Zdravotní klaun spustil vlastní podcast pro seniory. Rádio Klaun nabízí autorské příběhy i známé písně

Díky Zdravotnímu klaunovi nyní senioři nemusejí chodit za zábavou daleko. Organizace zveřejnila sérii podcastů s názvem Rádio Klaun určené pro starší publikum. Dříve narození si tak můžou užít své oblíbené známé písně, poslechnout si veselé historky a vrátit se do dob svého mládí. Jednotlivé díly jsou dostupné na Spotify nebo na Apple Podcasts.

Nápad na Rádio Klaun původně vznikl během pandemie, kdy Zdravotní klauni nemohli seniory v geriatrických zařízeních navštěvovat osobně. Nahrávky klauni ztvárnili tak, aby bylo možné poslechnout si je jak ve skupině při společných aktivitách, tak individuálně. Doteď organizace nabízela podcast pouze ve spolupracujících domovech pro seniory, kde zpestřoval denní program i v čase, kdy tam klauni nemohou být fyzicky.

„Naši klienti si pořad okamžitě oblíbili,“ říká sociální pracovnice Alena Klepáčková z domova pro seniory Mikuláškovo náměstí v Brně. „Zaujaly je jak tématem, tak délkou. Líbily se jim především zajímavosti, které se v pořadu zmiňovaly, a také písně, které znali a mohli si je při poslechu zazpívat. Úspěchy sklidily i básně, u nichž vždy figurovalo jméno autora, vtipné dialogy a tematicky laděné vsuvky. Všichni se těšíme na další díly.“

Vzhledem k velké oblíbenosti se Zdravotní klaun rozhodl jednotlivé díly zveřejnit na nejznámějších streamingových službách, jako jsou Spotify a Apple Podcasts a další platformy. Podcasty si tak nyní může zdarma pustit kdokoliv, a to kdykoliv. Prozatím vyšlo pět přibližně hodinových epizod, posluchači se však můžou těšit i na další, tematické díly, které se budou postupně během roku zveřejňovat.

Celým podcastem prostupuje téma parníku a vln. Pořad se totiž původně natáčel v improvizovaném studiu v pražském Karlíně. Podtitulem rádia je proto Karlínský parník a také jednotlivé epizody nesou názvy jako Na vlnách hudby nebo Na vlnách krás naší země. Pořadem provází Petr Liška alias korvetní kapitán Archibald, Marcela Šiková alias Božena Blažená, Martin Falář alias Maxmilián Ledvinka a Zdeněk Grečnár alias Bedřich Hubička. Všichni jsou už řadu let Zdravotními klauny, kteří kromě dětských oddělení také pravidelně navštěvují právě zařízení pro seniory. „Podcasty obsahují příběhy a historky, veselé i poučné písně všech žánrů i nálad, recepty dobrot tekutých i hutných, hádanky i jejich řešení, ale hlavně předávají jedinečnou atmosféru, která při nahrávání vzniká,“ popisuje Petr Liška, herec, mim, režisér, Zdravotní klaun a strůjce podcastu. Na tvorbě nahrávek se podílel také profesionální zvukař a tvůrce rozhlasových pořadů Tomáš Černý.

Humor pro dříve narozené je jedním z programů, kterými se Zdravotní klaun zaměřuje na seniory. Pravidelné návštěvy geriatrických oddělení, domovů pro seniory a hospiců doplňují Turné plná smíchu, kde klauni navštěvují zařízení, kam bohužel nemůžou docházet pravidelně. Cílem všech těchto návštěv je přinášet seniorům empaticky, s úctou a pokorou humor a hezké vzpomínky. Protože, jak uvádí Irena Dubail, koordinátorka programu: „S dobrou náladou roste chuť do života.“ V podobném duchu se v plánuje také další aktivita Zdravotního klauna. Všechny podcasty se nahrají na fyzická rádia s jednoduchým ovládáním a ta poté klauni doručí do partnerských zařízení, aby si je mohli senioři sami poslechnout, kdykoliv budou chtít.

Podcasty jsou k dispozici k poslechu na Spotify, Apple podcasts, Youradio Talk a na Google Podcasts.

Více o Rádiu Klaun také na www.zdravotniklaun.cz/radioklaun.

ZDRAVOTNÍ KLAUN je dobročinná organizace, která od roku 2001 pomáhá zejména dětským pacientům, ale i seniorům procházet procesem léčby s úsměvem. Posláním Zdravotního klauna je přinášet radost, dobrou náladu, a především naději na místa, kde se jich příliš nedostává. Jedná se především o dětské nemocniční pokoje, specializované ambulance, léčebny, stacionáře i domácnosti pečující o těžce nemocné děti. V České republice působí 93 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 10 domovů pro seniory a 1 hospic. Kromě programů zaměřených na děti a seniory experti ze Zdravotního klauna také pravidelně školí zdravotnický personál a studenty lékařských fakult.

Zdroj a foto: www.zdravotniklaun.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *