Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZe života

Daň z cukru jako klíč k boji s obezitou? Sdružení sportovních svazů navrhuje její zavedení

Zdanění cukru jako jedna z cest pro snížení obezity ve společnosti. Zároveň by podle společnosti PAQ Research mohlo zavedení spotřební daně na nápoje s větším množstvím cukru přinést do státního rozpočtu miliardové částky. Praxi s jejím zavedením má řada nejen evropských států. „U nás je důležité, abychom o tom konečně začali vážně diskutovat. Zároveň v České republice chybí celkový komplexní přístup k problematice zdravého života,“ prohlásil Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů České republiky.

Daň z cukru je opatření, které funguje v mnoha státech. Cílem je snížit konzumaci slazených nápojů a dalších potravin s vysokým obsahem cukru, což může pomoci v boji proti obezitě a souvisejícím zdravotním problémům. Zavedeno bylo několik variant této daně s různými sazbami a kritérii. Některé státy zavedly daň pouze na slazené nápoje, zatímco jiné k tomu zahrnuly další potraviny. „V Mexiku funguje od roku 2014 daň na slazené nápoje ve výši 10 procent, Velká Británie zase využívá progresivní systém a třeba v Polsku se daň z cukru týká nejen slazených nápojů, ale také alkoholu,“ popsal různé modely Ertl.

Třeba ve Francii trpí 17 procent dětí nadváhou nebo obezitou, stát se tak intenzivně zaměřuje na zlepšení zdraví občanů prostřednictvím větší propagace zdravé výživy a fyzické aktivity. Zároveň se tam zavedl nový Program národní výživy a zdraví, který má zlepšit zdravotní stav obyvatelstva. „K tomu tam od roku 2012 funguje daň na slazené nápoje, která se postupně zvyšuje v závislosti na obsahu cukru,“ dodal Ertl ze Sdružení sportovních svazů, které by rovněž bylo pro zavedení této daňové povinnosti.

Daň by mohla sloužit jako jeden z mnoha nástrojů v boji proti obezitě. Zároveň by se k ní měl prezentovat komplexní přístup, který kombinuje preventivní opatření, vzdělávání občanů o významu zdravého životního stylu. Národní plán pohybu a zdravé výživy tu velmi chybí,“ dodal Ertl, předseda druhé největší střešní sportovní organizace.

Některé státy, které „daň z cukru“ zavedly

  • Mexiko: V roce 2014 zavedlo na slazené nápoje daň ve výši 10 %. Toto opatření bylo pozorně sledováno a hodnoceno a ukázalo se, že vedlo k poklesu konzumace těchto nápojů.
  • Velká Británie: V roce 2018 zavedla progresivní daňový systém na slazené nápoje, kde sazba daně závisí na obsahu cukru v nápoji.
  • Francie: Zavedla daň na slazené nápoje již v roce 2012 a postupně tuto daň zvyšovala v závislosti na obsahu cukru.
  • Norsko: Má dlouhou historii daní na cukr, která sahá až do roku 1922. V posledních letech upravilo svůj daňový systém tak, aby lépe odrážel obsah cukru v produktech.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *