Jak vybrat vhodné běžecké boty?
Propadli jste běhání? Nebo jste se rozhodli, že své běžecké výkony posunete na vyšší úroveň? Jedno je jisté: bez kvalitních bot se neobejdete. Nejenže boty ovlivní vaše výkony a pocit z běhu, ale budou mít zásadní vliv také na vaši běžeckou techniku a tím pádem i na vaše zdraví. Jak vybrat správné běžecké boty? Položte si několik otázek.
Jak velké boty potřebuji?
Jedná se zřejmě o nejčastější chybu, jakou začátečníci při výběru bot dělají – pořizují si boty ve špatné velikosti. Obecné pravidlo říká, že běžecká bota má být alespoň o půl čísla větší, než je velikost chodidla. Důvodem je, že noha při běhu pracuje, otéká (prodlužuje se) a při sebězích se také posunuje lehce vpřed. Zmíněné půlčíslo navíc vám tedy zajistí dostatek pohodlí a zásadně zvýší radost z běhu.
V jakém terénu budu běhat?
Milujete terén, lesy a hory? Nebo běháte spíše po asfaltu? Nebo jsou vaší nejčastější trasou cesty v městském parku? Zohledněte to při výběru bot. Trailová bota do terénu je většinou vybavena výrazným vzorem podrážky, který poskytuje kvalitní oporu na nerovném povrchu, a také může disponovat nepromokavou membránou – nemusíte přitom sázet jen na známý Gore-Tex. Výrobci často přicházejí s vlastními technologiemi, které jsou stejně spolehlivé. Na pevném povrchu se využívají silniční boty, které mají jednodušší svršek a hladší podrážku. Obvykle se dají bez problémů používat i v lehčím terénu. Kromě toho výrobci nabízejí univerzálky, které mají sice ode všeho trochu, ale také všude trochu ztrácí – zkrátka kompromis.
Jak rychle a dlouho budu běhat?
Tato otázka se týká zejména pokročilejších běžců, kteří se rozhodli investovat do bot na rychlé tempové tréninky či na závody. Nebo se naopak rozhodli zaměřit na druhý konec spektra a pořizují si boty na objemové tréninky, při kterých nabíhají dlouhé kilometry v pomalém tempu. Zpravidla se dá říci, že čím jsou boty rychlejší, tím jsou lehčí, mají méně tlumení, ale také méně vydrží a nejsou tolik pohodlné. Naopak čím více se zaměřují na trénink, tím jsou komfortnější, tlumenější a také těžší a pomalejší. Výjimku z tohoto pravidla mohou tvořit boty mladé švýcarské značky On, která začala přemýšlet jinak než ostatní výrobci. Díky tomu přišla s technologií CloudTec, která je tvořena „obláčky“. Ty se při došlapu stlačí, čímž zajistí měkký, pohodlný došlap. Při návratu do původního tvaru pak pomáhají běžci s odrazem, čímž šetří jeho energii a zvyšují rychlost.
Kolik vážím?
Ta otázka není nezdvořilá, ale nezbytná. Zjednodušeně lze říci, že těžší běžci by měli preferovat boty se silnější mezipodešví a výraznějším tlumením, které je pohodlné a šetří klouby. Nevýhodou takových bot je jejich vyšší hmotnost.
Jak došlapuji?
Přes střed chodidla? Přes patu? Netrpím supinací nebo pronací? Odpověď na tuto otázku vám dá analýza, kterou si můžete nechat udělat v některé z běžeckých speciálek, kde vám také rovnou poradí s výběrem nejvhodnější obuvi. Pokud žádnou speciálku nemáte v dosahu, nebo jsou zrovna teď zavřené, mohou vám poskytnout odpověď i vaše současné boty. Podívejte se, na které straně jsou více sešlapané a která jejich část je nejviditelněji opotřebena.
Foto: archiv RunCzech