Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Kolik kilo knih vozíte v kufru? Tipy na opravdu lehké dovolenkové čtení!

Balíte si na dovolenou knihy? A zkusili jste je někdy zvážit? Knižní secondhand Knihobot to za vás udělal. A možná vás překvapí, kolik takové letní čtení přidá zavazadlům na váze. Ačkoliv tento problém mnohým vyřeší čtečky, chápeme všechny, kterým by potěšení z obracení listů chybělo. Proto pro vás máme tipy na knihy, které se nepronesou, a pár na ty, kterým bude lepší se při balení vyhnout.

Paperback versus pevné desky
Ač se to může zdát jako zanedbatelné, ušetřit můžete už tím, že místo knihy v pevných deskách zvolíte tu v měkkých. Rozdíl mezi vydáními může být i 200 gramů. Např. pokud si sbalíte Tiché roky od Aleny Mornštajnové v klasických deskách, povezete 0,34 kg. Když sáhnete po paperbackovém vydání, bude to už jen 0,17 kg. Je pravda, že pevné desky knihu lépe chrání a jsou méně náchylné k poškození. Berete-li si však knihu někam na pěší túru, každý gram je znát. Stejně tak pokud cestujete letadlem a musíte se vejít do stanoveného váhového limitu pro zavazadla.

Tučkovou nechte doma
Ať je příběh na tisíci stránkách sebelákavější, kilo papíru je kilo papíru. Téměř tolik váží nový román Kateřiny Tučkové Bílá voda. Jelikož je těžký i svým příběhem, sbalte do kufru raději jinou četbu. A i když jste optimisté, Klub nenapravitelných optimistů nechte také raději doma. Váží 900 gramů. „Pozor dejte i na lesklý křídový papír. Zrádné v tom mohou být třeba časopisy. Stopadesátistránkový časopis váží 330 gramů, tedy tolik, co běžná kniha,“ upozorňuje Kristýna Hladíková, marketingová ředitelka Knihobotu.

V pravém smyslu lehké knihy
Jaké knihy patří k těm lehčím? Ty, které mají kolem 200 gramů – tedy jako kdybyste si zabalili dvě tabulky čokolády. Z klasiky je to třeba Fulghumova kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (140 g) nebo Camusuv Cizinec (230 g). Z novinek můžete sáhnout po knize Kokrhání kohoutů, pláč psů (160 g) nebo Nick a Charlie od Alice Oseman (236 g).

Nezapomeňte sčítat
Úspěšně jste se vyhnuli bichlím a zabalili více menších knih? Dejte pozor, ať dohromady nakonec neváží víc, než čekáte. „Průměrná kniha má 250-300 stran a váží půl kila, snadno se tedy může stát, že zabalíte více jak kilo knih. Čtenářům proto doporučujeme vzít s sebou knihy dvě, k dalším se člověk během dovolené stejně většinou nedostane,“ propočítává Kristýna Hladíková.

Chystáte si vzít 15 roků lásky od Hartla a váháte, zda přibalit ještě skvělou novinku Půlnoční knihovna Matta Haiga? Počítejte s námi – 380 g + 560 g = 940 g v kufru. A pokud přihodíte i nějakou četbu pro děti, kilo překročíte, ani nevíte jak. Dětmi oblíbená Prašina váží 330 gramů.

Ať už váhu svých zavazadel musíte řešit či nikoliv, pro zajímavost si vyvolenou knihu stejně zvažte. Alespoň se budete moci pochlubit tím, jakou vahou při četbě vaše ruce denně posilujete.

Zdroj a foto: www.knihobot.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *