCzech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *