Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Děti

7 z 10 Čechů považuje současný vzdělávací systém za nedostatečný. Pandemie prohloubila zájem o vzdělávání

Zájem Čechů o tématiku důležitosti kvalitního vzdělávání se během pandemie koronaviru výrazně zvýšil. 9 z 10 obyvatel Česka je toho názoru, že povolání učitele je pro společnost velmi důležité, ale pouze 4 z 10 si myslí, že je dostatečně oceňované. 69 % populace nepovažuje náš současný vzdělávací systém za dostatečný pro přípravu stávající generace žáků a studentů na jejich budoucnost. Vyplývá to z aktuálního výzkumu postoje Čechů k Cílům udržitelného rozvoje (SDGs), který zrealizovala výzkumná agentura Ipsos ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti. Jeho výsledky také ukazují, že se v Česku zvedlo povědomí o SDGs. Dle letošní Zprávy o udržitelném rozvoji je Česká republika 12. na světě v naplňování SDGs. 

Z průzkumu vyplývá, že o Cílech udržitelného rozvoje, jež jsou mezinárodně známé také pod zkratkou SDGs (vychází z anglického termínu Sustainable Development Goals), někdy slyšela více jak polovina populace. Alespoň základní informace o nich má 29 %, což představuje mírný nárůst oproti loňsku. O něco lépe je na tom mladá generace: 58 % mladých o SDGs už někdy slyšelo a 35 % má základní informace. Vyšší znalosti o SDGs mají lidé s vysokoškolským vzděláním (70 %).

Na téma Cíle udržitelného rozvoje byla nejčastěji zaznamenána komunikace ze strany nevládních organizací (40 %). Oproti minulému roku také vzrostla komunikace ze strany firem a soukromého sektoru (37 %). „Těší mě, že se v Česku rok od roku daří zvyšovat povědomí o SDGs. Ostatně sami na tom dost intenzivně pracujeme a SDGs veřejnosti přibližujeme celý rok prostřednictvím nejrůznějších aktivit. Mám radost i z toho, že je Česká republika dle poslední vydané Zprávy o udržitelném rozvoji dvanáctá na světě v naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN, ačkoli se jedná o mírný pokles oproti loňsku,“ říká Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Pandemie prohloubila nerovnosti ve vzdělání a zlepšila digitální dovednosti
Cíl Zdraví a kvalitní život je dlouhodobě pro lidi osobně nejdůležitějším cílem (39 %). Na druhém místě je Důstojná práce a ekonomický růst (25 %). Oproti loňsku vzrostla důležitost cíle Kvalitní vzdělání (22 %). „Je vidět, že pandemie koronaviru a s ní související opatření jako je uzavírání škol a distanční výuka, dostala do popředí také téma vzdělávání. Dlouhodobě také roste podíl lidí, kteří apelují na českou vládu, aby se tématu kvalitního vzdělávání věnovala přednostně,“ říká k výsledkům Markéta Kneblíková, autorka výzkumu Ipsos.

69 % dotazovaných Čechů není přesvědčeno o tom, že současný školní vzdělávací systém v ČR připravuje stávající generaci žáků a studentů na jejich budoucnost v dostatečné míře. 9 z 10 Čechů považuje povolání učitele za velmi důležité. Pouze 4 z 10 jsou ale přesvědčeni o tom, že je toto povolání společností dostatečně oceňované. 7 z 10 Čechů nesouhlasí s tím, že současný školní vzdělávací systém v ČR připravuje stávající generaci žáků a studentů na jejich budoucnost v dostatečné míře.

Češi se shodují, že pandemie koronaviru prohloubila nerovnosti ve vzdělání, a že je v zájmu všech, aby proti nim stát aktivně bojoval. Třetina populace (31 %) řadí nerovnosti ve vzdělání pro děti mezi závažné nerovnostmi, se kterými se ČR potýká. Ve světě je v tomto situace obdobná (32 %). Za největší nerovnosti Češi považují nerovnosti na základě příjmu (60 %), s odstupem pak nerovnosti mezi generacemi (35 %). Pozitiva pandemie naopak respondenti vidí v rozvoji digitálních dovedností na školách.

„Úroveň učitelů, nerovnosti ve vzdělávání, regionální rozdíly a další palčivé problémy skutečně nejsou adresovány dostatečně, protože politické strany zjevně necítí dostatečný tlak ze strany voličů. A tak můžeme i v tomto průzkumu vidět, že sice je učitelské povolání považováno za společensky vysoce důležité, ale zároveň nedostatečně ohodnocené a nepříliš prestižní. Apel z toho vyplývající je jednoduchý: Bez kvalitního vzdělávání se neobejdeme, k tomu je ale třeba vyvíjet potřebný tlak na politické strany,” říká expert na problematiku vzdělávání Bohumil Kartous.

Na vzdělání se letos zaměřuje i doprovodná kampaň Cen SDGs
Právě vzdělávání je ústředním tématem doprovodné kampaně k letošnímu ročníku Cen SDGs, které budou slavnostně vyhlášené už ve čtvrtek 16. září. O udržitelnosti připravila Asociace společenské odpovědnosti vzdělávací cyklus – Akademii SDGs. Neméně zajímavá je také online Hra za lepší svět, která má za cíl (nejen) dětem zábavnou formou přiblížit Cíle udržitelného rozvoje (dostupná je na www.hrazalepsisvet.cz). U příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje 20. září pak v nakladatelství Albatros vydá knihu pro děti „Mia a svět“ od autorek Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové s výpravnými ilustracemi od Renáty Fučíkové, Zuzany Mulíčkové a Evy Bartošové. Autorské čtení z knihy proběhne již v sobotu 18. září v zahradách Černínského paláce, které budou v rámci zábavného odpoledne s názvem Hry za lepší svět otevřeny široké veřejnosti.

Jak vybavit děti do školy prakticky, originálně a navíc odpovědně? Pořiďte jim školní potřeby na Nakup na Dobro
Prázdniny utekly jako voda a nespočet rodičů si nyní láme hlavu nad výběrem vhodných školních pomůcek. Jak se správně zorientovat v nepřeberném množství nejrůznějších značek i materiálů? V první řadě zkuste myslet ekologicky a ekonomicky zároveň. Na trhu je totiž celá řada produktů, které vašim potomkům můžou věrně sloužit i několik let. A navíc jsou šetrné k naší planetě. Vhodnou inspiraci najdete na e-shopu Nakup na Dobro, kde ke spoustě udržitelných vychytávek (nejen) do školy, můžete rovnou přikoupit také trochu dobra pro ostatní. A co je tu k mání pro školáky?

Rolování je in!
Rolovací batoh
Elegantní a naprosto originální batoh s rolovacím uzavíráním svým vzhledem zaručeně dostane i odrostlejší školáky. Vyroben je z ekologicky vyčištěného banneru, který dlouho zakrýval budovu Národního muzea. Vnitřek batohu nabízí dostatek prostoru pro vše potřebné. Použitá tkanina ochrání obsah batohu před deštěm. K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 1994 Kč.

Rolovací penál
Prostorný rolovací penál na propisky, pastelky i tužky se zaručeně stane praktickým, ekologickým a hlavně jedinečným společníkem vašich potomků. Vejde se do něj až 25 kusů psacích či kreslících potřeb. Tuhy jsou přitom chráněny praktickou klopou, která zamezí jejich zlomení. Zavírání je řešeno kulatou pruženkou, která se plně přizpůsobí objemu naplněného penálu. K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 390 Kč.

Rolovací eko pytlík (nejen) na tělocvik
Nepromokavý rolovací pytlík je vhodný jak na zabalení věcí na tělocvik, tak i na přepravu svačiny či pití. Je skvělým společníkem pro všechny situace. Skvěle se hodí například i do hor pro ochranu oblečení před deštěm nebo na léto jako obal na mokré plavky. K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 360 Kč.

O přestávce ekologicky
Kapsa na svačinu
Svačinová kapsa s krásnými obrázky lišky představuje skvělou náhradu za plastové sáčky a jednorázové ubrousky. Do této eko kapsy se vejdou dva rohlíky nebo housky. Vnitřní membrána je atestovaná pro styk s potravinami, tedy maximálně bezpečná pro všechno jídlo, které do ní vložíte.K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 180 Kč.

Ekologická lahev na pití
Praktická a odolná lahev značky EQUA s krásným hravým designem se skvěle hodí pro každodenní používání nejen ve škole. Vyrobená je z lehkého plastu pro opakované použití na studené i teplé nápoje. Objem lahve je 600 ml. K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 269 Kč.

„Sešity“ šetrné k lesům
Recyklovatelný skicák
Se skicákem v praktické velikosti A5 a kroužkovou vazbou udělá váš potom velkou parádu nejen ve škole. Desky jsou recyklované ze starých plakátů a recyklovatelného tvrdého papíru. Skicák má 35 listů – jedna strana je vždy potištěná a druhá bílá. K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 199 Kč.

Deník na zážitky
Pokud chcete svého školáka opravdu potěšit, přikupte mu také krásný designový deníček na zážitky, do kterého si bude s chutí zapisovat každodenní příhody, lepit fotografie či malovat. Zápisník vytvořil dobročinný spolek Dobré ve spolupráci s českým papírnictvím Papelote. K zakoupení na www.nakupnadobro.cz za 600 Kč

Rozdávejte dobro dále
PS: Pokud vám není lhostejný ani osud dětí, které nemají takovou péči jako ty vaše, na Nakup na Dobro můžete obdarovat i je! Pořiďte jim třeba tabuli.

Černá tabule v čele třídy, symbol školy a výuky všude na světě. Někdy na ni nevzpomínáme v dobrém a jako děti školou povinné jsme se zdráhali před ní stanout při zkoušení. Ale i díky takové tabuli jsme získali znalosti a vzdělání potřebné pro další život. Školáci a školačky na mnoha místech světa však často nemají ani tuto základní pomůcku. Díky  ADRA Dárku – školní tabule k nim právě jedna taková tabule poputuje.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *