Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Děti

Méně aut, více barev. Bolt se zeptal dětí, jak si představují město budoucnosti

Malá velká studna nápadů je jedinečná platforma, na které se potkávají urbanisté a odborníci na městskou dopravu s těmi, kdo budou budoucnost našich měst utvářet především, tedy s desítkami dětí z celého světa. 

Běžnou, možná až neodmyslitelnou součástí dětských pokojíčků je hrací podložka s motivem města. Zpravidla na ní nechybí radnice, nemocnice nebo kostel, ale co třeba chodníky a cyklopruhy? Platforma městské mobility Bolt se proto rozhodla, desítky let starou podobu této hračky aktualizovat pro jednadvacáté století. A to ve spolupráci s takříkajíc cílovou skupinou, tedy za přispění 37 dětí z celé Evropy, několika afrických zemí, Saúdské Arábie nebo Mexika.

Mezi malými urbanisty ve věku od 5 do 13 let nechyběla ani česká zástupkyně, jedenáctiletá Celia. V jejích představách by ulice neměly sloužit převážně jen jako odkladiště automobilů, ale být prostorem plným života: „Místo, kde se můžete zároveň učit i bavit se. Ulice sama by byla obrovským hudebním nástrojem, s interaktivními uměleckými instalacemi, které při dotyku vydávají zvuky nebo po nich chodit. Jako obří hřiště pro váš mozek.“

„Jako dospělí mnozí z nás s láskou vzpomínáme na hrací koberce našeho dětství. Byly protkané silnicemi a parkovišti, ovšem bez infrastruktury pro pěší, natož pro cyklisty. Odrážely tak určitou představu o fungování města, která však v dnešní době bere za své. A tento posun paradigmatu jsme se rozhodli symbolicky zachytit v podobě modernizované hrací podložky s potiskem města jednadvacátého století,“ vysvětluje Soňa Stloukalová, Country Managerka platformy Bolt pro Českou republiku a Slovensko.

Koordinátorem projektu je rotterdamský urbanista Lior Steinberg, spoluzakladatel agentury Humankind zaměřené na udržitelné městské plánování. „Děti nejsou tolik zatíženy předsudky a vzorci myšlení zabetonovanými ve včerejšku. Využili jsme proto jejich představivosti, abychom načrtli vizi města budoucnosti, které je založeno na potřebách lidí, ne aut. Města, které je zelenějším, barevnějším a příjemnějším místem pro život,“ říká Steinberg.

Oproti běžným hracím podložkám s motivem města je proto na koberci Bolt automobilům vyhrazena přibližně polovina prostoru. Město o rozloze 2×3 metry zato protíná hned několik linek hromadné dopravy, nechybí cyklistická ani pěší infrastruktura, kavárny pod širým nebem a spousta zeleně. Městskou krajinou inspirovanou Vídní, Kodaní či Paříží se tak lze pohybovat nejen autíčkem, ale také figurkami lidí či hračkami zobrazující kola, tramvaje a jiné dopravní prostředky.

Zdroj a foto: Bolt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *