Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

Jak padla největší hackerská skupina Emotet? Příběh o její likvidaci popisuje unikátní dokument!

Detaily mezinárodní operace, která letos v lednu vyústila v likvidaci největší kyberzločinecké skupiny Emotet, jednoho z nejnebezpečnějších botnetů a poskytovatele služeb hackerům za poslední desetiletí, popisuje nový dokument z cyklu hacker: HUNTER natočený produkční skupinou Tomorrow Unlocked patřící bezpečnostní společnosti Kaspersky. Exkluzivní premiéra snímku se plánuje na 18. srpna 2021 na YouTube kanálu Tomorrow Unlocked jako pátý díl seriálu hacker: HUNTER o skutečném kyberzločinu.

Film nabízí pohled státních zástupců a policistů z Německa, Nizozemska a Ukrajiny na průběh mezinárodní policejní akce, jež rozbila tento mimořádně velký kyberzločinecký byznys. Světově uznávaní odborníci z oblasti kybernetické bezpečnosti přidávají širší perspektivu a snaží se předpovědět, co by mohlo přijít po Emotetu. „Policie dokázala tyto kyberzločince zastavit, protože začala myslet jako oni,“ konstatuje jeden z odborníků, který v dokumentu shrnuje celou operaci.

Kybernetická mafie s promyšlenou organizací
Emotet stál v podstatě v čele komodifikace přístupu k síti a fungoval jako zprostředkovatel v pozadí kybernetické kriminality rozšířené po celém světě. V některých aspektech se podobal organizované mafii 20. století – nabízel prostředky k páchání zločinů a v pozdějších letech svého působení nikdy sám útoky neprováděl, což ztěžovalo jeho dopadení. Emotet otevřel dveře kyberzločineckým skupinám, které podnikaly závažné útoky na různé vysoce postavené cíle a organizace, které obvykle považujeme za nedotknutelné – například na nemocnice.

Emotet, jehož poprvé identifikovali v roce 2014, se neustále vyvíjel a stal se mimořádně nebezpečným. Jeho provozovatelé udržovali a prodávali svým klientům přístup a nástroje ke stovkám tisíc zařízení po celém světě, aby je mohli infikovat různým malwarem, například ransomwarem nebo bankovními trojany. Botnet se šířil prostřednictvím škodlivých příloh ve spamových zprávách.Po otevření takové přílohy infikoval zařízení malware, který umožnil jeho nákazu dalším škodlivým softwarem. Tento přístup není sice mezi kybernetickými útočníky nijak neobvyklý, Emotet v něm ale vynikal kvůli jeho masivnímu nasazení.

Úspěšná mezinárodní operace skupinu odhalila v lednu 2021
Díky rozsáhlé decentralizované infrastruktuře, rozprostřené v několika zemích, byl Emotet velmi úspěšný a bylo téměř nemožné ho zlikvidovat. Tedy až do ledna 2021, kdy Europol oznámil konec Emotetu a zatkl klíčové aktéry gangu. Aby se to podařilo, bylo nutné zorganizovat operaci pod vedením Europolu, která se odehrála za úzké spolupráce mnoha vládních orgánů z různých zemí Evropy i mimo ni.

Nový díl seriálu hacker: HUNTER sleduje pozadí akcí Emotetu a operaci, která vedla k jejímu zániku, nabízí pohled do zákulisí a sdílí zkušenosti lidí, kteří vedli vyšetřování.

Film režírovala Jessica Benhamou a produkovali ho Max Peltz a Stephen Robert Morse. Seriál hacker: HUNTER vytvořil Hugo Berkeley, který stojí i za prvními dvěma dokumenty této série – o skupině Carbanak a o útoku ransomwaru WannaCry. Kompletní seznam lidí, kteří se podíleli na vzniku seriálu, najdete na IMDB.

Premiéře bude předcházet živé vysílání s tvůrci dokumentu
„Vzhledem k růstu kybernetické kriminality a spolupráce kyberzločinců je zřejmé, že úřady musejí připravit odpovídající reakci a úzce spolupracovat v boji proti těmto hrozbám a lidem, kteří za nimi stojí. Lidé si často neuvědomují, kolik úsilí ve skutečnosti stojí za dopadením kybernetického gangu. Jsem ráda, že jsme mohli ukázat, kolik nadšených a obětavých lidí z různých zemí na tom spolupracovalo,“ říká Jessica Benhamou, režisérka filmu hacker: HUNTER Ha(ck)cine.

Chcete-li se dozvědět více o vzniku dokumentu, připojte se 18. srpna v 17 hodin středoevropského letního času k živému vysílání s Marcem Preussem, ředitelem globálního výzkumného a analytického týmu společnosti Kaspersky v Evropě, Jessicou Benhamou, režisérkou tohoto dílu hacker: HUNTER, a Rainerem Bockem, výkonným producentem seriálu.

Nový díl hacker: HUNTER Emotet vs. Světová policie se bude živě vysílat 18. srpna v 17.30 hodin středoevropského letního času. Podívejte se na trailer. Všechny díly hacker:HUNTER můžete sledovat na www.tomorrowunlocked.com/guardians/hacker_hunter/.

Zdroj a foto: www.kaspersky.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *